Rómsko-slovenská učebnica pre deti + príručka pre učiteľov - pošleme vám ich zdarma
Ďakujeme za Váš záujem o pracovnú učebnicu, no registráciu sme už uzavreli. Ak ste Vašu školu či komunitné centrum nestihli prihlásiť, napíšte nám na adresu monika.kompanikova@dennikn.sk.  

Mnohé deti prichádzajú do školy s tým, že nerozumejú tomu, čo sa v škole hovorí, pretože doma hovorili po rómsky a slovenčina je pre ne druhým alebo tretím jazykom. Mnohí učitelia sa musia najskôr popasovať s dvojjazyčnosťou - bez toho, aby mali k dispozícii nejakú pomôcku.

V Denníku N sme si tento problém všimli a rozhodli sme sa vydať rómsko-slovenskú pracovnú učebnicu, ktorá aj Vám učiteľom, aj deťom pomôže tento problém preklenúť. Vďaka podpore verejnosti Vám učebnicu s praktickou príručkou a dvojjazyčnými kartami pošleme zdarma pre celú triedu.

Veríme, že vám učebnica pomôže po dlhej karanténe znovu nadviazať kontakt s vašimi žiakmi.

Rómsko-slovenská pracovná učebnica s názvom Deň Alice a Doda prevedie deti bežnými situáciami, s ktorými sa počas dňa stretnú. Alica a Dodo sú súrodenci, ktorí chodia do školy, popoludní doma pomáhajú, hrajú sa na ihrisku, idú na nákup alebo do mesta. Popri tom sa učia rozlišovať tvary a farby, pomenovať oblečenie, potraviny a školské pomôcky, ale aj vyjadriť, keď sú smutní či keď ich niečo bolí, vyjadriť, po čom túžia.

Niektoré témy môžete využiť na precvičenie počítania, farieb, prísloviek či stupňovania prídavných mien, a to nielen počas hodín slovenčiny, ale aj na prvouke alebo matematike - tipy a inšpirácie na jej plnohodnotné využitie nájdete v príručke pre učiteľov.

Vzdelávaniu rómskych detí sa venujeme dlhodobo aj v našich článkoch:
https://cutt.ly/Jhxpdqo
https://cutt.ly/jhxpyzm
https://cutt.ly/fhxpl3Y
https://cutt.ly/Bhxpc2O
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Pracovná učebnica je dvojjazyčná, má formát A4 a 32 plnofarebných krásne ilustrovaných strán a jej súčasťou je aj dvojjazyčné pexeso. Pre niektoré deti to bude možno ich prvá vlastná knižka, do ktorej si môžu písať a kresliť.
Mali by ste o učebnicu a príručku záujem?
Okrem pracovnej učebnice pre žiakov sme pre učiteľov pripravili dvojjazyčné karty s obrázkami, ktoré sa dajú využiť na množstvo vzdelávacích hier a praktickú príručku.
Príručka pre učiteľov obsahuje základné tipy a inšpirácie na aktivity, pri ktorých môžete využiť učebnicu, pexeso či karty. Pri ich tvorbe sme čerpali z vlastnej praxe aj zo skúseností zahraničných kolegov a kolegýň vo viacjazyčných triedach. Mnohé z nich už možno sami využívate a budú vám už len inšpiráciou na tvorbu ďalších. Ich základom je hra – ako účinný vzdelávací prostriedok. Veríme, že knižka vám pootvorí dvere aj k rómskemu jazyku.


Kto môže požiadať o knihu?
O zaslanie učebníc a príručiek môžu požiadať jednotlivci a subjekty, ktoré sa venujú vzdelávaniu - učitelia, školy, škôlky, vzdelávacie organizácie, komunitné centrá.

Denník N si vyhradzuje právo rozhodnúť, komu z prihlásených učebnice zdarma odošle. Zasielať ju budeme do vyčerpania nákladu v januári 2021.
Prihlášku prosím vyplňte do 24. decembra 2020
Vyplnením tejto prihlášky vyjadrujete súhlas s bezplatným zaslaním výtlačkov na vami uvedenú adresu.
meno, priezvisko a organizácia: *
ulica + popisné číslo: *
obec/mesto *
poštové smerovacie číslo: *
telefón na kontaktnú osobu v tvare +421: *
e-mail: *
Koľko rómskych žiakov máte v triede/škole? *
Koľko pracovných učebníc dokážete využiť? *
Koľko príručiek pre učiteľov potrebujete?
Ako budeme učebnice zasielať:
Školám zašleme taký počet učebníc, aký dokážu efektívne využiť. Učebnica obsahuje vložené dvojjazyčné pexeso.
Uveďte prosím, koľko učebníc by ste potrebovali.
Máte vo svojom okolí kolegov, ktorých by mohla učebnica zaujať?
Prosím zdieľajte s nimi túto prihlášku, aby ju tiež mohli zdarma získať:  https://forms.gle/qrGi1aztnXcJBfgN8
Rómsko-slovenskú učebnicu a príručku zostavili:
Júlia Choleva sa zaoberá najmä výskumom systémového  jazykového plánovania, predovšetkým akvizičného jazykového plánovania pre ľudí a deti, pre ktoré je slovenčina druhým či cudzím jazykom. Je členkou viacerých riešiteľských kolektívov venujúcich sa výskumu viacjazyčnosti. Od r. 2018 je členkou výkonného výboru a zároveň reprezentantkou Slovenskej republiky v Európskej federácii národných inštitúcií pre jazyk. Pracuje na oddelení sociálnej lingvistiky v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV.

Zuzana Laurincová prostredníctvom programu Teach for Slovakia učila deti v Chminianskych Jakubovanoch, v súčasnosti pracuje v TfS ako manažérka dizajnu účastníckeho programu. Ako koordinátorka pracovala v neziskovej organizácii GLEN Slovakia, ktorá budovala kapacity mladých ľudí pre globálne vzdelávanie, rozvojové dobrovoľníctvo a rozvojovú spoluprácu a má skúsenosti s učením detí v rozvojových krajinách.

Roman Goroľ, básnik a prekladateľ do rómskeho jazyka, pracoval ako asistent učiteľa, v súčasnosti je redaktorom národnostného vysielania RTVS Košice a externe spolupracuje s rómskymi novinami Romano nevo ľil.

Lucia Žatkuliaková, iniciátorka projektu a jedna z najzaujímavejších slovenských ilustrátoriek (Čierne diery, Kvapky na kameni, Majster a Margaréta)

Monika Podolinská takmer 30 rokov učí deti v Muránskej Dlhej Lúke. Držiteľka ocenení Biela vrana, Roma Spirit 2015 aj Slovenka roka v kategórii Vzdelávanie. Vo svojom odbore má množstvo skúseností, inovatívny a zároveň empatický a rešpektujúci prístup k deťom.

Monika Kompaníková, spisovateľka, autorka siedmych kníh a editorka knižnej edície Denníka N, absolvovala dva terénne výskumy v rómskych komunitách, bakalárska prácu z pedagogiky venovala téme vzdelávania rómskych detí na Slovensku, je editorkou knižnej edície Denníka N.

Erika Godlová, tlmočníčka a prekladateľka z rómskeho jazyka, pracuje v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove.  


O vzdelávacích projektoch Denníka N
Od roku 2017 zasielame na spolupracujúce stredné a základné školy po celom Slovensku naše vzdelávacie N Magazíny - školské príručky. Do dnešného dňa sme ich odoslali takmer 250-tisíc, všetky iba vďaka veľkorysým darcom. Na stiahnutie sú v PDF verzii dostupné tu:  https://dennikn.sk/prirucky/
Vydali sme tiež knihu o vzdelávaní detí z chudobného prostredia s názvom A okraje máš kde? učiteľa Juraja Čokynu. https://obchod.dennikn.sk/show/172/kniha-a-okraje-mas-kde-cokyna 
Odkazy a poznámky:
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Dennik N. Report Abuse