Csorba Győző Könyvtár – Irodalmi kvíz (2024. május)
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Hermann Hesse 
Hermann Hesse 

„Volt egyszer egy német szellem, német merészség, német férfiasság, mely nem pusztán csordazajongásban és tömeglelkesedésben nyilvánult meg. Az utolsó ilyen típusú nagy szellem Nietzsche volt, aki az akkori Németország polgári gyarapodása és csordaszelleme közepette antipatriótává és antinémetté vált. Kiáltó szavam rá akar emlékeztetni, az ő bátorságára és magányára.”

Ebben az évben irodalmi kvízünket minden hónapban egy Nobel-díjas szerzőről állítjuk össze.

A kvíz beküldési határideje 2024.05.31. A helyes megfejtők között minden hónap végén könyvjutalmat sorsolunk ki.

Ha segítségre lenne szüksége a kérdések megválaszolásához, kérjük, forduljon a tájékoztató könyvtárosokhoz.

1. Hermann Hesse 1877. július 2-án született a Német Császárság tagállamának, a Württembergi Királyságnak ……….… nevű településén:

*

2. Nagyapja évtizedekig hithirdető volt Indiában. Az ő „könyvtárán át nyílt ablak” a világra. Szigorú vallásosság uralkodott a családban, mely ………..

*

3. „Kezdetben volt a mítosz. Ahogyan a mindenható Isten az indiaiak, a görögök és a germánok lelkében költészetet teremtett és kifejezte önmagát, ugyanúgy teremt költészetet ma is nap mint nap minden gyermek lelkében.” Így kezdődik 1904-ben megjelent fejlődésregénye, melynek főhőse a regény végére talál magára, a neki megfelelő életformára. Melyik ez a regény?

*

4. „Minden ember élete kísérlet, hogy eljusson önmagához. Minden ember élete egy ösvény sejtése. Senki sem volt még teljesen és maradéktalanul önmaga, mégis mindenki igyekszik önmaga lenni: ki tapogatózva, ki ahogy éppen tud.” Egy másik, 1919-ben megjelent fejlődésregényének máig érvényes sorait idéztük. Melyik ez az álnéven megjelent könyve?

*

5. „Az írók, ha regényt írnak, azt képzelik, hogy istenek és hogy képesek egy emberi történetet teljesen átlátni, megérteni, és úgy lefesteni, mintha Isten maga mesélné, kendőzés nélkül, minden részletében tökéletesen.” Minden történetmesélés korlátját fogalmazza meg ebben a regényében:

*

6. 1927-ben jelent meg A pusztai farkas című regénye. A lángelme (farkas) magában hordozza a vadságot, jellemzője a törvényen és társadalmon kívüli magányos életvitele – írja fordítója, Horváth Géza. Melyik zseni nem szerepel a műben?

*

7. A pusztai farkas című művéből 1974-ben készült film Max von Sydowval a főszerepben. A kábítószeresek bibliájaként ajánlotta követőinek Timothy Leary pszichológus azzal a másik Hesse regénnyel, amelyet két évvel korábban, 1972-ben filmesítettek meg Amerikában.

*

8. 1930-ban jelent meg ez a középkorban játszódó regénye, mely két fiatalember barátságáról szól. Melyik ez a regény? 

*

9. Két életrajzot is írt pályafutása során. Boccaccio után egy szent életét dolgozta fel. Kiét?

*

10. „Hesse alaposan megszenvedhette saját fejlődését. Voltak válságos időszakai, az öngyilkosság gondolatával is foglalkozott.” Kinek a tanítványához járt analízisbe?

*

11. A második világháború után írói produktivitása alábbhagyott, regényeket már nem írt, csak elbeszéléseket és verseket. Idejének túlnyomó részét folyamatosan bővülő levelezésére fordította. Köztük azzal a magyarral is sok levelet váltott, akit „konkrétum-szomjas tudósnak” nevezett. Az ő feleségének dedikált könyvet Hesse fia, Heiner. A pusztai farkasnak ez a példánya a Tudásközpontban található.

*

12. Tanulmányai Pillantás a káoszba címmel jelentek meg magyarul. Melyik orosz íróval foglalkozott többször is?

*

13. 1946-ban „életművéért, amely egyre inkább elmélyült, mind merészebbé és impozánsabbá fejlődött a klasszikus humanista ideálokat ábrázolva, valamint stílusművészetéért” kapta az irodalmi Nobel-díjat. Ezt megelőzően, 12 évi munka eredményeként, 1943-ban jelent meg az a regénye, amely megkoronázta életművét, és amely a legrangosabb díj elnyeréséhez is jelentősen hozzájárult.

*

13+1. Élete nagyobb részét élte le ebben az országban, melynek Montagnola nevű településén érte a halál 1962-ben.

*
Kérjük, adja meg nevét és elérhetőségét! 
Amennyiben én nyerem meg a kvízt, az alábbi érdeklődési körömnek megfelelő könyveknek örülnék:
X
(Aláírásommal kijelentem, hogy hozzájárulok, ahhoz, hogy a Csorba Győző Könyvtár (a továbbiakban: CSGYK) az irodalmi kvíz játék során megadott nevem és elérhetőségem a játék lebonyolításához szükséges mértékben és ideig kezelje, illetve nyertességem esetén nevem a CSGYK honlapján nyilvánosságra hozza. Tudomásom van arról, hogy a személyes adataimmal kapcsolatosan jogom van a tájékoztatáshoz, a hozzáféréshez, a helyesbítéshez, a törléshez, az adatkezelés korlátozásához és a jogorvoslathoz. Tudomásul veszem, hogy az adatkezeléssel kapcsolatos kérdéseimmel az adatvedelem@csgyk.hu e-mail címen élhetek jelzéssel. Tisztában vagyok azzal, hogy hozzájárulásom bármikor, indokolás nélkül visszavonhatom.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy