Lesson 7-5: Unit Rate Comparisons
What date did you begin teaching this lesson?
How long did it take you to teach this lesson?
Clear selection
Lesson Activities
Please indicate which lesson activities you used and provide any feedback you would like to share. Your comments are very helpful, so please consider giving us feedback. We are particularly interested in things like what modifications you made to an activity, why you did not use an activity, and whether your students liked the activity.
Mental Math and Fluency - Did you use this activity?
Clear selection
Mental Math and Fluency - Comments
Math Message - Did you use this activity?
Clear selection
Math Message - Comments
Comparing "Sweetness" Rates - Did you use this activity?
Clear selection
Comparing "Sweetness" Rates - Comments
Choosing Containers Based on Rates - Did you use this activity?
Clear selection
Choosing Containers Based on Rates - Comments
Playing Getting to One - Did you use this activity?
Clear selection
Playing Getting to One - Comments
Math Boxes 7-5 - Did you use this activity?
Clear selection
Math Boxes 7-5 - Comments
Home Link 7-5 - Did you use this activity?
Clear selection
Home Link 7-5 - Comments
Readiness: Reading Food Nutrition Labels - Did you use this activity?
Clear selection
Readiness: Reading Food Nutrition Labels - Comments
Enrichment: Modeling with Double Number Lines - Did you use this activity?
Clear selection
Enrichment: Modeling with Double Number Lines - Comments
Extra Practice: Using Unit Rates to Compare Pricing - Did you use this activity?
Clear selection
Extra Practice: Using Unit Rates to Compare Pricing - Comments
Final Thoughts
Please give us comments about or suggestions for this lesson.
If you'd like a chance to win a $50 gift card for completing this log, please enter your email address below.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of The University of Chicago. Report Abuse