УКРАЇНСЬКИЙ АГРАРНИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ РЕСУРС 2033
Поки в нас обговорюється питання земельного мораторію, у світі спостерігаються такі тренди.

Розвиток гідро- та аеропоніки, поширення вертикальних ферм, ведуться експерименти з вирощування культур в умовах, наближених до марсіанських, розвиток індустрії штучних харчових продуктів (м’ясо, молоко та ін.), в пустелях будуються великі ферми, в мегаполісах будуються ферми на дахах будівель, проектуються плавучі ферми та міста, генетики створюють посівний матеріал, здатний давати врожай в самих екстремальних умовах, науковці передбачають такі нові аграрні професії як архітектор рослин, психолог по рослинам, програміст рослин, спеціаліст по реабілітації рослин та ін. І все це на фоні стрімкого розвитку сучасних технологій, в т.ч. штучного інтелекту, відтворення людських органів та розшифровки геному.

Варто припустити, що проблема світової продовольчої безпеки може бути вирішена вже в осяжному майбутньому за допомогою сучасної науки, тобто без використання класичного сільського господарства на ґрунтах як основному ресурсі. Наразі більшість технологій є капіталомісткими, але це питання часу.

Тож давайте спробуємо уявити собі, що через 10-15 років усе це може втілитись в життя, а технології стануть дешевими й ефективними. Яку ж тоді цінність буде мати земельний ресурс, і хто буде використовувати його в сільському господарстві? Землеробство знаходиться в залежності від погоди, є енерго- та фінансово витратним і часто не екологічним. Виходить, є ймовірність, що сільське господарство еволюціонує до такого моменту, коли використання землі буде невигідним, що призведе до скорочення/зникнення галузі та супутніх галузей.

Може виявитись так, що в перспективі не буде мати значення зняття чи продовження земельного мораторію. Вирішальну роль може відіграти стрімкий розвиток і здешевлення технологій. Тоді продукція, що вирощена класичним шляхом, не буде конкурентоспроможною, сільське господарство стане нерентабельним і піде в минуле або трансформується в новітню харчову індустрію. Питання в тому, чи буде Україна готова до таких змін, якою буде її роль на новітньому світовому ринку? Може, вже зараз варто врахувати і такі перспективи і включитися в процес розвитку сучасних харчових технологій, щоб не перетворитися з аграрних лідерів на харчових аутсайдерів. І все це на фоні щорічної деградації земель.

Ми підготували спеціально розроблену анкету. Після обробки інформації ми поділимось з висновками. Для підведення підсумків ми плануємо провести форум, де виступлять доповідачі з різними точками зору. Як Ви розумієте, один із сценаріїв не передбачає землю як основний аграрний ресурс в перспективі на 10-15 років. Має бути, як мінімум, цікаво. Дякуємо за заповнені анкети!

Email address *
Організатори дослідження:
1. Чи впливає розвиток сучасних харчових/аграрних технологій на цінність землі як аграрного ресурсу? *
2. Чи можливе в 15 річній перспективі отримання будь-якої с/г продукції без використання землі? *
3. Ви бачите землю в аграрній/харчовій індустрії через 15 років такою: *
4. Чи зможе Україна через 15 років бути конкурентоспроможною при вирощуванні продукції класичними технологіями? *
5. Яка частка українських с/г ґрунтів буде через 15 років використовуватись в аграрному виробництві? *
6. В якому стані буде більшість українських ґрунтів через 15 років? *
7. Дайте порядковий номер за значимістю наступним факторам, які впливають на цінність земельного ресурсу через 15 років: *
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Штучний інтелект
Безпілотні технології
Новітні професії
Розвиток генетики, в т.ч. генетичне програмування
Розвиток штучних харчових продуктів
Розвиток гідро- та аеропоніки
Розвиток вертикальних ферм
Плани по перенесенню сільського господарства на Марс/Місяць
Розвиток органічного землеробства
Розвиток енергоефективних технологій для с/г
8. Яке значення матимуть с/г ґрунти в інших країнах (Голандія, США, Бразилія, Росія, Німеччина) через 15 років? *
9. В якій мірі очікується відмова від земельного аграрного ресурсу через 15 років? *
10. Яке майбутнє хочете Ви через 15 років? *
11. Ваші побажання/пропозиції/зауваження:
Your answer
Ваші ПІБ *
Your answer
Назва організації *
Your answer
Посада *
Your answer
Контактний тел. *
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy