Seminář je akreditován MPSV (16 hodin)
Lektory kurzu jsou MUDr. et Mgr. Prokop Remeš a Mgr. Barbora Racková
Seminář se věnuje tématu v oblasti viny
Anotace:
Dobro a zlo nejsou libovolné nálepky, které udělujeme vnějším věcem a situacím, ale jde o pojmy, které vyjadřují naše vnímání, zda tyto věci a situace směřují objektivně k životu nebo smrti, k rozvoji nebo rozpadu.
Jádrem semináře je analýza psychologického konceptu viny a přístupu k ní. Prožitkově představuje vina „být příčinou nějakého zla“ a ve vztahu k vlastní osobě můžeme zastávat v zásadě trojí přistup: intrapunitivní – přisuzovat vinu sobě, extrapunitivní - mít tendenci přisuzovat vinu za nějaké zlo jiným lidem, nebo impunitivní - snažit se popírat samotnou objektivní existenci viny. V semináři v tomto kontextu hledáme oblasti, kde my, pracovníci pomáhajících profesí, můžeme mít slepou skvrnu při práci s vinou. Velmi často se můžeme dostávat do situace, kdy máme pocit, že nehodnotíme a nesoudíme, ale v hloubi své mysli zcela přirozeně zvažujeme podíl viny zúčastněných.
Dále se budeme v semináři věnovat ontogenezi morálního myšlení, podrobněji i tématu rozlišování relevantních a nerelevantních pocitů viny a jakou roli toto rozlišování hraje v terapeutické práci.
Oblast terapeutické práce s vinou bude představovat další významnou oblast semináře: V oblasti Já-viník se zaměřujeme na to, jak pracovat, aby vina ztratila svůj sebedestruktivní náboj a stala se motorem pozitivní proměny člověka. V oblasti Já-oběť přinášíme jako stěžejní téma odpuštění, kde se budeme věnovat tomu, co to odpuštění je a jak jej rozlišit od popření a vytěsnění.
Seminář je laděn hagioterapeuticky, v sebezkušenostním duchu. Sebezkušenostní části jsou prolnuty teoretickými bloky.
Lektoři:
MUDr. Mgr. Prokop Remeš vystudoval FVL UK a od roku 1984 pracuje jako samostatně pracující lékař v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Zde v roce 1997 získal specializační atestaci v oboru psychiatrie. V osmdesátých letech byl členem tzv. Dvořákovy skupiny „podzemní církve“, kde získal základní teologické a religionistické vzdělání, v letech 1997 - 2002 se účastnil kurzů pastorační terapie při psychoterapeutické sekci České křesťanské akademie (Darja Kocábová). Od roku 1991 je též členem Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů. V současnosti pracuje jako výcvikový lektor komunity SUR - KOV a kromě práce v oblasti individuální psychoterapie vede v rámci Psychiatrické nemocnice Bohnice skupiny zaměřující se na existenciální oblast průniku spirituality a psychoterapie (zejména pro klientelu závislostních primariátů).
Mgr. Barbora Racková
Vystudovala psychosociální vědy a etiku a teologii, absolvovala výcvik Krizové intervence, psychoterapeutický výcvik SUR a IPDAR. 8 let se věnovala krizové intervenci na krizových linkách – pro děti i dospělé. V Poradně Vigvam se věnuje v individuální i skupinové terapii s dětmi i dospělými. Vede hagioterapeutickou skupinu na odd.16 PN Bohnice - duální diagnózy a jako koterapeutka působí i při dalších skupinách v PN Bohnice, které vede dr. Remeš. Má vlastní soukromou terapeutickou praxi.
Kurz je akreditován MPSV, po ukončení kurzu dostanete osvědčení o absolvování (16 hodin).
Kurz bude otevřen v případě přihlášení minimálně 6 účastníků
Přihláška je platná od chvíle připsání platby na účet. V případě, že bude více zájemců než je maximální počet možných zúčastněných, budou upřednostněni ti, od kterých došla platba dříve, zároveň budou vypsány další termíny. V případě, že by byl seminář obsazen, zašleme Vám zprávu a budeme vypisovat další termín.
14 dní před konáním semináře obdržíte e-mail se všemi potřebnými informacemi.
V případě nižšího zájmu budete 14 dní před konáním kurzu informování, že je kurz zrušen a bude vypsán nový termín.
Kurz proběhne v těchto časech:
duben
pá: 9-17
so: 9-17
nebo
září
čt: 9-17
pá: 9-17
PRAHA, Služská 705/6