Минає рік, відколи 24 лютого 2022 року близько п’ятої ранку сон українців обірвали потужні вибухи. Російські війська здійснили масований ракетний обстріл усієї України й танками перетнули її кордон. Так почалася повномасштабна війна. Музеї, бібліотеки, архіви відреагували на загрозу відповідно до спроможностей та воєнної ситуації, культурна сфера України швидко самоорганізувалася: з’явилися громадські і волонтерські ініціативи, які з небайдужими містянами і за сприяння місцевої влади перетворили громадський простір на культурні барикади, захистивши пам’ятники та скульптури, оздобу фасадів, інші художні та історичні об’єкти.
Цивілізований світ запустив для України «культурний ленд-ліз». Через волонтерські ініціативи і напряму різноманітні міжнародні фонди, організації, інституції та ініціативи надавали закладам культури пакувальні та реставраційні матеріали, захисне та аварійне обладнання, жорсткі та хмарні сховища, гуманітарну та фінансову допомогу. Фахівці з різних країн проводили наради, тренінги, конференції, консультації аби зробити нашу культуру стійкішою та опірнішою до загроз і атак. Українські музеї, бібліотеки, архіви, наукові та мистецькі центри, отримавши таку солідарність і допомогу, розпочали активні рятувальні дії, а також документування втрат і ризиків, злочинів проти культури.
За 11 місяців війни росіяни зруйнували або пошкодили в Україні, згідно даних Міністерства культури та інформаційної політики, 1189 культурних об’єктів. Викрадено десятки тисяч предметів з музейних і приватних колекцій окупованих регіонів. Пограбування українських історичних, культурних та мистецьких цінностей, цілеспрямоване нищення музеїв, архівів, бібліотек, театрів, культурних центрів, пам’яток, релігійних споруд є ретельно спланованою воєнною та ідеологічною операцією кремлівського режиму. Попереду – складні процеси стабілізації, раннього відновлення та відбудови української культури, міжнародного трибуналу проти злочинців, реституції культурних цінностей та популяризації української культури у світі. А ще – усвідомлення досвіду цієї війни та заходи із посилення стійкості культури під час кризи. Для цього – необхідна ще більша координація і партнерство. З цією метою і започатковано Форум з безпеки культурної спадщини.