Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ռազմավարության մշակման հայեցակարգ
2019 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ կառավարության թիվ N 1332-Ն որոշմամբ հաստատվեց Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը: Կառավարության ծրագրով կարևորվեց կոռուպցիայի կանխարգելմանը միտված գործողությունների կատարումը և կոռուպցիայից զերծ հասարակություն  ձևավորելու անհրաժեշտությունը:
Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությունն ուղղված է հանրային կառավարման համակարգում բարեվարքության, թափանցիկության, մասնակցայնության արդյունավետ և  իրագործելի կառուցակարգերի ստեղծմանն ու կատարելագործմանը, պետական համակարգում կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված միասնական կանոնների թելադրմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ  համակարգի առկայության ապահովմանը:
2019 թվականի նոյեմբերին ձևավորվեց Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով), որին վերապահված է կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող քաղաքականության մշակմանը մասնակցության գործառույթ։
Հաշվի առնելով հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման մեջ Հանձնաժողովի դերի ու գործունեության կարևորությունը՝  Հանձնաժողովը նախաձեռնում է  Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մեկ ամբողջական, համապարփակ և նպատակային փաստաթղթի մշակման աշխատանքներ։
Հանձնաժողովն ակնկալում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ անհատների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ԶԼՄ-ների, պետական գերատեսչությունների և շահառուների ակտիվ մասնակցությունը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի մշակման գործում: Մշակվող ռազմավարական փաստաթուղթը պետք է արտահայտի շահագրգիռ բոլոր կողմերի դիրքորոշումը:
______________________________________________________________________________________________________________
Խնդրում ենք ներկայացնել Ձեր դիտարկումները նշված ուղղություններով առկա խնդիրների վերաբերյալ, ինչպես նաև առաջարկել այդ խնդիրների լուծման հնարավորություններ և հստակ գործողություններ՝ լրացնելով յուրաքանչյուր ուղղության համար նախատեսված համապատասխան դաշտերը: