نامه سرگشاده برای رسیدگی به وضعیت بهمن دارالشفایی خطاب به رئیس‌جمهور

به نام پروردگار دادگر

جناب آقای دکترحسن روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

چهارده بهمن ۱۳۹۴ افرادی با حکم دادسرای اوین دوست و یار دیرین و‌هم‌دانشگاهی‌ ما، بهمن دارالشفایی، را از خانه پدری‌اش بردند. پنج روز بعد بهمن به خانواده تلفن کرد و گفت در «سلول» است، «خوب» است، ولی نمی‌داند دوباره کی می‌تواند تماس بگیرد.

بیش از ده روز از آن تلفن می‌گذرد، و ما همان‌قدر می‌دانیم که آن روز می‌دانستیم. نمی‌دانیم آن مأموران که بودند و چرا بردند. نمی‌دانیم چه می‌کنند و چه می‌کند. نمی‌دانیم تا کی قرار است ندانیم و چرا نباید بدانیم. اهل سیاست نیستیم، درست. اما ندانستن آزارمان می‌دهد، و اگر وقت حضرت‌عالی را می‌گیریم ازهمین بابت است.

جناب رئیس‌جمهور،

اصل ۱۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید شما «پس‏ از مقام‏ رهبری» «عالی‌ترین مقام رسمی کشور» و مسئول «اجرای قانون اساسی» هستید. به‌طور مشخص، ماده ۱۳ «قانون تعیین حدود و وظایف و اختیارات و مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری ایران» (مصوب ۲۲ آبان ۱۳۶۵) شما را مکلف می‌کند با «نظارت، کسب اطلاع، بازرسی، پیگیری، بررسی و اقدامات لازم» قانون اساسی را اجرا کنید.

همچنین،

اصل ۳۲ همان قانون اساسی می‌گوید: «هیچکس‏ را نمی‏ توان‏ دستگیر کرد مگر به‏ حکم‏ و ترتیبی‏ که‏ قانون‏ معین‏ می‏ کند. در صورت‏ بازداشت‏، موضوع‏ اتهام‏ باید با ذکر دلایل‏ بلافاصله‏ کتبآ به‏ متهم‏ ابلاغ‏ و تفهیم‏ شود و حداکثر ظرف‏ مدت‏ بیست‏ و چهار ساعت‏ پرونده‏ مقدماتی‏ به‏ مراجع صالحه‏ قضایی‏ ارسال‏ و مقدمات‏ محاکمه‏، در اسرع‏ وقت‏ فراهم‏ گردد.»

آقای دکتر روحانی،

آن‌چه ما، جمعی از دوستان، همکاران وهم‌دانشگاهیان بهمن، طی سال‌ها از او دیده‌ایم، عشق به وطن و فرهنگ ایران عزیز بوده و باور و اهتمام وی به کار فرهنگی که در ترجمه کتاب‌هایی از جمله «گیرنده شناخته نشد» و «خرسی به نام پدینگتون»، که دومی برای گروه سنی کودکان منتشر شده، نمودار است. جز این هم اگر بوده، از حق او (اصل ۳۲) و تکلیف شما (اصل ۱۱۳) نمی‌کاهد. ما نگران سلامتی او هستیم، ندانستن همچنان آزارمان می‌دهد و از شما درخواست شفاف سازی وضعیت بهمن و رسیدگی قانونی داریم.
نام *
(علی)
Your answer
نام خانوادگی *
(حسینی)
Your answer
وضعیت تحصیلی/شغلی
(ارشد هوافضا دانشگاه تهران/معمار)
Your answer
آدرس ایمیل
(درج ایمیل اختیاری است و فقط جهت تایید امضاها می باشد و جایی به اشتراک گذشته نمیشود.)
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service