M4D Ankara & İstanbul Bilgilendirme Günü Kayıt Formu
Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı bilgilendirme günleri başlıyor

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı destek araçları Nisan ayı içerisinde açılıyor. Destek araçlarının tanıtımı için Ankara ve İstanbul’da bilgilendirme günleri düzenlenecek.

M4D Programı, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor. M4D program ekibi, program hedeflerini, faaliyetlerini, ilk defa açılacak destek araçlarını, başvuru kriterlerini paylaşmak üzere gazeteciler, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarıyla bir araya gelecek.

Ankara ve İstanbul düzenlenecek bilgilendirme günlerine katılmak isteyen kişiler aşağıdaki başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırabilir.

Ankara Bilgilendirme Toplantısı
26 Nisan 2019 Cuma
Saat: 13.30-16.00
Yer: Çankaya (Adres bilgisi kayıt yaptıran kişilere e-posta ile bildirilecektir)

İstanbul Bilgilendirme Toplantısı
27 Nisan 2019 Cumartesi
Saat: 10.30-12.30
Yer: Taksim (Adres bilgisi kayıt yaptıran kişilere e-posta ile bildirilecektir)


Bilgilendirme toplantılarıyla ilgili önemli bilgiler:
o Bilgilendirme gününe katılmak isteyen kişilerin seyahat ve konaklama masrafları karşılanamayacak.
o Bilgilendirme gününün programı ve adres bilgileri kayıt yaptıran kişilerle e-posta üzerinden paylaşılacak.
o Toplantılar 60 katılımcı ile sınırlıdır. Başvuru sırasına göre kayıt yapılacaktır. Toplantı için belirlenen mekanlarda salon kapasitesinin üzerine çıkılması halinde, gazetecilere, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine ve medya kuruluşlarının katılımlarına öncelik verilecek.


Desteklerden kimler yararlanabilir?
Desteklerden Türkiye’deki gazeteciler, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşları yararlanabilir.
Basın sektöründe örgütlülüğü ve mesleki dayanışmayı teşvik etmek amacıyla başvuracak gazetecilerin cemiyet, sendika, dernek vb. medya sivil toplum kuruluşlarına üye olması şartı aranacak.

Destek araçları neler?
Basın Evi Destek Aracı, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklemeyi hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.
Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, haber, araştırma ve dizi yazıların, Gazeteciler Cemiyeti’nin1978’den bugüne okurla buluşturduğu 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanması yoluyla mesleğin norm ve etik değerlerine sahip çıkacak genç işsiz gazetecilerle dayanışma amaçlanıyor. Başvurunun Ulusal Komite ilkeleri gözetilerek kabul edilmesi durumunda haber yazısı başına brüt 75 Avro, araştırma yazısı ve dizi yazısı başına ise brüt 120 Avro verilecek.
İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı, Türkiye’deki gazetecilerin, mesleklerini sürdürebilecekleri mecraları kurmaları ve geliştirmelerini özendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, gazetecilerin kuracakları internet siteleri için barındırma (hosting), alan adı (domain) ve tasarım aracı masrafları için 200 Avro’ya kadar destek sağlanabilecek.

Program detaylarına nereden ulaşılabilir?
Program kapsamındaki tüm faaliyet ve destek araçlarının duyuruları www.media4democracy.org internet sitesinden yayınlanıyor. Desteklere ve etkinliklere başvuru yapacak kişilerin program internet adresinden kayıt olmaları gerekiyor.
İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı ve Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı başvuruları 1 Nisan 2019, Basın Evi Destek Aracı başvuruları ise Nisan ayı içerisinde yapılabilecek.

Bilgilendirme günü ile ilgili sorularınız için info@media4democracy.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.
İsim *
Soyisim *
E-posta adresi *
Telefon *
Adres *
Doğum tarihi *
MM
/
DD
/
YYYY
Varsa üye olduğunuz medya STK'sının adı
Gazetecilik deneyiminizi kısaca açıklayınız
Katılmak istediğiniz etkinlik
Clear selection
Bilgilendirme günü ile ilgili yukarıdaki açıklamaları okudum *
Required
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy