O Δήμος Θεσσαλονίκης, η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος διοργανώνουν και φέτος εκδηλώσεις μνήμης με αφορμή τα 79 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για τα στρατόπεδα θανάτου Άουσβιτς-Μπιρκενάου, όπου χάθηκαν πάνω από 50.000 Θεσσαλονικείς Εβραίοι. Για την υποστήριξη των εκδηλώσεων στο πλαίσιο της Πορείας Μνήμης 2022 ζητούνται εθελόντριες και εθελοντές.