Loengusari "RUUM"
Loengusari “RUUM”
Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool

Oktoober 2017 – mai 2018, kord kuus, kl 12.00–15.30
Loengud toimuvad EMTA lavakunstikooli valges saalis, Toom-Kooli 4, Tallinn


Lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti “Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” raames toimub õppeaasta 2017/18 jooksul kord kuus üheksast loengust koosnev sari “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avavad oma loomingulise suhte ruumiga. Lektorid kõnelevad oma loomingust, hoides fookuses ruumi mõju. Sarjas esinevad filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, lavastuskunstnik Liina Unt, maalikunstnik Kaido Ole, postdramaatiline dramaturg Marion Jõepera, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi Ashizawa Jaapanist, Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt ja meetodinäitlemise õpetaja Mihaela Mihut USAst.

Sügissemestri loengute ajakava:
L 14. oktoober: Martti Helde - REGISTREERIMINE LÕPPENUD!
L 11. november: Kaido Ole - REGISTREERIMINE LÕPPENUD!
L 9. detsember: Tanel Toom - Registreerimine kuni 7. detsember
P 14. jaanuar: Izumi Ashizawa (inglise keeles)

Loengusarjast on osa võtma oodatud kõik doktorikooli doktorandid, nende juhendajad ja õppejõud, samuti magistrandid ja bakalaureuseõppe tudengid.

Martti Helde: “Oma loengus keskendun ma emotsionaalse ruumi tekitamisele ja seeläbi füüsilise ruumi loomisele. Kuidas meeskonna dünaamika ja ettevalmistus on ruumiloomega otseselt seotud. Keskendun pehmematele väärtustele ning vaatlen ruumi kui emotsionaalset nähtust.”

Kaido Ole: “Selleks vestluseks nõusolekut andes tõdesin endalegi veidi ootamatult, et ruum on erineval moel läbi mu elu üht olulisemat rolli mänginud, ning läbi selle mōiste saaksin peaaegu kõik tähtsa endale ära rääkida või seletada. Vähemalt püüda seletada. Viimasel ajal on asi heas mõttes aga veel eriti hulluks läinud ja see „ruumilisus“ on omandanud mingi täiesti kummastava mõõtme, millest ma ei oskagi veel piinlikust tundmata rääkida. Nagu mingi uus mõistmine, milleks pole veel õigeid sõnu. Aga ma arvan, et kõike seda ongi hea koos arutada.”

Tanel Toom: "Ruum on üks filmikeele elemente nagu seda on ka näitleja, kostüüm, kaamera liikumine, optika või muusika. Ruumi saab kasutada dramaturgia teenistuses ja stseeni sisemise struktuuri muutuste väljendamiseks samamoodi nagu iga teist filmikeele elementi. Film näeb tihti välja reaalsusega nii sarnane, et vaatajale võib filmis olev ruum tunduda sama loomulik nähtus kui reaalne ruum. Tegelikkuses on filmiruum elementidest konstrueeritud ja igati manipuleeritud nähtus, milles režissöör, kunstnik, operaator, monteerija ja helirežissöör toovad välja iga keskkonna puhul konkreetse loo jaoks vajalikud omadused ning petavad vaataja taju sellisel moel, et luuakse uus ruum – ruum, mida tegelikkuses ei ole olemas."

Lisainfo:
EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti
madli.pesti@gmail.com
KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova
doktorikool@ema.edu.ee

Infot tulevate loengute kohta leiad www.lavakas.ee ja www.ktkdk.edu.ee

Loengusarja toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).

Email address *
Eesnimi *
Your answer
Perekonnanimi *
Your answer
Asutus / õppeaste / amet *
Your answer
Osalen järgmistel loengutel: *
Required
Kui viibid akadeemilisel puhkusel, lisa kuupäevad
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms