Turnarado Evi Toprak Kubbe Atölyesi                
28 HAZIRAN - 5 TEMMUZ

Turnarado Evi  hayallerimiz ve umut ettiğimiz bir dünyayı var edebilme çabamızın küçük bir parçası.

Zaman ile büyüyüp yeni şekiller alabilmesi için; altıgen şeklinde tasarlanıp, yapının her kenarından bir kapı açabilme olasılığı ile inşa edildi.  

Çok kıymetli dostlarımızın ve komşularımızın desteği sayesinde birlik gücü ile hayat buldu. Başından sonuna kadar en büyük emek ise bu hayalin sahipleri Merve ve Tolga tarafından verildi.  

Kendi evini inşa etmek güçlü bir öğrenme ve aradığın soruları  ve cevapları bulma yolculuğuymuş.

Bir yuva; doğal malzemeler ile ve tamamen kendi enerjin ile üretiliyorsa; keyifli, zorlu ve sınırsız bir hayat keşfine dönüşebilir.

Turnarado Evi'nden edindiğimiz deneyimleri paylaşmak ve bu hayali büyütmek için toplanıp; birlikte çalışmaya ve öğrenmeye alan açmak istiyoruz. Bu bir haftalık süreçte çuvallı toprak (earthbag) tekniği ile kubbe yapımını keşfetmeye, Turnarado mevkiine bekliyoruz.

Doğal malzemeleri kullanarak kendi bedenlerimiz ile üretmenin inceliklerini keşfederken; bedenlerimize iyi gelecek Yin Yoga ile beden farkındalığımız üzerine de çalışacağız. Ayrıca, topluluk bilincini geliştirip perçinleyecek oyunlar; Imbroz topraklarının hikayelerini dinleyerek şükranlarımızı, dualarımızı ileteceğimiz ritüellerle birlikteliğimizi taçlandırmayı niyet ediyoruz.

5 ELEMENT İÇİN SUNAK :

Vaastu Shastra; Hint Mimari Bilimi ritüellerinden biri olan Bhoomi Puja ile; Toprak anaya ve tüm elementlere hediyelerimizi sunup, destek ve izin isteyeceğimiz; onların özelliklerine dair kadim bilgilerden bahsedeceğimiz;  birlikte dua ve niyet zamanıdır.

COUNCIL PRATIKLERI:

The Way of Council yerli kadim kültürlerin geleneklerinden günümüze bir dinleme pratiği, bir seremoni alanı ve kalpten iletişim yöntemi olarak aktarılmıştır.

Council ile doğanın rehberliğini hayatımıza davet edebiliriz. Atölye sürecinde çemberde, arazide sessiz yürüyüşlerde ve elementler için yapacağımız seremonilerde Council ruhunu davet ediyor olacağız.

EARTHBAG KUBBE:

Toprak çuval yöntemi; İranli mimar Nadir Khalili’nin, acil durumlarda herkesin kolaylıkla toprak ev yapabilmesi için geliştirdiği oldukça pratik bir yöntemdir. Atölyede topraktan kubbe ve kemer yapımını deneyimleyeceğiz.

TOPRAK SIVA:

Toprak ve saman ile mayalandıracağımız kaba sıva karışımını Earthbag duvar üzerine uygulayıp, şekiller verirken; toprağın mükemmel esnekliğini ellerimizle hissediyor, anlıyor olacağız.

KIRSALA GOC DENEYIMLERI:

Kırsala göçeden arkadaşlarımızın deneyimlerini dinleyeceğimiz soru cevap çemberi.

TOPLULUK YASAMI:

İşbirliği, dayanışma ve güven alanı yaratmak topluluk yaşamının temellerini oluşturur. Açık kalpten iletişimde olmak, oyun oynamak, birlikte üretmek ve bazen de aynı sofrada yemek paylaşmak topluluk yaşamını güçlendirir. Obaruhu atölyeleri, topluluk olma bilincine doğru bir araştırma yolculuğu sunar.

YIN YOGA :

Yoğun olarak beden gücümüzü kullanacağımız bir üretim halinde olacağımız bu atölye de sabahları ve akşamları Yin Yoga ile bedenlerinizi dinlendirmeye ve dinlemeye davetli olacaksınız. YinYoga; yin ve yang yani eril ve dişil taraflarımızı farkedip, dengelemeye çalışmak için oldukça şifalı bir araçtır.


KOLAYLASTIRICILAR

Merve Tekin Sezgin

Obaruhu-Doğal Yapı Ustaları, Mimarları, Zanaatkarları Topluluğu'nun yürütücü mimarı, ustabaşı ve cadısıyım. Yıllardır hayalini kurduğum kendi evimi yapabilme arzusunu 2017 yılından beri bir fiil gerçekleştirmeye başladık. Şimdi yavaş yavaş bu alanı ve hiç yoktan bir yaşam alanı kurmaya dair birikmiş deneyimlerimi topluluklarla paylaşmaya hazır hissediyorum. İlk kez kendi yerimde bir paylaşım ve öğrenme alanı açacağımız için çok heyecanlıyım. Obaruhu'nun köklenmesi ve bir merkeze sahip olması hayalinin, temelleri olmasını temenni ediyorum.

Derya Albayrak

Obaruhu 3 senedir, doğal yapı okulu ve topluluk olma pratiği olarak hayatimin içinde.

Dünya’nın çeşitli topluluklarında bulunarak öğrendiğim pratikleri Obaruhu’nun açtığı alanda paylaşıyorum. The way of council taşıyıcısı olarak yerli halkların yasam pratiklerini atölyelerde sunmak en büyük heyecanım. Toprakla, tüm yasamla ve canlılarla olan bağlantılılığımızı  ve hayati bir seremoni olarak yasamayı hatırlayacağımız dinleme alanlarını kolaylaştırıyorum.

Tolga Sezgin

Turnarado Evi’nin çiftçisi ve işçisiyim.

Bu atölyenin ev sahipliğini yaparak herkesin kendini evinde hissetmesine destek olmak niyetindeyim.


NEREDE BULUŞACAĞIZ ?

28 Haziran saat 14:00 de, Gokceada (Imroz) Dereköy Naturel Otel'in çınaraltında buluşacağız.


ATÖLYE ÜCRETİ & KONAKLAMA & DETAYLAR

KONAKLAMA:

Kendi çadırın ile arazide konaklama ya da yürüyerek 25 dk uzaklıktaki köy otelinde

*Otelde konaklamayı tercih ederseniz rezervasyonunuzu kendiniz organize etmeniz gerekecektir.

Naturel Otel Dereköy, Gökçeada, Salih Bey: 0 536 562 36 96

YEMEK UCRETI (3 öğün vejeteryan yemek ve atıstırmalıklar) - 450 TL

**Oda+Kahvaltı şeklinde otel tercih ederseniz; 2 öğün yemek ve atıştırmalıklar - 350 TL

ATOLYE UCRETI - 700 TL

* 6 yaşından büyük çocuklarınız için - 450 TL

* Eğer mümkünse önerilen katkı payından biraz daha fazlasını verip ihtiyacı olan katılımcılara burs imkanı sağlayabilirsiniz. “Damlaya damlaya göl olur”

* Eğer önerilen katkı payı bütçenizi aşıyorsa, bizimle iletişim kurun.

* Katılımcılar çalıştay mekanlarına ulaşımlarından kendileri sorumludur. Atölyeye kayıt yaptırdıktan sonra atölye mekanına erişim bilgileri sağlanacaktır.

KAYIT İÇİN :

Sorularınız ve kayıt için bizim ile obaruhu@gmail.com ya da
0 539 883 61 00 den Merve ile
0 537 773 34 22 den Derya ile iletişim kurabilirsiniz.

***** Kesin kaydınız ödemeyi tamamladığınızda gerçekleşecektir.
          Ödeme Detayları : Merve Tekin Sezgin - İş Bankası IBAN: TR710006400000134201709803
Teşekkürler
Sevgiler <3

www.obaruhu.org
https://www.facebook.com/obaruhu

Sign in to Google to save your progress. Learn more
Ad Soyad *
Telefon *
E-mail *
Nerede kalmayı tercih ediyorsunuz? *
Atölyeye katılmak isteyen ancak bunu karşılayamayacak olanlara destek olmak ister misiniz? (cevabınız evet ise miktarı yazabilirsiniz)
Turnarado Evi Toprak Kubbe Atölyesi'ne sizi çağıran şey nedir? *
Herhangi bir alerjiniz/özel bir diyetiniz var mı ?
Bilmemiz gereken bir sağlık probleminiz var mı? *
Not : Toplam ne kadar ödeme yapıyorsunuz?Kesin kaydınız ödemeyi tamamladığınızda gerçekleşecektir.  Ödeme Detayları : Merve Tekin Sezgin - İş Bankası IBAN:TR710006400000134201709803 *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy