WORKSHOP PHYSICAL SCORE / IMMERSE PERFORMING
23. - 27.01.2020

Soubor Farma v jeskyni je známý svou specifickou prací s výrazem performera, kterou charakterizuje osobní angažovanost, ponoření se do tématu, muzikalita a vysoká dynamika. Ve svých dlouhodobých projektech se členové Farmy v jeskyni soustřeďují na výzkum současných sociálních témat a hledání různých scénických výrazových možností. Nicméně základní osou individuální tvorby zůstává práce s akcí a fyzickou partiturou.

Dílna seznámí účastníky s různými způsoby tvorby fyzické partitury, zaměří se na vztah mezi vnitřní strukturou a vnější kompozicí akce, mezi rytmem a významem, mezi živou přítomností a přesnou fixací.

Workshop je otevřen studentům, profesionálům z oblasti performativního umění, ale také zájemcům bez předchozí profesní zkušenosti.

Místo konání: Centrum současného umění DOX, Poupětova 3, Praha

Účastnický poplatek: 4500 Kč pro české a slovenské zájemce - podpořeno grantem hl. města Praha.
Kapacita míst je omezena.

Pro zajištění místa je nutné uhradit zálohu ve výši 2 200 Kč
Registrace na workshop se uzavírá 10. 01.2020.
_______________________________________________________
Farm in the Cave studio is known for its craft of expression of the performer characterised by personal engagement, immersion in the subject, musicality and high dynamics. In each of their long-term projects members of Farm in the Cave focus on researching current social issues and search for different ways of how to embody them on stage.
However, working with the physical score still remains the focal point of individual’s creative process.

The workshop will introduce participants to various ways of creating the physical score, focusing on the relationship between the inner structure and the outer composition of action - between rhythm and meaning, as well as between living presence and precise fixing of elements.

The workshop is open to students, professionals of different performing arts, as well as to interested participants without previous professional experience. If overbooked, participants will be selected according to their motivation letters and CV / resume.

Venue: DOX Centre for Contemporary Art, Poupětova 3, Prague, Czech Republic

Workshop fee: 300 €
Deposit: 150 €, has to be paid in advance in Euro
The registration for the workshop will be closed on 10. 01.2020

Jméno/First Name *
Your answer
Příjmení/Last Name *
Your answer
Email *
Your answer
Telefon/Phone number *
Your answer
Pohlaví/Gender *
Věk/Age *
Your answer
Současné bydliště/Country of your current stay *
Your answer
Vzdělání/Education *
Your answer
Proč máte zájem o účast na workshopu? Prosím popište stručně vaší motivaci a relevantní zkušenosti. / What is the reason of your interest in our workshop? Please briefly explain your motivation and relevant experience. *
Your answer
Souhlasím se zpracováním osobních údajů/I agree with processing my personal data *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Farma v jeskyni, z.s.. Report Abuse