Otwarte spotkanie z Profesor Barbarą Oakley na Uniwersytecie Zielonogórskim
Ekspertyza Profesor Barbary Oakley wymyka się łatwej kategoryzacji. Pracuje na Wydziale Inżynierii Przemysłowej i Systemowej Uniwersytetu Oakland w USA, choć jej wcześniejsza kariera związana była z pracą tłumacza języka rosyjskiego. Najbardziej jednak znana jest jako prowadząca kurs pt. Learning How to Learn [Metody skutecznej nauki] (University of California-San Diego/McMaster – na platformie coursera.org). Jest to jeden z najbardziej popularnych na świecie kursów typu MOOC (Massive Open Online Course – Wielkoskalowy Otwarty Kurs Online), i uczestniczyło w nim ponad trzy miliony osób. O jego popularności świadczy również fakt, iż doczekał się on kilku wersji językowych, w tym polskiej (z kilkudziesięcioma tysiącami słuchaczy).

Profesor Oakley została ogłoszona przez organizację Academic Influence (academicinfluence.com) jedną z 35. najbardziej wpływowych kobiet w naukach inżynieryjnych na świecie. Jej książka A Mind for Numbers (polskie wydanie: Głowa do liczb, Helion 2015) stała się bestsellerem w USA (znalazła się na liście The New York Times Best Sellers) i na świecie (przetłumaczono ją na kilkanaście języków). Jej niedawno wydana książka pt. Uncommon Sense Teaching: Practical Insights in Brain Science to Help Students Learn [Nadzwyczajne nauczanie: jak odkrycia neuronauki pomagają studiować lepiej], której współautorem jest m.in. znany neurobiolog Terrence Sejnowski, otrzymała już pozytywne recenzje, a jej polska wersja jest w przygotowaniu.

Dnia 4 pażdziernika (poniedziałek) Prof. Oakley poprowadzi wykład i serię warsztatów na Uniwersytecie Zielonogórskim. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o wypełnienie poniższego formularza, podając swoje dane osobowe.

Agenda spotkania:

godz. 9.00-10.00 Wykład
godz. 10.30-12.00 Warsztaty I
godz. 13.30-15.00 Warsztaty II

Szczegóły wydarzenia podane zostaną do wiadomości w późniejszym terminie. Możliwe są też zmiany związane m.in. z sytuacją epidemiologiczną. O wszelkich zmianach i aktualizacjach będziemy informowali na bieżąco na podany w formularzu kontaktu adres e-mail.

Pełny harmonogram obchodów 20-lecia UZ: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?obchody-20-lecia-uniwersytetu-zielonogorskiego

Wydarzenie jest bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia trwają od 1-30.09.2021. W razie pytań, prosimy o kontakt na a.trybus@ifil.uz.zgora.pl (organizator spotkania dr Adam Trybus, Instytut Filozofii UZ).

ZARÓWNO WYKŁAD, JAK I WARSZTATY BĘDĄ W PEŁNI TŁUMACZONE NA J. POLSKI.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Prof. Barbara Oakley
Wykład: Learning How to Learn: Powerful Mental Tools to Help You Master Tough Subjects [Metody skutecznej nauki: narzędzia, które pomogą w opanowaniu nawet najtrudniejszego materiału] (1h)
Wykład jest poświęcony sposobom skutecznego przyswajania nowego materiału. Prof. Oakley w przystępny sposób przedstawi naukowe podstawy uczenia się pozwalające na polepszenie wyników na egzaminach oraz uniknięcie poczucia frustracji i porażki podczas przyswajania wyjątkowo trudnego materiału. Następnie omówi neurobiologiczne mechanizmy związane ze zmianami w mózgu zachodzącymi w trakcie procesu skutecznego przyswajania wiedzy oraz to, w jaki sposób możemy tymi mechanizmami sterować. Profesor Oakley zaprezentuje również proste metody radzenia sobie z prokrastynacją oraz omówi zaskakujące zalety słabej pamięci. Opisze też przewagę, jaką mogą mieć osoby uczące się dużo wolniej niż reszta.
Warsztaty I: Going Deeper into How Neuroscience Is Changing What We Know about Learning [Zgłębiając temat: jak odkrycia neuronauki zmieniają nasze pojęcie o podstawach uczenia się] (1,5h)
Warsztaty te przeznaczone są dla osób zawodowo zajmujących się nauczaniem i dotyczą szczegółowego opisu tego, w jaki sposób uczy się ludzki mózg w kontekście zajęć szkolnych lub akademickich. Pierwsza część dotyczyć będzie neurobiologicznych podstaw procesu tzw. czynnego uczenia się oraz tego, w jaki sposób połączyć owo czynne uczenie się z biernym przekazywaniem materiału przez nauczyciela. Przedstawione zostaną najnowsze wyniki badań wspomagające proces efektywnego nauczania oraz omówione zostaną różne podejścia do nauczania i ich skuteczność. Następnie, Profesor Oakley skupi się na tym, w jaki sposób rozpoznać i unikać niekoniecznie skutecznych, choć z różnych względów popularnych, podejść do edukacji oraz na tym, jakie kwestie są ważne dla procesu przyswajania wiedzy z ewolucyjnego punktu widzenia. Na koniec skupi się na tym, w jaki sposób powyższe łączy się z podejściem do nauczania, gdzie punktem centralnym jest uczeń oraz tym, gdzie to miejsce zajęte jest przez nauczyciela. Przedstawiona zostanie również funkcja tzw. systemów deklaratywnych i proceduralnych w mózgu w procesie skutecznej nauki w ramach sformalizowanej struktury zajęć szkolnych i akademickich.
Warsztaty II: Lessons from the Trenches of Online Teaching in a Pandemic Era [Nauczanie online w czasie pandemii: porady prosto z linii frontu] (1,5h)
Świat wirtualny to świetne miejsce do zorganizowania kursów, i to zarówno z punktu widzenia nauczycieli, jak i studentów – ale pod warunkiem, że uda się stworzyć materiały, które naprawdę zachęcą do aktywnej nauki w ten sposób. W ramach tych warsztatów, Profesor Oakley podzieli się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu zarówno kursów online, jak i hybrydowych, w których uczestniczyło miliony studentów. Przestawi ona praktyczne rady związane z nauczaniem tego typu pozwalające na tworzenie takich kursów, które stanowić będą zachętę do działania zarówno dla studentów, jak i nauczycieli. Na początek punktem skupienia będą najczęściej popełniane błędy, przedstawione przykładzie pewnego nagrania edukacyjnego. Następnie Profesor Oakley omówi sposoby na poprawę metod prezentacji materiału, a w kolejnej części warsztatów przedstawione zostaną praktyczne aspekty prezentacji multimedialnych: tzw. podejścia odgórne i oddolne. Podkreślona zostanie wartość elementów humorystycznych, wraz z praktycznymi wskazówkami, jak takie elementy umieścić. Ostatnia część poświęcona będzie aspektom technicznym nagrywania materiałów online: zielony ekran, animacje i materiały wideo, trzymanie się (lub nie) wcześniej zapisanego tekstu, dźwięk, oświetlenie, wprowadzanie elementów grywalizacji, używanie systemów zarządzania nauczaniem, obniżanie kosztów związanych z organizacją wiarygodnych egzaminów online, itp. W obecnej sytuacji praktycznie każdy naucza online — co oznacza, że aby nasze kursy wytrzymały porównanie z konkurencją, musimy nauczyć się tworzyć materiały na coraz wyższym poziomie.
Imię *
Nazwisko *
Afiliacja (opcjonalnie)
Adres e-mail *
Numer telefonu *
Wydarzenie *
Required
A copy of your responses will be emailed to the address you provided.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy