Sünnipärimus
Eesmärk: koguda sünnilugusid, sünnitamise ja väikelastega seotud pärimust nõukogude ajast ja tänapäevast.
Nõukogude ajast alates on suhtumine sünnitusse ja väikelastesse märgatavalt muutunud, avardunud on materiaalsed võimalused sünnitaja ning beebi heaolu tagamiseks. Valga Muuseum soovib koguda sünniga seotud pärimust ning kogemuslugusid, et need intiimsed ja perekesksed hetked säiliksid ka tulevastele põlvedele.

Vastused säilitatakse Valga Muuseumis ja neid kasutatakse uurimistööks. Soovi korral võite jääda anonüümseks, vastuseid ei avalikustata ilma vastaja loata. Palume lisada oma õige vanus (ja vanus sünnituse ajal), sugu ja elukoht.

Mitme lapse sünnikogemuse korral, palume märkida juurde, mis aastal sündinud või mitmenda lapse kohta kirjeldus käib. Kui isiklik lapsesaamise kogemus puudub, võib jagada Teie enda sünniga seotud infot, mida olete vanematelt kuulnud.
Kui mõnele küsimusele vastata ei oska, võite selle vahele jätta.

Lisaks käesolevale vormile võib vastuse saata:
1) posti teel (Vabaduse 8, 68204 Valga) või
2) e-posti teel Marju Rebasele marju@valgamuuseum.ee, tel 7668861.
3) Soovi korral võib küsimustiku muuseumisse isiklikult kohale tuua või kohapeal täita.
LAPSE OOTUSE PERIOOD 1. Kas teate mõnda teist nimetust raseda ja äsja sünnitanu kohta? Palun nimetage.
2. Kas lähikondsetele rasedusest teatamine on olnud eriline sündmus? Kui ruttu pärast rasedusest teada saamist on uudis perele ja sõpradele teatavaks tehtud?
3. Kas olete ette aimanud sündimata lapse sugu? Kas teile on olnud oluline teada sündimata lapse sugu? Kui “jah”, siis mis meetodiga olete seda määranud? Kas eri soost laste kandmised on kulgenud erinevalt?
4. Kas naine sõi raseduse ajal teistsugust toitu ja jooki kui muu pere? Kas ja kuidas mõjutasid erinevad toiduained ema ja lapse tervist? Kas mõned toiduained olid keelatud? Miks?
5. Kas ja mida olete teinud raseduse ajal või pärast sünnitust lapse hea käekäigu ja tervise tagamiseks? Nt punane lõng ümber kõhu, ehmatuse vältimine vms.
6. Kas lapse nimi on juba enne sünnitust välja mõeldud või hiljem mõeldud? Mida olete järginud nime panekul - endeid, esivanemate või pop-kultuuri eeskujusid?
LAPSE SÜNDIMINE 7. Kus ja kuidas toimus sünnitus (kodus, haiglas, autos vm)? Kes viibisid sünnituse juures? Millal isa lapsega kohtus?
8. Millist toitu ja jooki võis naine tarvitada peale sünnitust? Kas enne sünnitust, sünnitustegevuse ajal või pärast sünnitust hoiduti söömisest või joomisest? Kui, siis miks?
9. Mitu päeva pärast sünnitust oli naine haiglas või kodus puhkamas? Kes kandis hoolt sünnitanule toidu valmistamise ja kodutööde, nt koristamise eest?
10. Kas sünnituse ajal või sünnituse järgselt on tekkinud emal või imikul vajadus kasutada mingeid ravimeid? Kui tekkis vajadus, siis milliseid ning kelle soovitusel ja kust need pärinesid? Kas olete kasutanud rahvameditsiini võtteid (nt piimapaisu, katkiste nibude, rebendite vms) ravimisel? Milliste vahenditega olete vajadusel ravinud vastsündinut (nt naba, löövet, beebikõõma vms)?
SÜNNIJÄRGNE PERIOOD 11. Kui vanalt hakati beebit regulaarselt vannitama, kui tihti see toimus ja milline oli vann? Kui vanalt viidi laps esimest korda sauna? Kas vannitamise ja saunatamisega on olnud seotud mingeid erilisi toiminguid (nt laul, loits, rituaalne vihtlemine vms)?
12. Millised olid beebi riided, kui palju riideid oli? Kas need olid uued või nn teise ringi riided (nt taaskasutuspoodidest või tuttavatelt)? Kas olete ise valmistanud või saanud kingituseks käsitööna valminud beebiriideid? Kui jah, siis mida?
13. Mis vanuseni on ema last rinnaga toitnud? Kas lapsele on antud kunstpiima segusid? Kui vanalt ja mis toite olete lapsele esimese tahke toiduna andnud?
14. Milliseid laule ning mis olukorras, olete oma lapsele laulnud (nt unelaulud)? Tooge näiteid.
15. Kuidas olete beebit väljapoole kodu kaasa võtnud (vanker, kandelina, turvahäll vms)? Milline on olnud beebi voodi? Kas ta on maganud mingil ajal teiega koos samas voodis? Kui jah, siis kui kaua?
16. Kirjeldage oma pere/suguvõsa traditsioone, mida pidasite oluliseks järgida lapse sünni- ja imikuea perioodil (nt kindlad riietusesemed, mänguasjad, kombed jm)? Kas jäädvustasite lapse arenguetappe ja hoidsite alles emotsionaalselt olulisi esemeid?
17. Kellelt või kust olete värske lapsevanemana erinevate probleemide ja küsimuste puhul abi saanud (vanemad, sõbrad, foorumid, sünnitoetaja, perearst vms)?
18. Kuidas olete tähistanud lapse sündi ja nime panekut (ristimine, varrud)? Kas sel puhul on kingitud hambaraha vms? Kuidas olete valinud ristivanemad? Võimalusel kirjeldage pikemalt.
19. Kas olete korraldanud oma lapsele katsiku pidu? Kas olete kuulnud teisi lapsevanemaid katsikuid korraldavat või osalenud lapse sünni puhul katsikutel? Mis vanuses lapse katsikutel olete osalenud? Missuguseid toite ja kingitusi võeti kaasa lapse sünni puhul? Kuidas veel tähistati?
20. Oleme tänulikud, kui kirjeldate täiendavalt teile olulisi sünniga seotud teemasid, mida me küsida ei taibanud.
Nimi:
Sugu: *
Vanus (praegu ja sünnituste ajal): *
Elukoht (asula täpsusega): *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy