Latvijas mediju profesionāļu apmācības medijpratības jomā. 
Sign in to Google to save your progress. Learn more
NEPLP aicina mediju profesionāļus, tajā skaitā žurnālistus, redaktorus, producentus u.c., pieteikties apmācībām medijpratības jomā, kuras vadīs vadoši Latvijas pētnieki un eksperti laikā no 2022. gada oktobra līdz decembrim. Kopumā tiek plānotas 8 nodarbības MS Teams vidē.

Apmācības tiek plānotas kā interaktīvas nodarbības, kurās dalībnieki gan apgūst zināšanas, gan arī aktīvi iesaistās, sniedzot atgriezenisko saiti, iesaistoties diskusijās un risinot praktiskus uzdevumus, tādējādi gūstot padziļinātas zināšanas un prasmes. 

Apmācības ir izstrādātas un sagatavotas īpaši mediju profesionāļiem Latvijā. Aicināti gan jau pieredzējušie, gan jaunie mediju profesionāļi.  

Nodarbību ilgums ir plānots no pusotrai līdz trim stundām – atkarībā no tēmas un nedēļas. To ieraksti būs pieejami dalībniekiem, kas ir pieteikušies apmācībām.

Dalībnieki, kuri būs apmeklējuši vismaz 6 no 8 nodarbībām, saņems NEPLP apliecinājumu par dalību apmācībās.

Pirms katras nodarbības tiks izsūtīta MS Teams saite. 

NODARBĪBU PLĀNS (var tikt precizēts)

1. Mediji un uzticēšanās. 25.10.2022. (otrdiena), plkst.10.00. Žurnālists un mediju eksperts Jānis Krēvics.

Kā mediju profesionāļi savā ikdienas darbā var sekmēt uzticēšanos: 1) medijam, kurā strādā, un mediju videi kopumā un 2) sev kā mediju profesionālim/profesionālei. Piemēram, kā medijā iekšēji tiek izanalizēts paveiktais; kā tiek novērsti riski, kas apdraud uzticēšanos; kā reaģēt uz komentāriem sociālajos medijos un kā komunicēt sociālajos medijos; kā reaģēt uz provokācijām, kas diskreditē žurnālistus u.tml.

2. Dezinformācijas veidi Latvijā. 04.11.2022. (piektdiena), plkst. 13.00. Dr.sc.comm. Klinta Ločmele

Nodarbībā apkopoti un strukturēti vairāki pēdējos gados bieži sastopami dezinformācijas veidi, sniedzot piemērus no Latvijas un starptautiskas informācijas vides (medijiem un sociālajiem medijiem) un raksturojot tipiskākās pazīmes to atpazīšanai. Nodarbība arī viesīs izpratni par jēdzieniem “viltus ziņas”, “misinformācija” un “dezinformācija”, precizējot to atbilstošus lietošanas kontekstus, un ļaus vieglāk orientēties šķietami neskaidrajā dezinformācijas laukā.

3. Manipulācijas ar attēliem un video. 09.11.2022. (trešdiena), plkst. 10.00. Dr.sc.comm. Klinta Ločmele

Ar foto apstrādes programmām iemontētas haizivis applūdušā metro stacijā ir tikai virspusēja un vienkāršota izpratne par manipulācijām ar attēliem un video. 21. gadsimta tehnoloģijas sniedz gan iespējas, gan arī rada riskus tam, ka patiesi “savām acīm vairs nevar uzticēties”. Nodarbība aplūkos vairākus riska faktorus attēlu un video izvērtēšanā, tostarp, dziļviltojumus, tā dēvētos lētviltojumus un potenciālās problēmas ar mākslīgā intelekta sintezētām fotogrāfijām.

4. Kas ir kognītīva karadarbība? 22.11.2022. (otrdiena), plkst. 10.00, Dr.sc.comm. Solvita Denisa - Liepniece

Nodarbība palīdzēs mediju profesionāļiem izprast, kāpēc arvien vairāk tiek runāts par kognitīvo drošību un kā veicināt noturību. Krievijas un Ķīnas informācijas aktivitāšu gadījumu analīze.

5. Datpratība. 25.11.2022. (piektdiena), plkst. 10.00. Dr.sc.comm. Klinta Ločmele

Cilvēkiem nereti šķiet, ka skaitļi un diagrammas nemelo, taču nodarbība pierādīs pretējo – statistika tiek izmantota manipulatīvā veidā un diagrammas pielāgotas vēstījumam. Nodarbība, kas tapusi, iedvesmojoties no Vašingtonas Universitātes profesora Dževina Vesta (Jevin West) un viņa kolēģa Karla Bergstroma (Carl Bergstrom) grāmatas “Calling bulshit: The art of skepticism in data-driven world”, piedāvā strukturētu pārskatu ar piemēriem no Latvijas un starptautiskas pieredzes, atklājot, kā statistika un to vizuālais atainojums tiek sagrozīti apzināti vai arī zināšanu trūkuma dēļ. Iegūtās zināšanas ļaus vērīgāk analizēt datus un to vizuālo atainojumu, kā arī pašiem izvairīties no neapzinātas auditorijas maldināšanas.

6. Praktiski faktu pārbaudes ieteikumi. 02.12.2022. (piektdiena), plkst. 10.00. Dr.sc.comm. Klinta Ločmele

Nodarbība nav paredzēta rūdītiem pētnieciskajiem žurnālistiem, taču būs noderīga tiem, kas vēlas atgādināt vai no jauna iepazīt daudzveidīgas informācijas pārbaudes iespējas Latvijas un starptautiskos resursos. Tā paplašinās zināšanās par iespējām vienkārši noskaidrot, piemēram, auto reģistrācijas numura zīmes valsti, kurš ir reģistrējis interneta mājaslapu, vai kurā vietā ir uzņemta kāda fotogrāfija.

7. Informācijas analīze par masu iznīcināšanas līdzekļu izmantošanu. 09.12.2022. (piektdiena), plkst. 10.00. Dr.sc.comm. Solvita Denisa - Liepniece

Masu iznīcināšanas līdzekļu izmantošanas gadījumu informācijas dimensijas analīze un dezinformācija par šo līdzekļu attīstīšanu un izmantošanu.

8. Hibrīdkara tehnikas. 16.12.2022. (piektdiena), plkst. 10.00. Informācija par nodarbību tiks precizēta. 
Vārds un uzvārds *
E-pasts *
Pārstāvētā mediju nozare *
Required
Ieņemamais amats *
Lūdzu, norādiet nodarbības, kuras vēlaties apmeklēt.
Reģistrējoties nodarbībām, Jūs piekrītat, ka nodarbības tiks ierakstītas video formātā un izplatītas dalībniekiem, kas ir pieteikušies uz apmācībām.
*
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy