Sci-fi a fantasy literárny kvíz 2017
Myslíte si, že ste naozaj dobrí v oblasti sci-fi a fantasy literatúry? Tak si vyskúšajte náš kvíz, ktorý dostali účastníci Literárneho kvízu na festivale Pohoda 2017. Správne odpovede si môžete nechať zobraziť po odoslaní svojich odpovedí. Držíme palce a nezúfajte si, ak mnoho otázok nebudete vedieť. Tentoraz sme vás naozaj nešetrili. :)
Podľa obľúbenej knižnej série o Zaklínačovi od Andrzeja Sapkowského vznikla aj séria hier (The Witcher) a chystá sa nové seriálové spracovanie. Ako sa volá online kartová hra inšpirovaná svetom Zaklínača a ktorá „stanica“ chystá seriál?
Your answer
Juraj Červenák píše niekoľko obľúbených knižných sérií. Vymenujte v správnom poradí 5 dielov série o kapitánovi Báthorym:
Your answer
Ako sa celým menom (3 slová) nazýva najprestížnejšia slovenská poviedková súťaž v žánroch sci-fi, fantasy a horor? Tento rok v nej súťaží takmer 180 autorov a jej prvým víťazom sa v roku 2003 stal Juraj Červenák.:
Your answer
Isaac Asimov naformuloval k slávnym Trom zákonom robotiky aj Nultý zákon. Čo bolo jeho podstatou?
Your answer
Tretí drak je názov československého filmu na motívy knižiek slovenského autora science fiction. Medzi jeho ďalšie diela patria Prekliata planéta či Kolumbovia zo základne Ganymedes. Ako sa volá autor, ktorý tento rok oslávil 73. narodeniny?
Your answer
Napíšte aspoň jedno zo 4 hlavných ministerstiev, ktoré riadia štát Veľkého brata v románe 1984.
Your answer
Známa knižka od majstra hororu Stephena Kinga sa volá v origináli rovnako ako hit britskej kapely, ktorá poriadne roztancovala Pohodu minulý rok. Ktorá je to knižka?
Your answer
Známa knižka Americkí bohovia od Neila Gaimana má voľné pokračovanie. Súčasťou jej názvu je meno afrického boha. Postava vystupuje aj v seriáli American Gods, ktorého prvá séria mala nedávno premiéru. Aké zviera je symbolom tohto boha?
Your answer
George R.R. Martin a John R. R. Tolkien, celý život sme zvyknutí skracovať mená týchto dvoch velikánov... čo však znamenajú R.R. v ich menách?
Your answer
Jeho knižky sa zvyknú zaraďovať medzi humoristické či označovať ako absurdná fikcia. No z iného pohľadu môžeme diela ako Neviditeľný označiť aj za fantastiku... ako sa volá americký autor, ktorý v roku 2013 navštívil aj náš Literárny stan na Pohode?
Your answer
Čo znamená po elfsky „Elen síla lumenn’ omentielvo“ a kedy sa používa?
Your answer
Rodičia ktorej slávnej postavy boli podľa antickej mytológie Zeus a smrteľná žena Alkméné?
Your answer
Ako sa pôvodne volala kniha P.K. Dicka, podľa ktorej bol nakrútený kultový film Blade Runner? A ako sa volá seriál, ktorého tretiu sériu pripravuje Amazon podľa ďalej knihy toho istého autora?
Your answer
V akom meste sa odohráva séria kníh o policajtovi – čarodejníkovi od Bena Aaronovitcha? V českom preklade zatiaľ vyšli 4 diely a už prvý názov by prezradil správnu odpoveď. A ako sa volá jeden z posledných románov Terryho Pratchetta, ktorého dej je situovaný v tom istom meste?
Your answer
Akú hanlivú prezývku získa Ender Wiggin z knihy Enderova hra v pozemskej škole kvôli tomu, že má starších súrodencov? A nemáme na mysli označenie Miláčik termiťanov :-)
Your answer
Ako sa volá hlavná kyborg - ženská postava mangy, ale aj anime a filmu Ghost in the shell? Zaujíma nás meno aj priezvisko jej skutočného japonského mena (v hranom filme so Scarlett Johansson sa toto meno odhalí až neskôr).
Your answer
Aký podtitul mala knižka od Mary Shellyovej, všeobecne známa ako Frankenstein?
Your answer
Arrival/Příchozí/Prvý kontakt – tak sa nazýval minuloročný film podľa poviedky súčasného amerického autora. Táto poviedka vyšla v zbierke Príbehy vášho života. Ak si myslíte, že sa pýtame na meno autora a tešíte sa, pretože viete, že sa volá Ted Chiang, budete sklamaní, pretože to nie je tá otázka :-D Ted Chiang vyhral viacero známych literárnych ocenení, vrátane dvoch spomedzi tých najprestížnejších medzi fantastickými žánrami. Ako sa tieto dve ceny volajú? Prvá z nich je mužské krstné meno s meninami v apríli a druhá je cudzím názvom pre hmlovinu.
Your answer
V knihe Metro 2033 od Dmitrija Gluchovského sa hrdina Arťom vydá na cestu po staniciach moskovského metra. Ako sa v tomto príbehu nazýva Spoločenstvo staníc Okružnej linky a štvorica staníc, ktoré tvoria takzvaný Polis?
Your answer
Ako sa volá legendárny český autor diel ako Noční klub 1 a 2 alebo Vyhlídka na věčnost? Píše knihy plné cool hlášok a násilia na pomedzí sci-fi, fantasy a hororu a jeho diela bývajú dlhodobo vypredané, údajne kvôli tomu, že autor odmieta dotlače.
Your answer
Ako sa celými menami volajú víťazi 74. Hier o život (Hunger Games)?
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Martinus. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms