23.02.2023 | Materialność diaspory. Krajobraz społeczno-językowy „polskiej” wsi w południowej Brazylii | Karolina Bielenin-Lenczowska | webinar CeBaM

Szanowni Państwo, 

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany: Materialność diaspory. Krajobraz społeczno-językowy „polskiej” wsi w południowej Brazylii, który poprowadzi Karolina Bielenin-Lenczowska (Uniwersytet Warszawski). 

Termin: 23 lutego 2023, czwartek, godz. 10.00-11:30 (online, zoom).

Abstrakt:

Migranci, którzy przybyli do Brazylii pod koniec XIX wieku z różnych krajów Europy, otrzymali od państwa ziemię pod uprawę roli, podstawowe narzędzia i ziarna na zasiew. Wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i dostępne materiały, założyli oni własne gospodarstwa oraz zbudowali domy, szkoły i kościoły. Obecnie w krajobrazie wiejskim, rolniczym południowej Brazylii bardzo wyraźnie widać wkład europejskich osadników.

Na podstawie materiałów z etnograficznych badań terenowych prowadzonych w latach 2015-2016 oraz 2019-2021 w jednej z wsi w stanie Paraná spróbuję odpowiedzieć na następujące pytania: jak migranci z ziem polskich i ich potomkowie przekształcili i oswoili krajobraz przyrodniczy, społeczny oraz językowy, a także na czym polega według nich „polskość” pewnych praktyk, zwyczajów i materialności.

|

Karolina Bielenin-Lenczowska - antropolożka i lingwistka, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W latach 2019-2021 była profesorką wizytującą na Wydziale Lingwistyki Uniwersytetu Federalnego stanu Santa Catarina we Florianopolis, Brazylia. Jej zainteresowania badawcze obejmują metodologię badań oraz etnograficzne i socjolingwistyczne aspekty migracji i diaspory. W latach 2008-2014 prowadziła badania etnograficzne w Republice Macedonii i we Włoszech, koncentrując się na codziennych praktykach translokalnych, wieloetnicznych relacjach sąsiedzkich, islamie i płci. Obecnie zajmuje się dziedzictwem kulturowym Brazylijczyków polskiego pochodzenia w południowej Brazylii, skupiając się na krajobrazie, ideologiach językowych i praktykach jedzeniowych.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.

Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.

Do zobaczenia!

Centrum Badań Migracyjnych 

UAM Poznań

Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Imię i nazwisko *
Instytucja *
Czy chciałabyś/chciałabyś otrzymywać zaproszenia na kolejne wydarzenia organizowane przez Centrum Badań Migracyjnych UAM?
Clear selection
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy