Barınma Öğrencinin Temel Hakkıdır!
2021 - 2022 eğitim dönemi başlamak üzereyken üniversite öğrencileri büyük bir barınma sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

KYK yurduna yerleşemeyen öğrenciler ev kiralarının ve özel yurt ücretlerinin çok yüksek olması sebebiyle açıkta kalmaktadır. Binlerce öğrencinin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi adına çözüm önerilerimiz şunlardır:

1- Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir.
2- Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır. Herhangi bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayamamış öğrencilerin geçici süreliğine buralarda konaklatılması sağlanmalıdır.
3- Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliği ortadadır. Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısını arttırılması, yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır.

Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına Bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir.

Yukarıda yazılı çözüm önerileri uygulanarak barınma konusunda mağduriyet yaşayan binlerce öğrencinin mağduriyeti ivedilikle giderilebilir.

Dikkatinize sunar, gereğinin yapılmasını arz ederiz.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
İsim Soyisim *
Şehir *
Üniversite-Bölüm *
Telefon *
Talep ve öneriler (İsteğe Bağlı)
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy