Konzumace placenty (nejen) po porodu
Tato anketa je zcela anonymní a slouží pouze k průzkumu do mé seminární práce, která se zaobírá právě touto poněkud kontroverzní otázkou. Všem, kdo ji pro mě vyplní budu tedy nesmírně vděčna, neboť jen díky tomu budu schopna vyhodnotit obecný pohled lidí na toto téma. Nejprve si ještě dovolím celou záležitost opravdu stručně shrnout, aby i ti, kteří se s touto otázkou třeba ještě nikdy nesetkali, měli možnost pochopit, proč se tím vůbec zaobírám. Jinak ačkoli toto rozhodnutí zatím stojí pouze před ženami a týká se tedy jich, nechci muže z toho průzkumu jen tak vyšachovat. Proto pokud se sem nějaký muž dostal, máte také možnost vyjádřit svůj názor a já za něj budu velmi vděčná.


Placenta je dočasný orgán, jenž vzniká v děloze ženy v období těhotenství. Mají ji také všechny samice placentálních savců, což je pro představu většina z těch, co si běžně představíme, např. kráva, opice či třeba slon. Placenta má hned několik nesmírně důležitých funkcí. Plod je k ní připoután pupečníkem neboli pupeční šňůrou, ta zajišťuje plodu přívod kyslíku a živin a také odvod všech zplodin jeho metabolismu. Další důležitost placenty spočívá v produkci hormonů, jež jsou nezbytné pro udržení těhotenství a neméně důležitý je také význam imunologický. Právě díky placentě totiž nepoškodí imunita matky plod (nevnímá ho jako vetřelce).

Konzumace vlastní placenty po porodu neboli placentofágie je něco, co se dá pozorovat právě u mnoha z již zmíněných placentálních savců. Ti to v přírodě praktikují poměrně běžně a jedná se jak o šelmy, tak ale i o zvířata, co jsou zapřisáhlými býložravci. U těch je to skoro až častější právě proto, že jedním z důvodů, proč to dělají je, aby je podle stopy, kterou po porodu zanechali nevystopovali predátoři. Jde tedy o jakési zničení důkazů, že se někde blízko od místa placenty nachází čerstvě narozené mládě a zesláblá matka. Dalším z důvodů je, že placenta je plná živin a látek, které samici po porodu pomáhají se snadnějším zotavením a poporodním stresem. Velmi důležitý je hormon oxytocin, který spouští laktaci (kojení).

Tímto tématem se také zabývali lidé už v historii. Například v čínské medicíně se z placenty vyráběly nejrůznější léky už po staletí, což je poměrně známé. Když člověk ale zapátrá trochu hlouběji k tomuto tématu, zjistí, že konzumace placenty ve všech možných formách praktikovali lidé po celém světě, ať už jde o Araucaníjce z Chile, kteří ze sušené placenty připravovali prášek a ten poté podávali svým nemocným dětem, nebo o ženy indického kmene Kol, které mají problém s otěhotněním, a tak konzumují placentu jiné ženy, což by mělo údajně léčit jejich neplodnost.

V dnešní době se lidé ke konzumaci placenty opět uchylují. Důvodem jsou účinky, které to na organismus údajně má. Ženám po porodu by měla placenta dodat živiny a hormony ztracené po porodu. Dalším z benefitů by měla být podpora laktace, jak jsem zmínila už u zvířat no a jako jeden z nejčastějších důvodů se uvádí eliminace tzv. poporodní deprese, kterou trpí mnoho žen. To jsou nejzásadnější pozitiva, i když jich lze vyčíst daleko víc. Proti nim se ale najdou i názory opačné, které s konzumací placenty nesouhlasí. Důvody jsou především kvůli zdravotním rizikům, když se při porodu může v děloze udělat zánět, a tudíž i placenta by byla infikována. Proto kdyby se ji člověk poté rozhodl konzumovat v jakékoli z mnoha podob, mohl by si jen ublížit.

A konečně, jaké jsou tedy možnosti. U nás se stále rozšiřující trend ještě moc neprosadil. V Americe se to ale stává stále častější praktikou a je mnoho možností, jak placentu užívat. Nejpřijatelnější možností jsou kapsle plněné sušenou, drcenou placentou. Dělají se buď z vařené placenty, nebo přímo z čerstvé, ty jsou samozřejmě účinnější. Vašemu žaludku bude asi méně příjemná představa, že někdo placentu konzumuje jako jakékoli jiné maso a normálně z ní vaří. Na internetu dokonce najdete nespočet receptů. Hodně lidí také přidává syrovou placentu do ovocných smoothie, kde podle lidí, jež to absolvovali, není kupodivu vůbec cítit. To jsou vše možnosti pro čerstvé matky. Placenta se ale také nechává zpracovat jako homeopatikum pro dítě, které ho pak užívá v průběhu života. Má mu pomáhat třeba při růstu zoubků, separačních úzkostech anebo záchvatech pláče.

Pokud jste se dočetli až sem, doufám, že vás můj základní souhrn informací o tomto tématu nějak obohatil a vy jste teď připraveni zodpovědět pár následujících otázek. Neskutečně si vážím všech, kteří mi takto pomáháte s průzkumem do mé práce a moc vám děkuji, pokud jste můj dotazník i přes tak vyčerpávající čtení dokončili.

Pokud byste se o možnosti zpracování placenty u nás zajímali, doporučuji navštívit tyto odkazy:

https://zpracovaniplacenty.cz/

https://www.intuicezeny.cz/

A na anketu se dostanete kliknutím na DALŠÍ :)

Slonice pojídající svou placentu
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service