Praktyka dla praktyka 2019 - formularz dla kandydata
Po wprowadzeniu informacji o sobie, wybierz te biblioteki, w których chciałbyś odbyć wymianę. Możesz wybrać dowolną ilość bibliotek, pamiętając, że decyzję o tym, w której z podanych przez Ciebie bibliotek odbędziesz wymianę, podejmują organizatorzy.

Terminy wymiany powinny zostać ustalone do końca lipca br. pomiędzy osobami biorącymi udział w projekcie (termin wymian: 1 września -31 października br.).

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego wiąże się z deklaracją udziału w programie oraz zobowiązaniem się do zorganizowania wymiany w swojej bibliotece.

Zapisy potrwają do 31 maja. Z wybranymi osobami skontaktujemy się w czerwcu.

Email address *
Imię i nazwisko *
Your answer
e-mail *
Your answer
numer kontaktowy *
Your answer
Pełna nazwa biblioteki, w której pracujesz. *
Your answer
Miejscowość, w której znajduje się biblioteka oraz liczba mieszkańców. *
Your answer
Opisz w maksymalnie 5 zdaniach miejsce, w którym pracujesz (jeśli pracujesz w filii/agendzie/oddziale opisz je, a nie bibliotekę, pod którą podlegają). *
Your answer
Opisz w maksymalnie 5 zdaniach swoje stanowisko pracy - ułatwi to dopasowanie praktyków (np: "Jestem bibliotekarzem pracującym w wypożyczalni dziecięcej. Do moich obowiązków, oprócz codziennej pracy bibliotekarskiej, należy organizacja zajęć literackich z dziećmi i ich opiekunami, pomoc w odrabianiu lekcji oraz prowadzenie młodzieżowego DKK. Zajmuję się również organizacją wystaw, które można obejrzeć w bibliotece"). *
Your answer
Dlaczego warto przyjechać do Twojej biblioteki na praktykę? "Praktyka dla praktyka" to rekrutacja. Zachęć w maksymalnie 2 zdaniach do wyboru Twojej oferty! *
Your answer
Dlaczego chcesz wziąć udział w programie? Jakie są Twoje motywacje? Co chcesz zyskać biorąc udział w wymianie? *
Your answer
Wykaż się kreatywnością - wymyśl krótkie hasło reklamujące Praktykę dla praktyka. *
Your answer
Podaj dane kontaktowe do opiekuna praktyka, który zajmie się praktykiem w Twojej bibliotece - osoba ta powinna pracować w tym samym miejscu, w którym odbędzie się praktyka (imię i nazwisko, telefon i e-mail). *
Your answer
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Biblioteka Śródmieście
ul. Władysława IV 7-15 w Gdyni

Biblioteka Śródmieście – filia Biblioteki Gdynia – usytuowana jest w samym centrum miasta. Biblioteka ta to nowoczesne rozwiązania – zarówno jeśli chodzi o przestrzeń, propozycje technologiczne, jak i możliwości dotyczące spędzania wolego czasu.

Biblioteka Śródmieście jest biblioteką bez tradycyjnej lady. W przestrzeni placówki znajdą się mobilne stanowiska bibliotekarskie oraz selfcheck – urządzenie do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek. Na uwagę zasługuje Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. Do dyspozycji czytelników Biblioteki Śródmieście jest pierwszy książkomat na Pomorzu, który zapewnia im dostęp do wypożyczeń i zwrotów książek po zakończeniu pracy biblioteki.

Filia oferuje czytelnikom literaturę piękną i popularnonaukową, prasę codzienną i tygodniki. W bibliotece można wypożyczać zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dostępne są książki w formie tradycyjnej i audiobooków, filmy na DVD, gry planszowe oraz płyty winylowe.

W przestrzeni biblioteki znajdują się wydzielone strefy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Swoje specjalne miejsce mają tutaj dzieci. Baza to stworzony z myślą o nich plac zabaw, gdzie mogą się bawić, gdy rodzice w spokoju pracują w bibliotece lub czytają książkę i piją kawę. W filii znajduje się też m.in. Strefa Ciszy, miejsce przeznaczone do spotkań i organizacji wydarzeń oraz kącik muzyczny.

OPIS STANOWISKA

stanowisko – bibliotekarz

Do głównych zadań wykonywanych na tym stanowisku należą:
• Obsługa czytelników i użytkowników filii przy użyciu programu PATRON;
• Prowadzenie bieżącej statystyki odwiedzin czytelników w czytelni;
• Śledzenie rynku wydawniczego i robienie dezyderatów, które następnie realizuje Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów;
• Pomoc w opracowywaniu przydziałów książek do filii (pieczętowanie, nadawanie sygnatur, opatrywanie kodami kreskowymi i udostępnianie czytelnikom);
• Codzienna obsługa prenumeraty prasy w filii (udostępnianie czytelnikom prasy w programie PATRON);
• Pomoc w organizacji wydarzeń w filii.

Udział
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Biblioteka Oliwska
ul. Opata Jacka Rybińskiego 9 w Gdańsku

Biblioteka Oliwska, filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku jest pierwszą wypożyczalnią książek w powojennym Gdańsku. Zanim znalazła swoje dzisiejsze miejsce przy ul. Opata Rybińskiego 9 przenosiła się siedmiokrotnie. W obecnym miejscu funkcjonuje od października 2000 r.

Księgozbiór Biblioteki Oliwskiej składa się z książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników, a także bogatej kolekcji audiobooków. Filia oferuje także dostęp do e-booków. W placówce oprócz wypożyczalni dla dorosłych oraz wypożyczalni dla dzieci i młodzieży znajduje się kącik czytelniczy z czasopismami oraz stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu. Czytelnicy mogą skorzystać z wi-fi, drukarki i ksero.

Biblioteka Oliwska prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, jest siedzibą Oliwskiego Klubu Kryminału, Łowców Słów, grupy opowiadaczy baśni, legend i przypowieści, a także Gdańskiego Klubu Poetów. Raz w miesiącu odbywają się spotkania poetyckie prowadzone przez gdańską poetkę Gabrielę Szubstarską, która w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca zaprasza też na konsultacje poetyckie wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania w pisaniu.

OPIS STANOWISKA

stanowisko – młodszy bibliotekarz

Osoba na tym stanowisku wykonuje codzienne czynności związane z profesjonalna obsługą czytelnika: zapisanie czytelnika, udostępnianie zbiorów, udzielanie informacji oraz służenie radą przy wyborze dobrej książki. Oprócz tego przygotowuje i prowadzi zajęcia edukacyjne z najmłodszymi czytelnikami Biblioteki (w wieku od 2 do 6 lat) oraz zajęcia detektywistyczne i quizy podczas trwania festiwalu literatury kryminalnej Afera Kryminalna. Do codziennych obowiązków bibliotekarza należą także: selekcja zbiorów, przygotowywanie protokołów ubytków, selekcja i przygotowanie darów do opracowania, przeglądanie i prowadzenie poczty elektronicznej filii oraz obsługa komunikatorów internetowych. Ponadto do zadań należy zaliczyć codzienną dbałość o utrzymanie porządku i estetyki filii oraz dbałość o prawidłowy układ księgozbioru i utrzymanie swojego stanowiska pracy na właściwym poziomie merytorycznych i estetycznym.

Udział
Biblioteka Miejska w Łodzi
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Filia nr 16
ul. Motylowa 13 w Łodzi

Jest to filia ogólna. Podział księgozbioru bibliotecznego wygląda następująco: literatura piękna dla dorosłych, powieść: obca, polska, historyczna; kryminał, fantastyka, horror, romans, literatura popularnonaukowa, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, lektury oraz audiobooki.

Biblioteka prowadzi bogatą działalność kulturalno – oświatową. Organizuje:
• lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży z przedszkoli oraz szkół podstawowych,
• zajęcia tematyczne dla podopiecznych z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,
• spotkania autorskie,
• głośne czytanie,
• spotkania DKK,
• wystawy tematyczne,
• zajęcia komputerowe dla osób 60+,
• wakacje i ferie dla dzieci i młodzieży,
• konkursy.

Chcąc promować czytelnictwo biblioteka co roku włącza się w ogólnopolskie akcje i inicjatywy czytelnicze takie jak:
• Narodowe Czytanie,
• Noc Bibliotek,
• Tydzień Bibliotek,
• Dzień Bezpiecznego Internetu,
• w 2018 roku po raz pierwszy w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”.

W bibliotece każdego roku odbywa się promocja tomiku wierszy autorstwa grupy poetyckiej – „Motyl”, działającej w filii nr 16.


OPIS STANOWISKA

stanowisko – młodszy bibliotekarz

Do głównych zadań wykonywanych na tym stanowisku należą:
• obsługa czytelników,
• prowadzenie zajęć kulturalnych – oświatowych (m.in. tworzenie scenariuszy zajęć, przygotowywanie oferty dla przedszkoli),
-obsługa kasy fiskalnej,
• prowadzenie zajęć z obsługi komputera dla seniorów,
• prowadzenie kartoteki użytkowników,
• obsługa systemu bibliotecznego Patron,
• obsługa sprzętu biurowego,
• prowadzenie korespondencji elektronicznej z użytkownikami.

Udział
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Wypożyczalnia Główna i Międzybiblioteczna
ul. Stare Miasto 33 w Olsztynie

Wypożyczalnia Główna i Międzybiblioteczna, oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, mieści się w zabytkowym budynku Starego Ratusza, który zlokalizowany jest w centrum olsztyńskiej starówki.
W budynku znajdują się także: Czytelnia Książek i Czasopism oraz Pracownia Regionalna i Informatorium.

Wypożyczalnia oferuje dorosłym czytelnikom szeroki wybór publikacji naukowych i popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy, w tym bogate piśmiennictwo o regionie Warmii i Mazur. Posiadamy szeroki wybór powojennego dorobku wydawniczego z zakresu literatury pięknej polskiej i obcej, komiksy, klasykę światową i literaturę współczesną w językach obcych, także jej wersje uproszczone (książki oraz audiobooki), podręczniki, audiokursy do nauki języków obcych na wszystkich poziomach zaawansowania, materiały przygotowujące do międzynarodowych egzaminów językowych (m.in IELTS, TOEFL, TOEIC), pomoce dydaktyczne, książki metodyczne, filmy, gry, plakaty edukacyjne.

Dział oferuje także wydawnictwa audiowizualne (audiobooki, filmy, dokumenty elektroniczne), oraz ebooki (Ibuk Libra, Legimi), a także czytniki e-booków. Z zasobów można korzystać w wolnym dostępie, ale cześć z nich jest także zmagazynowana. Katalog zbiorów tworzony jest w systemie MAK+.

Wypożyczalnia realizuje dwa projekty: „Ameryka w Twojej Bibliotece” we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz „Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego” we współpracy z Goethe Institut w Warszawie.

Pracownicy Wypożyczalni przygotowują i prowadzą m.in. konkursy czytelnicze i akcje popularyzujące czytelnictwo oraz spotkania autorskie.


OPIS STANOWISKA

stanowisko – młodszy bibliotekarz

Osoba pracująca na tym stanowisku, oprócz obsługi czytelników i udostępniania zbiorów, inicjuje i realizuje działania promujące czytelnictwo oraz zasoby biblioteki, w szczególności zbiory obcojęzyczne w ramach realizowanych projektów „Ameryka w Twojej Bibliotece” oraz „Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego”. Do jej zadań należy także publikowanie postów na facebooku i blogu, organizacja wystaw tematycznych zbiorów, konkursów, warsztatów dla dorosłych użytkowników w tym z podstaw kodowania, wykorzystania aplikacji mobilnych.

Udział
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
*UWAGA! Wymiana możliwa tylko w październiku.

OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Stacja Kultura
ul. Starowiejska 2 w Rumi

Stacja Kultura jest biblioteką główną i mieści się na dworcu w Rumi. Obiekt o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.Poza działalnością biblioteczną, Stacja Kultura organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne, oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów. We wrześniu 2019 roku Stacja Kultura będzie obchodzić swoje pięciolecie.

OPIS STANOWISKA

stanowisko – młodszy bibliotekarz

Osoba pracująca na tym stanowisku wykonuje codzienne czynności związane z obsługą czytelników: udostępnia zbiory, porządkuje, pielęgnuje i segreguje książki i inne materiały biblioteczne, radzi i pomaga potrzebującym oraz udziela informacji dotyczących różnorodnych dziedzin kultury. Z uwagi na zainteresowanie nowościami książkowymi, na bieżąco śledzi rynek wydawniczy. Inicjuje i realizuje wydarzenia propagujące czytelnictwo. Przygotowuje i prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, teatrzyki, zajęcia literackie, plastyczne i muzyczne oraz pomaga przy organizacji wydarzeń kulturalnych.

Udział
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Filia biblioteczna w Gołkowicach
Gołkowice Górne 65a

Biblioteka w Gołkowicach Górnych jest filią biblioteczną Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. Oferuje różnego rodzaju zajęcia i spotkania skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. W placówce cyklicznie raz w tygodniu odbywają się warsztaty artystyczne z seniorami i plastyczne z dziećmi z klas 1-3 (szkoły podstawowe) oraz poranki czytelnicze, lekcje biblioteczne. Działa także Dyskusyjny Klub Książki dla przedszkolaków. Ponadto w bibliotece organizowane są wystawy lokalnych artystów oraz uczniów i studentów, spotkania integracyjne wszystkich grup społecznych co przekłada się na pozyskiwanie nowych czytelników.

Księgozbiór Biblioteki odpowiada na potrzeby wszystkich grup wiekowych, udostępniane są nowości książkowe, audiobooki, czasopisma oraz gry planszowe.

OPIS STANOWISKA

stanowisko – kustosz

Osoba na tym stanowisku pracuje w wypożyczalni książek. Do jej obowiązków należy zakup nowości wydawniczych i wprowadzanie ich do bazy danych. Współpracuje z placówkami edukacyjnymi, organizując lekcje biblioteczne, wystawy, spotkania integracyjne, wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Ponadto prowadzi warsztaty artystyczne z Seniorami, Klub Małego Czytelnika oraz umieszcza informacje o imprezach w mediach społecznościowych.

Udział
Biblioteka Publiczna w Suwałkach
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Oddział dla Dzieci
ul. Emilii Plater 33A w Suwałki

Oddział składa się z wypożyczalni oraz Pracowni „Smykałka”. Wypożyczalnia oprócz bogatej oferty publikacji dla dzieci i młodzieży wprowadza dzieci w świat książek również dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Gry planszowe, zabawki, basen z plastikowymi kuleczkami sprawiają, że dzieci chętnie przybywają do biblioteki nie tylko już po to, by wypożyczyć książkę. Pracownia „Smykałka” natomiast korzysta z nowoczesnych osiągnięć technologii informatycznych w celach edukacyjnych. Są tam przeprowadzane zajęcia edukacyjne skierowane do grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych.

OPIS STANOWISKA

stanowisko – bibliotekarz

Do głównych zalet tego stanowiska należy możliwość obcowania z czytelnikami oraz zaspokajanie ich literackich potrzeb, które są czasem ciężkie do rozszyfrowania, np. „Jak było z lunem?”=„Jak to z lnem było?” M. Konopnickiej czy „Czarodziejskie krzesło”= „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” A. Maleszki. Ponadto staram się uzupełniać nowości czytelnicze, również w oparciu o sugestie czytelników (m.in. przez stworzenie „Studni życzeń”). Sukcesywnie dbam o rozszerzenie księgozbioru z naciskiem na fantastykę, komiksy, powieści paragrafowe oraz inne książki do aktywnego czytania dla najmłodszych.

W Pracowni „Smykałka” prowadzę zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych, także dla osób niepełnosprawnych. Każde zajęcia są próbą złamania monotonii – odejście od ławek, formatu A4 kartki, malowania wyłącznie kredkami, pędzlami itp. Zaś dla indywidualnych uczestników przeprowadzam raz w tygodniu zajęcia z robotyki.

Ponadto współprowadzę fanpage biblioteki, bawię się w nieprofesjonalne tworzenie plakatów przy użyciu bezpłatnych narzędzi, organizuję konkursy popularyzacyjne czytelnictwo, stawiam nieśmiałe kroki w questingu.

Udział
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
OPIS MIEJSCA PRAKTYKI

Wypożyczalnia Główna
ul. Rajska 1 w Krakowie

Wypożyczalnia Główna to serce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – agenda, z której na co dzień korzystają dziesiątki czytelników z Krakowa. W Wypożyczalni dostęp do zbiorów jest otwarty, a sama przestrzeń jest zaaranżowana i przygotowana do potrzeb różnych grup czytelniczych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest główną, publiczną biblioteką województwa małopolskiego.
Spełnia dwie podstawowe funkcje: gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory na miejscu i na zewnątrz, pośredniczy w wypożyczaniu międzybibliotecznym oraz wspiera merytorycznie sieć samorządowych bibliotek publicznych w Małopolsce.

Jej zbiory obejmują około 500 tysięcy jednostek inwentarzowych. Zakres tematyczny zbiorów jest uniwersalny z przewagą piśmiennictwa humanistyczno – społecznego.

Biblioteka gromadzi oprócz książek i czasopism również zbiory specjalne: płyty analogowe i CD, płyty DVD, CD-ROM- y, książkę „mówioną” i brajlowską, dokumenty życia społecznego. WBP oferuje użytkownikom 400 miejsc w czytelniach oraz 40 stanowisk komputerowych. Biblioteka zapewnia również dostęp do katalogowych i pełnotekstowych baz elektronicznych zarówno na miejscu jak i on-line.

OPIS STANOWISKA

stanowisko: kustosz

Do głównych zadań wykonywanych na tym stanowisku należą:
• Obsługa czytelników i użytkowników Biblioteki przy użyciu programu PROLIB;
• Prowadzenie bieżącej statystyki odwiedzin
• Naprawa książek zniszczonych i przywracanie ich do stanu używalności
• Śledzenie rynku wydawniczego;
• Pomoc w opracowywaniu książek do Wypożyczalni (pieczętowanie, nadawanie sygnatur, opatrywanie kodami kreskowymi i udostępnianie czytelnikom);
• Pomoc w organizacji wydarzeń odbywających się w Bibliotece (festiwale literackie, gry miejskie i terenowe, wernisaże, spotkania autorskie)

Udział
Zapoznałem / zapoznałam się z regulaminem programu oraz wzorami pism dostępnymi na stronie projektu (www.praktykadlapraktyka.pl) *
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przesłanie wprowadzonych przeze mnie danych osobowych za pośrednictwem formularza Google. Jednocześnie oświadczam, że zostałem poinformowany o tym, że: 1. Administratorem danych osobowych jest: Google oraz Miejska biblioteka Publiczna w Gdyni 2. Podanie danych jest dobrowolne. Nie przewiduje się przekazywania danych osobowych. 3. Przysługuje mi prawo do wglądu do moich danych osobowych i żądania ich poprawienia. Osoby, które preferują inny sposób rekrutacji, nie powinny przesyłać formularza za pomocą Google. Będą miały możliwość przesłania zgłoszenia pocztą tradycyjną lub złożenia go osobiście w siedzibie organizatora nie później niż do dnia 31 maja br. (zgłoszenie powinno zawierać odpowiedzi na wyżej wymienione pytania i odpowiednią klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych). *
*
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service