Otsi kohta, kust sa saad
Teretulemast osalema Prima Vista infootsingumängus!
Tänapäeva maailmas edukalt toimetulekuks on oluline info leidmine ja selle tõlgendamine. Teadmised ja informatsioon on tulevikukuld ning kunst on ainult see oluline internetis olevast infoküllusest üles leida.
Veebimängu "Otsi kohta, kust sa saad" eesmärgiks ongi tutvustada info leidmise võimalusi erinevatest andmekogudest, mis on koostatud raamatukogudes ja teistes teadusasutustes. Siin on loodetavasti ka küsimusi, mille vastuseid tead ilma abimaterjale kasutamatagi. Enda teadmistest järgmine õlekõrs on tõenäoliselt guugeldamine. Kõigi selle aasta festivali teemast inspireeritud küsimuste ja ülesannete lahendamiseks ei piisa aga Google’st või Vikipeediast, vaid vastuse leidmiseks on hea tunda ka erinevaid andmebaase. Loodetavasti pakub nii mõnigi neist Sulle avastamisrõõmu ning saad hiljemgi nende juurde tagasi pöörduda.
1. SÜNONÜÜMID. Tänavuseks festivali teemaks on inimeste varjud. Leia internetist Eesti Sünonüümisõnastik ja kirjuta välja, millised on sõna vari erinevad sõsarsõnad.
2. LUULETUS. Oletame, et Sul palutakse esineda festivali avaüritusel temaatilise luuletusega. Leia kas ise või kasuta internetis lasteluule andmebaasi luuletus sõnaga 'varjud'. Kirjuta vastuseks luuletuse esimene rida ja kes on selle autor?
3. Käes on sügis ja kool on taas alanud. Aga mida tähendab sõna „kool“ Räpinas ja Setumaal? Abiks võib olla Eesti Keele Instituudi Väike murdesõnastik.
4. VANASÕNAD. Kirjuta vastuseks veebilehe aadress, kus on eesti vanasõnade andmebaas.
5. Too välja vähemalt 3 vanasõna, mis käivad varju kohta.
6. ANAGRAMM. Koosta ise või Eesti Keele Instituudi anagrammide tarkvara abil anagramm oma nimest.
Anagrammide koostamine on väga vana tegevus ja ka üks esmaseid salakeele võtteid, kus mingi tekst esitati segamini aetud tähtede kujul. Prima Vista üheks anagrammiks on näiteks: Vamp Riiast
7. Paljud kirjanikud, vahel ka poliitikud, ajakirjanikud või teised loomeinimesed kasutavad oma pärisnime varjamiseks, põnevuse tekitamiseks või muul põhjusel varjunime ehk pseudonüümi. Kuidas nimetatakse andmebaasi, kust võib muuhulgas leida ka kultuuriloos oluliste isikute pseudonüüme?
8. Kirjuta, milliseid pseudonüüme on kasutanud Carl Robert Jakobson, August Kitzberg, Karl Ristikivi? NB! Kuna neid on palju, siis mitte kõiki, vaid 5 toredamat.
9. Mõned kirjanikunimed on nii levinud, et tihti ei teatagi, et tegu on pseudonüümidega. Millised kodanikunimed peituvad nende pseudonüümide taga: Anna Haava, Mait Metsanurk, Anton Hansen Tammsaare, Emil Tode, Jüri Üdi?
10. MÕISTATUSED. Kirjuta siia veebilehe aadress, kust leiad J. Krikmanni koostatud mõistatuste andmebaasi.
11. Mitu mõistatust leiad, mille vastuseks on "inimese vari"? Too kaks näidet.
12. Too üks näide valemmõistatuse kohta.
13. „Mitu tähte on raamatus?“ – millise mõistatuste alaliigi alla see küsimus kuulub? Too veel üks sarnase tüübi näide, mille vastuses sisaldub sõna "raamat".
14. OTSING RAAMATUKOGUDES. Kuidas nimetatakse raamatukogude elektronkataloogi, mille abil saad veebis otsida ja tellida endale sobivat kirjandust? Milliste tunnuste alusel on võimalik selles e-kataloogis otsida?
15. ARTIKLIOTSING. Tee täisteksti otsing "inimese varjud" DIGAR Eesti artiklite andmebaasis (http://dea.digar.ee). Mitu tulemust said? Kas ja kuidas muutub otsingutulemus, kui sisestad sõnad inimese varjud otsingulahtrisse ilma jutumärkideta? Miks?
16. Mis on kohapärimus? Kuidas nimetatakse Eesti Kirjandusmuuseumi kohapärimuse andmebaasi?
17. Kirjuta siia üks tekstinäide oma kodukandi kohapärimuse kohta
Ilma sisselogimata on see võimalik kohapärimuse andmebaasi "Teated" alalehel
18. Kas teadsid, et pärimustekste saad kasutada ka kooli uurimistööd tehes? Vaata kohapärimuse andmebaasi avalehelt või Eesti Rahvaluule avalehelt, kuidas eelmises ülesandes leitud tekstile korrektselt viidata ja esita oma teksti viide.
19. Aitäh, jõudsid otsingumänguga lõpuni. Palun anna ka lühike tagasiside, kas ja mis meeldis või mida uut teada said?
20. Lisa siia oma nimi, kool, klass ja e-posti aadress, kui soovid osaleda auhindade loosimises. Auhindamisüritus toimub laupäeval, 26. septembril. Oled oodatud osalema ka kõigis teistes kirjandusfestivali Prima Vista üritustel. Vaata kava: https://kirjandusfestival.tartu.ee/
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy