Otsi kohta, kust sa saad
Teretulemast osalema Prima Vista infootsingumängus!
Tänapäeva maailmas edukalt toimetulekuks on oluline info leidmine ja selle tõlgendamine. Teadmised ja informatsioon on tulevikukuld ning kunst on ainult see oluline internetis olevast infoküllusest üles leida.
Veebimängu "Otsi kohta, kust sa saad" eesmärgiks ongi tutvustada info leidmise võimalusi erinevatest andmekogudest, mis on koostatud raamatukogudes ja teistes teadusasutustes. Siin on loodetavasti ka küsimusi, mille vastuseid tead ilma abimaterjale kasutamatagi. Enda teadmistest järgmine õlekõrs on tõenäoliselt guugeldamine. Kõigi selle aasta festivali teemast inspireeritud küsimuste ja ülesannete lahendamiseks ei piisa aga Google’st või Vikipeediast, vaid vastuse leidmiseks on hea tunda ka erinevaid andmebaase. Loodetavasti pakub nii mõnigi neist Sulle avastamisrõõmu ning saad hiljemgi nende juurde tagasi pöörduda.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
1. SÜNONÜÜM. Tänavuse festivali teemaks on  „Paremad ja halvemad tulevikud“. Leia internetist Sünonüümisõnastik ja kirjuta siia lause, kus oled kasutanud 'tulevik' sõsarsõna.
2. MURDESÕNA. Käes on kevad ja kool on kohe lõppemas. Aga mida tähendab sõna  'kool' Räpinas ja Setumaal? Abiks võib olla Eesti Keele Instituudi Väike murdesõnastik.
3. ANAGRAMM. Selgita vastus: mis on anagramm? Koosta ise või Eesti Keele Instituudi anagrammide tarkvara abil anagramm oma nimest.
Anagrammide koostamine on väga vana tegevus ja ka üks esmaseid salakeele võtteid. Prima Vista üheks anagrammiks on näiteks: Vamp Riiast
4: PSEUDONÜÜM Paljud kirjanikud, vahel ka poliitikud, ajakirjanikud või teised loomeinimesed kasutavad oma pärisnime varjamiseks, põnevuse tekitamiseks või muul põhjusel varjunime ehk pseudonüümi. Kuidas nimetatakse andmebaasi, kust võib muuhulgas leida ka kultuuriloos oluliste isikute pseudonüüme?
5. Kirjuta, milliseid pseudonüüme on kasutanud Carl Robert Jakobson, August Kitzberg, Karl Ristikivi? NB! Kuna neid on palju, siis mitte kõiki, vaid 5 mis Sulle enim meeldisid.
6. Mõned kirjanikunimed on nii levinud, et tihti ei teatagi, et tegu on pseudonüümidega. Millised kodanikunimed peituvad nende pseudonüümide taga: Anna Haava, Mait Metsanurk, Anton Hansen Tammsaare, Emil Tode, Jüri Üdi?
7. OTSING RAAMATUKOGUDES. Kuidas nimetatakse raamatukogude elektronkataloogi, mille abil saad veebis otsida ja tellida endale sobivat kirjandust? Milliste tunnuste alusel on võimalik selles e-kataloogis otsida?
8. ARTIKLIOTSING. Tee täisteksti otsing "parem tulevik" DIGAR Eesti artiklite andmebaasis (http://dea.digar.ee). Mitu tulemust said? Kas ja kuidas muutub otsingutulemus, kui sisestad sõnad parem tulevik otsingulahtrisse ilma jutumärkideta? Miks see nii on?
9. Mis on kohapärimus? Kuidas nimetatakse Eesti Kirjandusmuuseumi kohapärimuse andmebaasi?
10. Kirjuta siia üks tekstinäide enda või oma vanavanemate kodukandi kohapärimuse kohta
NB! Ilma sisse logimata on see võimalik kohapärimuse andmebaasi "Teated" alalehel otsingukasti 
11. Kas teadsid, et pärimustekste saad kasutada ka koolis uurimistööd tehes? Vaata kohapärimuse andmebaasi avalehelt või Eesti Rahvaluule avalehelt, kuidas eelmises ülesandes leitud tekstile korrektselt viidata ja esita oma teksti viide.
12. MÕISTATUSED. Kirjuta siia veebilehe aadress, kust leiad J. Krikmanni koostatud mõistatuste andmebaasi.
13. Mitu mõistatust leiad, mille tekstis on sõna "parem"? Too kaks näidet.
14. Kirjuta üks näide valemmõistatuse kohta.
15. „Mitu tähte on raamatus?“ – millise mõistatuste alaliigi alla see küsimus kuulub? Too veel üks sarnase tüübi näide, mille vastuses sisaldub sõna  'raamat'.
Palju õnne, jõudsid otsingumängu lõpuni! Palun anna ka lühike tagasiside, mida uut teada said või mida saad edaspidi kasutada?
Lisa siia oma nimi, kool, klass ja e-posti aadress, kui soovid osaleda auhindade loosimises. Auhindamisüritus toimub laupäeval, 11. mail Tartus. Oled oodatud osalema ka kõigil teistel kirjandusfestivali Prima Vista üritustel. Vaata kava: https://kirjandusfestival.tartu.ee/
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy