Virumaa liisusalmid
Liisklugemisi ehk liisusalme ehk mängualgusesalme on kasutatud mängudes püüdja, lugeja või mängu alustaja väljaselgitamiseks. Samuti lõbustatakse end neid niisama lugedes või mängudele rütmi andes, näiteks hüppenööriga hüppamise juures. Need lõbusad salmikesed levivad ühelt lastepõlvkonnalt teisele, siiski muutuvad salmid ja nende harrastamine aegade jooksul. Mitmed liisklugemised on rahvusvahelist algupära, teisi aga tuntakse vaid mõnes kitsamas piirkonnas. Nagu muu folkloor, peegeldavad ka liisklugemised maailma, aega ja kultuuri, milles nad eksisteerivad.

Selle küsitlusega püüame teada saada, kuidas on Virumaa liisusalmid ning nende kasutamine aegade jooksul muutunud. Seetõttu palume lisaks mängualgusesalmidele täpsemalt kirjeldada nende lugemise olukordi ehk kasutuskonteksti. Vastama ootame nii praegusi lapsi kui neid, kel lapsepõlv selja taga. Teavet võib küsida ka teistelt (nt oma vanematelt, vanavanematelt või lapselastelt), eri inimeste vastused palume sisestada eraldi vormidesse.

Vastused võib ka paberile või oma arvutisse kirjutada ning saata allpool toodud aadressile. Küsitluse faili allalaadimiseks leiab siit: http://www.folklore.ee/era/kysitlus/Viruliisud_2020.pdf.
Kui on soov kirjeldada oma lapsepõlvemänge ja liisusalmide lugemisi pikemalt, saab seda teha küsitluse lõpus või saata kirjaga allpool toodud aadressidele.

Küsitlust viivad läbi Viru Instituut ning Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, projekti toetab toetab Virumaa pärimuskultuuriprogramm. Täiskasvanuid ja koolinoori tunnustatakse eraldi auhindade ja meenetega.

Vastajate nõusolekul ning võimaluse korral avaldatakse kaastööd instituudi kodulehel ning Eesti Rahvaluule Arhiivi andmebaasides "Ukauka. Uued ja vanad mängud rahvaluulearhiivist" ning Kivike. Vastused säilitatakse ka rahvaluulearhiivi kogudes.

Küsitlusele saab vastata 15. novembrini. Täname vastamise eest!

Info:
Viru Instituut: Marge Lepik, marge@viruinstituut.ee, tel.: 5054319
Eesti Rahvaluule Arhiiv: Kadri Tamm, kadri.tamm@folklore.ee, tel.: 7377730.
Postiaadress: Vanemuise 42, Tartu, 51003.
Kirjuta siia niipalju liisusalme, kui meelde tuleb! Püüa kirjutada vaid need, mida ise oled kasutanud. Nummerda salmid. *
Mis mängude alustamisel liisusalme loeti? Kas neid loeti ka muudel juhtudel, millistel (ajaviiteks, hüppenööriga hüppamisel vms)? *
3. Kuidas veel sai mängujärjekorda välja selgitada (loosimine, nt kivi-paber-käärid jm)? Kirjelda neid mooduseid täpsemalt!
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy