Jak oceniać piwo rzemieślnicze
Wersja 0.3 - ostatnia aktualizacja 30 listopada 2020 r.
O projekcie
Chcemy zaproponować nieco inny sposób oceny piwa i mówieniu o nim. Wychodzimy z założenia, że piwo to nie tylko piwo, ale także kontekst, historia, wygląd itp. Chcemy wyodrębnić najważniejsze elementy i dobrze, krótko je opisać aby nie tylko próbować szerzej opisać dane piwo i tło, jakie mu towarzyszy, ale też zwrócić degustującym uwagę na te aspekty.

Zachęcam nie tylko do przemyślenia tematu, ale też oceny paru przykładowych piw. W przyszłości przy konkretnym piwie będzie też opis jego historii, piwowara i samego browaru, dokładny na ile tylko będzie to możliwe, do tego etykieta itp.

Zwróćcie proszę uwagę na to, jakie elementy są oceniane, jak są opisane i na ile całość formularza jest łatwa do użycia.

Kolejność punktów ma sugerować na co zwrócić uwagę na początku.
1. Prezencja i wygląd *
Piwa próbujemy wszystkimi zmysłami. Przed degustacją warto obejrzeć, jak się prezentuje - w butelce, puszce, albo szklance. Czy etykieta i kapsel są dopracowane? Czy nazwa jest interesująca i koresponduje z tematem piwa? Może opakowanie jest wyjątkowe (lak, kartonik)? Czy piwowar zawarł na opakowaniu ważne dla Ciebie informacje? Czy przy kranie w pubie jest odpowiedni opis i grafika? Jak piwo prezentuje się w szkle? Czy wygląd i piana zachęcają do pierwszego łyka? Więcej: http://www.zpiwem.pl/2014/07/wyglad-ma-znaczenie.html
Notatki i dodatkowe uwagi
2. Pijalność *
Pijalność albo sesyjność to jedna z najważniejszych ogólnych cech piwa. Opisuje - subiektywnie - jak bardzo masz ochotę na kolejne. I kolejne. I kolejne. Każde, nawet bardzo mocne piwo może - i powinno być - pijalne, a jego uwarzenie to prawdziwa sztuka! Więcej: http://kraftmagia.pl/2018/08/pijalnosc-i-sesyjnosc-dwa-kontrowersyjne-slowa/
Notatki i dodatkowe uwagi
3. Wyjątkowość *
Czy z danym piwem wiąże się jakaś niezwykła historia? Czy jest dostępne tylko w danym miejscu/dla wybranych? Czy ten smak nigdy już się nie powtórzy? Oceń browar za to, na ile wyjątkowe piwo przygotował. Specjalnie dla Ciebie.
Notatki i dodatkowe uwagi
4. Stylowość *
Nazwa stylu, w którym piwo zostało uwarzone, pomaga nam zorientować się, czego możemy się spodziewać. To określona przez piwowara etykieta, która mówi nam, co próbował osiągnąć. Jest to jednak opis sztuczny - piwowarzy, jak artyści, uwielbiają przekraczać ustalone granice i próbować zupełnie nowych rozwiązań. Do nas jednak należy ocena na ile taki eksperyment się udał. Przed spróbowaniem piwa warto zapoznać się z opisem stylu, w jakim piwo zostało uwarzone i zobaczyć, które z elementów faktycznie odnajdziemy w piwie, a które nie powinny się w nim pojawić. Skrócony opis stylu pojawia się często w opisie piwa. Piwo nie w stylu może być świetne, a piwo w stylu nigdy nie będzie obiektywnie złe. To ważne: zgodność z opisem stylu nie oznacza, że dane piwo musi być w naszym guście. Opisy stylów bez problemu wyszukasz w Internecie.
Notatki i dodatkowe uwagi
5. Warte polecenia? *
Czy polecisz to piwo innym? Czy warto wesprzeć browar/piwowara, który je uwarzył? Czy jest wyjątkowe?
Notatki i dodatkowe uwagi
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy