TIESĪBU PĒCPUSDIENA 18.06.2019
Intelektuālā īpašuma tiesību izsmelšana un paralēlā importa jautājumi

Notiek: 18.06.2019. plkst. 10.00 - 12:00, LTRK Namā (Krišjāņa Valdemāra ielā 35, Rīgā)

Intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesību regulējums nosaka konkrētā IĪ īpašniekiem vai šo tiesību pārņēmējam izņēmuma tiesības izmantot šādu tiesību objektu, tostarp aizliegt jebkurai citai personai izmantot IĪ bez īpašnieka atļaujas. Tomēr IĪ izņēmuma tiesības nav absolūtas. Viens būtisks izņēmums ir tā saucamais tiesību izsmelšanas princips, atbilstoši kuram IĪ tiesību īpašnieks nav tiesīgs aizliegt lietot konkrēto IĪ saistībā ar precēm, kuras saimnieciskajā apritē Eiropas Ekonomikas zonā ar šo IĪ iekļāvis pats IĪ īpašnieks vai cita persona ar viņa piekrišanu. IĪ tiesību izsmelšanas princips nodrošina, ka ar IĪ aizsargātas preces pēc šo preču pirmreizējās atsavināšanas jeb iekļaušanas EEZ var brīvi tālāk apritēt un IĪ īpašnieks nevar izmantot savas izņēmuma tiesības, lai ierobežotu vai pieprasītu samaksu par katru nākamo preces atsavināšanas reizi. Šis princips ir būtisks vienota Eiropas Savienības tirgus efektīvā funkcionēšanā un nodrošina paralēlā importa esību Eiropas Savienības iekšienē.

Tomēr arī tiesību izsmelšanas princips nav neierobežots. Latvijas un Eiropas Savienības likumdošana nosaka, ka IĪ tiesību izsmelšana nenotiek, tātad IĪ tiesību īpašnieks saglabā savas izņēmuma tiesības, ja IĪ īpašniekam ir pamatoti iemesli nepieļaut minēto preču tālāku apriti peļņas nolūkos. Šis jautājums pēdējos gados ir ticis risināts gan Eiropas Savienības, gan Latvijas tiesās, piemēram, attiecībā uz selektīvās izplatīšanas sistēmas izmantošanu, lai ierobežotu preču izplatīšanu no neautorizētu izplatītāju puses.

Seminārā runāsim par:
1. Intelektuālā īpašuma (preču zīmju, patentu, autortiesību, utt) tiesību izsmelšanas regulējumu un tā robežām Latvijā un Eiropas Savienībā;
2. Tiesu praksi Latvijā un Eiropas Savienībā attiecībā uz intelektuālā īpašuma tiesību izsmelšanu un gadījumiem, kad tiesību izsmelšana nenotiek, jo tiesību īpašniekam ir pamatoti iemesli nepieļaut konkrētā intelektuālā īpašuma tālāku izmantošanu.

Semināru vada:
Mārtiņš Gailis, ZAB “Ellex Kļaviņš” asociētais partneris, zvērināts advokāts, Intelektuālā īpašuma tiesību prakses grupas vadītājs.

Mārtiņš Gailis specializējas intelektuālā īpašuma un konkurences tiesību jautājumos. Mārtiņam ir vairāk nekā 14 gadu juridiskā pieredze intelektuālā īpašuma tiesībās un konkurences tiesībās, pārstāvot klientus tiesās un iestādēs, tai skaitā Patentu valdē, ES Intelektuālā īpašuma birojā un Konkurences padomē. Kā Intelektuālā īpašuma prakses grupas vadītājs, Mārtiņš ir vadošais tiesvedības speciālists ar intelektuālā īpašuma tiesību strīdiem saistītās lietās, un ir pārstāvējis gan starptautiskos, gan vietējos klientus civillietās un administratīvajās lietās Latvijas tiesās, kā arī Rūpnieciskā īpašuma Apelācijas padomē un ES Intelektuālā īpašuma birojā. Mārtiņš ir profesionāls patentpilnvarnieks preču zīmju lietās Latvijā un ES.

Dalības maksa:
LTRK biedriem – vienam pārstāvim no uzņēmuma dalība bez maksas, katram nākamajam 15,00 + PVN.

*Dalībnieku skaits ierobežots.
**Piekrītu, ka publicitātes nolūkā semināra dalībnieki tiks fotogrāfēti vai filmēti.

Vārds, uzvārds *
Your answer
Pārstāvētais uzņēmums, organizācija *
Your answer
Amats *
Your answer
E-pasts *
Your answer
Tālruņa numurs *
Your answer
Pārstāvētais uzņēmums, organizācija ir LTRK biedrs *
Kādi ir Jūsu jautājumi ekspertam par šo tēmu?
Your answer
Kādas tēmas Jūs vēlētos dzirdēt nākamos "Tiesību pēcpusdiena" semināros?
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service