Особи 9 клас
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Український письменник, поет, драматург, громадський діяч. Стояв біля джерел сучасного українського театру. Автор п‘єс «Москаль-чарівник» і «Наталка Полтавка». Поема «Енеїда» (1798) стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою. Вважається засновником сучасної української літератури.
Captionless Image
Член Київської громади, 1862-1863рр.було написано «Ще не вмерла Україна». З 1876 р. заборонено жити в Україні. Писав «Із рідного краю Привіту не маю, Один на чужині Сльози виливаю».
Captionless Image
Ботаник, видав 3 збірки пісень («Малоросійські пісні» 1827, «Українські народні пісні» (1834), «Збірник українських пісень» 1849). Перший ректор Київського університету. У фольклорі вбачав поетичний вияв народних почуттів і прагнень і таким чином хотів ознайомити широкий загал з національним характером українців.
Captionless Image
«Український Робін Гуд», за висловом Т.Шевченка, «славний лицар». Мав 2-х синів. Але відданий в солдати.1813 р. втік з армії. Повстання з 1814-1830 р. протягом 23 років Поділля та сусідні райони Волині, Київщини, Бессарабії. Кармелюк шість разів він тікав із в’язниць і каторги. Кармелюкові довелося витримати численні катування, він спромігся вижити після тисячі ударів шпіцрутенами. Втікши із Сибіру, пішки повернувся на Поділля і продовжив боротьбу.
Captionless Image
Композитор, співак, драматург, соліст опер у Флореції та Петербурзі, автор першої української лірико-комічної опери «Запорожець за Дунаєм».
Captionless Image
Учасник «Руської трійці», під час «весни народів» перейшов на полонофільські позації,  став редактором газети угрупування української шляхти «Собор Руський» — «Дневник руський».
Captionless Image
Греко-католицький священик. Член «Руської трійці». У1836 р. підготував підручник для молодших школярів – «Читанку», написану живою українською мовою.
Captionless Image
Член «Руської трійці», автор праці «Становище русинів у Галичині» (1846 р.). Головна руська рада, у 1848 р., поклала в основу своєї діяльності. Очоли кафедру української мови у Львівському університеті (1848). Основоположник москвофільства.
Captionless Image
Літературні твори, праці з педагогіки, філософії, історії. Мрія - створення фундаментальної праці з історії закарпатських русинів. Статті «Становище русинів в Угорщині», ідея об‘єднання, 1849 р. у «Зорі галицькій». У 1850–1852 рр. 3 літературні альманахи «Поздоровлення русинів».
Captionless Image
1819 р. «Граматика язика словено-руського» Греко-католицький священик. Став засновником у 1816 р. у Перемишлі "Товариства священиків" (разом з Михайлом Левицьким), що стало початком відродження у Галичині. Створив першу граматику української мови в Галичині
Captionless Image
Засновник сучасної української прози. 1812 р. директор харківського театру. Участь у видавництві «Украинсого весника». 1833 р. «Супліка до пана іздателя» - «маніфест» на захист укр. літератури. «Пан Халявський», «Українські дипломати», «Маруся», п’єси «Сватання на Гончарівці»,  «Шельменко – волосний писар». повість «Сердешна Оксана».
Captionless Image
Син польки та угорського революціонера , 1859 р. хлопомани при Київському університеті заснували Київську громаду. Учасник руху народовців в Галичині. Сприяв кооперативному руху. Співзасновник ЗУБО (1897). Історик, рекомендував свого учня М.Грушевського на посаду очільника кафедри ураїнської історії у Львівському університеті в 1894 р.
Captionless Image
Математик, історик, філософ, літературознавець, правознавець, член Кирило-Мефодіївського товариства. Зокрема, він написав 9 навчальних програм для Рішельєвського ліцею (згодом Новоросійського університету) в Одесі.
Captionless Image
Член Київської громади. Сприяв кооперативному руху. Після Емського указу 1876 року виїхав в Женеву, видавав часопис «Громада». Общинний соціалізм Драгоманова поєднання боротьби за національне та соціальне визволення, орієнтувався на селянство.
Captionless Image
Винахідник, агроном і метеоролог, створив першу метеорологічну станцію, ініціатор відкриття Харківського університету 1805 р.
Captionless Image
Створив фундаментальні праці переважно з історії Київської Русі та Гетьманщини. Після збірки Максимовича став патріотом. «Богдан Хмельницький», «Руїна», «Мазепа і мазепинці». Засновник Кирило-Мефодіївського товариства, автор програмних документів. Учасник Петербурзької громади.
Captionless Image
Байки, «Пан та собака» 1818 р, етико-філософське послання «Справжня добрість». Ректор Харківського університету 1841-1848 р.
Captionless Image
Очолив селянське повстання на Буковині у 1843-1844 рр. 1948-1849 рр. депутат рейхстагу. Коли імператор розпустив рейхстаг, Кобилиця повернувся додому і називав себе «правитель» Буковини, виганяв звідти австрійських чиновників і землевласників, передавав землю селянам. 1850 р. ватажка бунтівників схопили. 1851 р. помер.
Captionless Image
Очолював кафедру математики в паризькому коледжі, зсновник Петербурзької наукової математичної школи, член академій наук Нью-Йорка, Італії, Росії. Дружні стосунки з Т.Шевченком.
Captionless Image
«Батько українського правопису» (абетка). Перший український історичний роман «Чорна рада», збірка віршів «Досвітки», поема «Україна»,  про події від часів князя Володимира до гетьмана Богдана Хмельницького. Переклад українською мовою Біблії, поем Дж.Байрона та драм В.Шекспіра. Член Кирило-Мефодіївського товариства, автор програмних документів. Учасник Петербурзької громади.
Captionless Image
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy