سکوت در برابر ظلم، حمایت از ظالم است

جرم‌زدایی کافی نیست، حقوق جامعه‌ی ال‌جی‌بی‌تی+ باید تضمین شود

(بیانیه‌ی زیر، دعوتی همگانی است که به مناسبت ۱۷ ماه مه، روز جهانی مقابله با همجنسگراستیزی، دوجنسگراستیزی و ترنس‌ستیزی تهیه شده است. از شما خواننده‌ی این بیانیه دعوت می‌کنیم صرف‌نظر از گرایش جنسی، هویت جنسیتی و یا بیان جنسیتی خود، همچنین صرف‌نظر از جنس، اتنیک و سایر ابعاد هویتی‌تان، با پیوستن به ما اعتراض خود به تبعیض و سرکوب جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ و همچنین لغو جرم‌انگاری‌ها حول روابط این جامعه را اعلام کنید. امضای این بیانیه چه فردی و چه سازمانی امکان پذیر است.)

شش‌رنگ

متن بیانیه:

 هفدهم ماه مه (۲۷ اردیبهشت)، روز جهانی مقابله با ستیز علیه همجنسگرایان، دوجنسگرایان، افراد ترنس است.

این روز در سال ۲۰۰۴، به منظور جلب توجه جهانی و مقابله‌ی همگانی با ستم و تبعیض به تمامی کسانی که دارای گرایش‌ جنسی، هویت جنسیتی و یا بیان‌های متفاوت جنسیتی هستند، نامگذاری شده است.

علیرغم اینکه سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۰ همجنس‌گرایی را از فهرست «اختلالات روانی» حذف کرده است، اما همچنان در سراسر جهان روزانه جان انسان‌های بی‌شماری به دلیل همجنسگراستیزی*، گرفته می‌شود.

در ایران اما خیزش انقلابی ژینا دریچه‌ی جدیدی بر روی حضور و طرح مطالبات و حقوق اعضای این جامعه گشود که تا پیش از این در خوشبینانه‌ترین حالت انکار می‌شد. حضور پرشور و گسترده‌ی اعضای این جامعه و حمایت مردمی چشمگیر صرف نظر از تعلق یا عدم تعلق به این جامعه و علیرغم تمامی سیاست‌های رسمی و غیررسمی همجنسگراستیزانه جمهوری اسلامی نشان داد که اعضای این جامعه دیگر نه حاضر به سانسور و انکار هستند و نه سرکوب و تبعیض را می‌پذیرند. 

از این رو ما با امضای این بیانیه، علاوه بر اعتراض به جرم‌انگاری حول جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ به ویژه جرم انگاری روابط جنسی بین دو همجنس در ایران،  صرف نظر از گرایش جنسی و هویت جنسی‌مان خواهان مقابله با تبعیض و سرکوب انسان‌ها به دلیل گرایش جنسی، هویت جنسیتی و یا بیان جنسیتی آن ها هستیم. 

ما به عنوان یک «انسان» صرف نظر از جنس، سن، تعلق اتنیکی، معلولیت و یا طبقه‌ی اجتماعی، وظیفه‌ی شهروندی خود می‌دانیم اعتراض خود را به سیستم مردسالار و دگرجنسگرامحور جمهوری اسلامی نشان داده و حمایت خود را از اعضای این جامعه بیان کنیم.

ما یقین داریم، سکوت ما درپیشبرد سال‌ها خشونت، سرکوب و تبعیض علیه اعضای این جامعه نقش داشته است. ما به نقش خود آگاهیم و رسیدن به دموکراسی را بدون رعایت و تضمین حقوق آحاد جامعه و اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ممکن نمی‌دانیم.  


Sign in to Google to save your progress. Learn more
نام و نام خانوادگی خود را برای امضای بیانیه وارد کنید. *
معرفی یا حوزه‌ی فعالیت شما؟ *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy