Pomôžte vylepšiť chod bioplynových staníc
Tento anonymný dotazník slúži verejnosti pre nahlasovanie problémov súvisiacich s prevádzkou bioplynovej stanice (zápach, hluk, špinavá cestná komunikácia...).
S problémovou prevádzkou sa môžeme spojiť a v prípade zistených nedostatkov  prevádzkovateľa upozorniť na potrebu ich nápravy.

Pred vyplnením formulára však treba myslieť na niekoľko veci:

  1. Vo všeobecnosti pôsobia bioplynové stanice pozitívne na životné prostredie. Ak bioplynové stanice dodržiavajú zásady Správnej prevádzkovej praxe a podmienky použitej technológie nedochádza k problémovým situáciám. 
  2. Ak problémy predsa len nastanú, najčastejšie sú to nepredvídateľné situácie, ako poruchy,  ktoré sa však dajú rýchlo  vyriešiť. Preto prosíme o trpezlivosť, najmä pri zápachu, ktorého výskyt môže byť otázkou pár hodín.
  3. Zápach patrí medzi jeden z najčastejších dôvodov pre podávanie podnetov na bioplynové stanice. Keďže v bioplynovej stanici sa jedná o proces fermentácie bez prístupu vzduchu, zápach sa šíri hlavne pri zvážaní vstupnej suroviny do bioplynovej stanice, manipulácii so surovinou (kŕmenie fermentora, silážovanie...), zapracovaní digestátu na polia, technologické opravy alebo poruchy. Pri dodržiavaní zásad Správnej prevádzkovej praxe je však zápach krátkodobý a nie je zdraviu škodlivý.
  4. V prípade zapracovania digestátu do pôdy (hnojení) sa môže jednať len o niekoľkodňový proces počas roka. Pri správnom zapracovaní digestátu do pôdy by nemal výrazne zapáchať. Zostatkový zápach, ktorý je možné cítiť je bežná prax pri aplikovaní organického hnojiva, ktoré nahrádza priemyselné hnojivá a je prítomný aj v krajinách s rozvinutým poľnohospodárstvom.

Ak ste aj napriek uvedeným bodom presvedčení, že bioplynová stanica porušuje zásady správnej prevádzkovej praxe a znepríjemňuje tak život obyvateľom v jej okolí, prosíme Vás o vyplnenie dotazníka, najmä o detailný opis problému, časové obdobie, kedy sa vyskytoval a ďalšie informácie, ktoré nám môžu pomôcť pri riešení problému. Fotografickú dokumentáciu problému nám môžete poslať na emailovú adresu info@sba.sk . Prosíme Vás aj o uvedenie telefónneho čísla, aby sme Vás v prípade potreby mohli kontaktovať späť.

Ďakujeme.
Tím SBA
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Ktorej bioplynovej stanice sa podnet týka? (lokalita) *
Opis problému:
(prosíme Vás najmä o detailný opis problému, časové obdobie, kedy sa vyskytoval a ďalšie informácie, ktoré nám môžu pomôcť pri riešení. Fotografickú dokumentáciu problému nám môžete poslať na emailovú adresu info@sba.sk)
*
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of SBA-SK. Report Abuse