ההשפעות של התקשורת על ילדים
מחאגנה מחמוד
שם התלמיד *
Your answer
תעודת זהות *
Your answer
כיתה *
ההשפעה של התקשורת על הילדים
אנו חיים בתקופה שבה מתרחשת מהפכה בתקשורת. הטלוויזיה משדרת בכל שעות היממה, והאינטרנט והפייסבִוק מאפשרים קשר בלתי פוסק בין אנשים. למהפכה בתקשורת יש מחיר כבד שמשלמים בעיקר ילדים.
כיום ילדים צופים בטלוויזיה כארבע שעות ביממה, משתמשים במחשב כשעה וחצי, ומשחקים במשחקי וידאו כשעה ורבע. בסך הכול הם יושבים בממוצע כשבע שעות וחצי ביממה מול מסך, ובקיץ, בתקופת החופש הגדול – הרבה יותר.
ב- 80% מן הבתים הטלוויזיה פתוחה כמעט כל הזמן, גם כשלא צופים בה. בבתים אלה הילדים צופים בטלוויזיה יותר מן הממוצע. בדרך כלל הם צופים בטלוויזיה לבדם, בלי פיקוח של המבוגר. שעות הצפייה נמשכות עד שעות הלילה המאוחרות, לעתים אחרי חצות. ברבות מן התוכניות שהילדים צופים בהן יש אלימות והשפה בהן גסה.
בנושא השימוש במחשב, הילדים מקדישים כ- 25% מזמן השימוש בו לתקשורת עם חברים, כ- 20% מהזמן הם מקדישים למשחקים, וכ- 6%- לצפייה בסרטונים. משמעות הדבר היא שהמחשב אינו משמש את הילדים רק לצורכי למידה, אלא בעיקר לתקשורת ולצפייה בתכנים שהם בוחרים בעצמם.
השימוש הרב באמצעי התקשורת משפיע על הבריאות של הילדים. לפיכך יותר ויותר ילדים סובלים כיום ממחלות שבעבר רק מבוגרים סבלו מהן. השימוש הרב באמצעי התקשורת גורם להם בעיות בהתפתחות, ביצירת קשרים חברתיים ובלימודים, ואף גורם להם דיכאון.
במחקרים נמצא כי יש קשר ישיר בין צפייה בטלוויזיה ובין השמנה. ילדים שמבלים שעות רבות מול המסך אינם עסוקים בפעילות גופנית, ולעתים קרובות הם אוכלים חטיפים או ארוחות לא מסודרות מול המסך, במקום ארוחה מסודרת עם המשפחה.
מספר שעות השינה של ילדים פחת מאוד, משום שבמקום לישון הם צופים בטלוויזיה, משחקים במשחקי וידאו, גולשים באינטרנט ושולחים מסרונים (sms). ילדים רבים סובלים מהפרעות הנגרמות מחוסר שינה. ההפרעות האלה גורמות להשמנה ולפגיעה בקשב ובריכוז.
לא מעט תינוקות וילדים גדלים ומתפתחים מול הטלוויזיה. מתברר שילדי גן שצפו בטלוויזיה אינם מבינים נכון את המציאות: הם אינם יודעים להפריד בין העולם שהם רואים בטלוויזיה ובין המציאות גורמת לבלבול בין טוב לרע ומחזקת התנהגות אלימה.
מחקרים מראים שטלוויזיה בחדר הילדים עלולה להשפיע לרעה על הציונים של הילדים במתמטיקה, בקריאה, בשפה ובאמנות. לדברי המורים, ילדים שצופים בטלוויזיה יותר מן הממוצע הם ילדים עם דמיון מפותח פחות. הם אינם מצליחים לשתף פעולה עם אחרים, אינם יוזמים דברים בעצמם ואינם שואפים להצלחה. רבים מהם בדרך כלל משועממים, מדוכאים ונוטים לריב עם חבריהם.
לכן, לא מומלץ להפעיל את הטלוויזיה כל הזמן, חשוב להחליט עם הילדים באילו תכניות מותר להם לצפות ולקבוע את השעה המותרת לצפייה בטלוויזיה, וגם לאסור אכילה בעת הצפייה.
1. כיצד מהפכה זו משפיעה על השימוש של הילדים באמצעי התקשורת? ציין שתי דוגמאות מן הטקסט.
10 points
2. במאמר מוזכרות דוגמאות בתחומים שונים לבעיות שגרמה המהפכה בתקשורת לילדים. (שורות 31-15) הבא מן הקטע שני תחומים.
9 points
3. בשורות 14-12 כתוב: "משמעות הדבר היא שהמחשב אינו משמש את הילדים רק לצורכי למידה, אלא בעיקר לתקשורת ולצפייה בתכנים שהם בוחרים בעצמם". הכוונה במשפט זה היא:
9 points
4. הבא מהקטע שתי המלצות שבאמצעותן ניתן לשנות את המצב.
9 points
5. משפט I: השימוש הרב באמצעי התקשורת משפיע על הבריאות של הילדים. (שורה 15) משפט II: יותר ויותר ילדים סובלים כיום ממחלות שבעבר רק מבוגרים סבלו מהן. (שורות 16-15) מהו הקשר הלוגי בין שני המשפטים I-II? הקף את התשובה הנכונה.
9 points
6. "ילדים צופים בטלוויזיה כארבע שעות ביממה".(שורה1) פָּרֵשׁ בעברית את המילה "יממה" שבמשפט זה.
9 points
7. ציין למה מכוונת המילה : "אלה" (שורה 7):
9 points
8. ציין למה מכוונת המילה : "מהן" (שורה 16) :
9 points
9. בשורה 22 כתוב "גולשים באינטרנט ושולחים מסרונים (sms)" מהו תפקיד הסוגריים במשפט?
9 points
10. הבא מהפסקה השלישית מילה נרדפת למילה השגחה.
9 points
11. באיזו מילת קישור ניתן להמיר את מילת הקישור לכן בפסקה האחרונה בלי לשנות את המשמעות של המשפט.
9 points
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service