İleşitim Bilgisi Formu
Psikolojinin son krizini bilimsel üretimin ve paylaşımın niteliğini arttırmayı hedefleyen bir hareketin ortaya çıkması izledi. Bu hareket içinde bilimsel üretim sürecinin açık ve kitle kaynaklı (crowdsourced) hale gelmesi için farklı araçlar ve olanaklar yaratıldı. Pratik gelişmelerin yanı sıra aynı anda hem yöntem hem de teorik sorunlar daha fazla platformda tartışılmaya başlandı. 

Farklı üniversite ve lablarda kurulan “düşünce kulüpleri” (Journal Club) psikoloji araştırmalarını teorik, yöntemsel ve analitik olarak geliştirmek için seçilen metinler çerçevesinde tartışıyor. Bu kulüplerin bir kısmı da “ReproducibiliTEA” adı altında açık bilim tartışmaları yapmak için örgütlenmeye başladı. Bugüne kadar dünyanın farklı bölgelerinden 74’den fazla üniversite ya da labda kurulan “ReproducibiliTEA” düşünce kulüpleri açık bilim üzerine çalışan ve yenilenebilir bilimsel üretimi geliştirmek isteyen araştırmacıları bir araya getirmek için bir platformdur. Bu kulüplerde açık ve yenilenebilir bilimle ilgili bilgiyi arttırmak, araştırmacıların açık bilim toplulukları oluşturması ve örgütlenmesi için olanak yaratmak ve eski ya da yeni teorik ve yöntem üzerine yazılmış önemli makaleleri yeniden okuyarak tartışmak hedeflenmektedir. 

Ankara’da çalışan araştırmacıları güncel yöntem ve teorik sorunları tartışmak, çalışma alanlarımızda açık ve yenilenebilir bilimsel yöntemleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak için bir “ReproducibiliTEA” düşünce kulübü kuruyoruz. Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Laboratuvarı olarak başlattığımız bu girişimin Türkiye’de araştırmacıların açık ve yenilenebilir bilimsel pratikleri daha fazla tartışmasını, alanımızdaki güncel sorunları daha yakından takip etmesini, araştırma (ve analitik) pratiklerde yapılan hataların azaltılmasını ve açık bilim savunan araştırmacıların örgütlenmesi için bir olanak olmasını istiyoruz. 

Kulübümüzde her iki haftada bir gün toplanmayı planlıyoruz. Her toplantıda programımızda bulunan bir metni (yayınlanmış ya da preprint bir makale, kitap bölümü) tartışacağız. Aynı zamanda isteyen araştırmacılarla birlikte kayıtlı (registered)  tekrarlama (replication) çalışmaları ve kitle kaynaklı araştırmalar yapmak için hazırlık yapacağız. İlk 4 ayın programını ve tartışacağımız makaleleri aşağıda görebilirsiniz. İlerleyen aylarda tartışacağımız makalelere kulübe katılan araştırmacılarla birlikte karar vererek devam edeceğiz. Her toplantıda çayımız ve kahvemizle katılımınızı bekleyeceğiz. 

Toplantılarla ilgili haberleşme grubumuza üye olmak için e-posta adresinize ihtiyacımız var. Sizi e-posta iletişim grubuna ekleyebilmemiz için lütfen ekteki soruları yanıtlayınız.
Email address *
İsim/Soyisim *
Telefon numarası
Çalıştığınız / öğrencisi olduğunuz kurum
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy