İleşitim Bilgisi Formu
Psikolojinin son krizi bilimsel üretimin ve paylaşımın niteliğini arttırmak için bir hareketin gelişmesini sağladı. Bu hareket içinde bilimsel üretim sürecinin açık ve kitle kaynaklı (crowdsourced) hale gelmesi için farklı araçlar ve olanaklar doğdu. Pratik gelişmelere ek olarak hem yöntem hem de teorik sorunlar hakkında birçok farklı platformda tartışmalar yürütülmeye başlandı.

Şu an farklı üniversitelerde ve laboratuvarlarda kurulan “düşünce kulüpleri” (Journal Club) psikoloji araştırmalarını teorik, yöntemsel ve analitik açıdan geliştirebilmek için belirli metinler çerçevesinde tartışmalar yürütüyor. Bu kulüplerin bir kısmı da “ReproducibiliTEA” adı altında açık bilim tartışmaları yapmak için örgütleniyor. Bugüne kadar dünyanın farklı bölgelerinden 106'dan fazla üniversite ya da laboratuvarda kurulan “ReproducibiliTEA” düşünce kulüpleri açık bilim üzerine çalışan ve yenilenebilir bilimsel üretimi geliştirmek isteyen araştırmacıları bir araya getiriyor. Bu kulüplerde açık ve yenilenebilir bilimle ilgili bilgiyi arttırmak, araştırmacıların açık bilim toplulukları oluşturması ve örgütlenmesi için olanak yaratmak için toplanılıyor ve eski ya da yeni teoriler ve yöntemler hakkındaki önemli makaleler tartışılıyor.

Türkiye’de çalışan araştırmacılarla güncel yöntem ve teorik sorunları tartışmak, çalışma alanlarımızda açık ve yenilenebilir bilimsel yöntemleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak için bir “ReproducibiliTEA” düşünce kulübü kuruyoruz. Bu girişimin Türkiye’deki araştırmacıların açık ve yenilenebilir bilimsel pratikleri daha fazla tartışmasını, alanımızdaki güncel sorunları daha yakından takip etmesini, araştırma pratiklerinde yapılan hataları azaltmasını ve açık bilimi savunan araştırmacıların örgütlenmesi için bir olanak yaratmasını hedefliyoruz.
Kulübümüzde her iki haftada bir gün toplanarak programımızda bulunan bir metni tartışacağız. Aynı zamanda isteyen araştırmacılarla birlikte kayıtlı (registered) tekrarlama (replication) çalışmaları ve kitle kaynaklı araştırmalar yapmak hedefiyle hazırlıklar yapacağız. İlk 2 ayın programını ve tartışacağımız makalelerin listesini aşağıda görebilirsiniz. İlerleyen aylarda tartışacağımız makaleleri ise kulübe katılan araştırmacılarla birlikte karar vereceğiz. Her toplantıya çayınız ya da kahvenizle ofisinizden ya da evinizden katılımınızı bekliyoruz.

Toplantılarla ilgili haberleşme grubumuza üye olmak için e-posta adresinize ihtiyacımız var. Sizi e-posta iletişim grubuna ekleyebilmemiz için lütfen ekteki soruları yanıtlayınız.
İsim/Soyisim *
Telefon numarası
Çalıştığınız / öğrencisi olduğunuz kurum *
Çalışıyorsanız, kurumdaki görevinizi yazınız *
Öğrenciyseniz, hangi aşamada olduğunuzu yazınız (örneğin, doktora 1. dönem gibi) *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy