See the full information here - https://bit.ly/4fJcYgG
Anna Arevadze: anna@forset.ge
The deadline for filling out the application is August 30, 2024.
TruthTechThon-ს, მედია და ინფორმაციული წიგნიერების ჰაკათონს, წელს DataFest Tbilisi 2024-ზე ვუმასპინძლებთ. მედიის განვითარების ფონდი (MDF), საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით, გიწვევთ ჰაკათონში მონაწილეობის მისაღებად. ველით ციფრული ტექნოლოგიებით დაინტერესებულ ახალგაზრდებს. 3 პროექტისთვის განსაზღვრული ჰაკათონისსაპრიზო ფონდი 12, 000 ევროა.
ჰაკათონის მიზანია ისეთი ელექტროული რესურსების (კომპიუტერული თამაში, ინტერაქციულისასწავლო ელექტრონული რესურსები) შემუშავება, რომელიც ხელს შეუწყობს:
● მედია და ინფორმაციული წიგნიერების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას;
● დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში მედიის მომხმარებლების მედიაწიგნიერების უნარებით აღჭურვას.
​*ჰაკათონში შესაძლებელია უკვე არსებული, განვითარების ეტაპზე მყოფი პროდუქტის წარმოდგენა, თუ ის ამ ჰაკათონით დამატებით ფუნქციას ან ღირებულებას შეიძენს.
ჰაკათონი სტარტს აიღებს 15 აგვისტოს და წარიმართება ჰიბრიდულ ფორმატში, მოიცავს ონლაინ სწავლების კომპონენტებს და ადგილზე შეკრებას, რაც ხელს შეუწყობს მასში საქართველოს ნებისმიერი კუთხიდან დაინტერესებული გუნდების მონაწილეობას.
ჰაკათონის ფინალი ჩატარდება 19-21 სექტემბერს თბილისში, ფიზიკურ ფორმატში. მედიის განვითარების ფონდი (MDF) უზრუნველყოფს საქართველოს რეგიონებიდან ფინალისტი გუნდების წევრების ტრანსპორტირებას.
შემიძლია თუ არა ჰაკათონში მონაწილეობა?
ჰაკათონში მონაწილეობა შეუძლია 15-35 წლის ნებისმიერ ახალგაზრდას, რომელიც:
● დაინტერესებულია ციფრული ტექნოლოგიებით და ჯერა, რომ მათი გამოყენებით მნიშვნელოვანი გამოწვევების დაძლევა და პრობლემის გადაჭრაა შესაძლებელი;
● არაუგვიანეს 2024 წლის 30 აგვისტოსა დარეგისტრირდებიან ან ინდივიდუალურად, ან გუნდთან ერთად (გუნდის წევრების რაოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 5-ს) და გაგვიზიარებენ იდეის მონახაზს მარტივ ელექტრონულ სააპლიკაციო ფორმაში;
● წარმატებით გაივლის წინასწარი შერჩევას სააპლიკაციო ფორმის განხილვის საფუძველზე და შეირჩევა ჰაკათონის მონაწილედ. გასათვალისწინებელია, რომ საჭიროების შემთხვევაში, შერჩევის ამ ეტაპზე, ჰაკათონისმენტორების გუნდმა, შესაძლებელია დამატებით ჩაგინიშნოთ დისტანციურ ფორმატში გასაუბრება.
რას უნდა ველოდოთ ჰაკათონისგან?
ჰაკათონის ფარგლებში, 3 დღის (19-21 სექტემბერი) განმავლობაში, პროფესიონალ მენტორებთანერთად, შერჩეული გუნდები იმუშავებენ ჰაკათონის საკონკურსო დავალებაზე. შექმნიან ციფრული ინსტრუმენტების პროტოტიპებს, რომლებიც შეესაბამება ჰაკათონის თემატიკას და აკმაყოფილებს ქვემოთ გაწერილ კრიტერიუმებს.
​ჰაკათონის თემატიკა
● მედია და ინფორმაციული წიგნიერების შესახებ ცნობიერების ამაღლება საზოგადოებაში;
● დეზინფირმაციასთან ბრძოლა და მის მიმართ საზოგადოების მედეგობის გაძლიერება.
კრიტერიუმები
ჰაკათონის განმავლობაში მონაწილეებმა უნდა შეასრულონ შემდეგი სამუშაო:
● შეიმუშავონ ციფრული ინსტრუმენტის პროტოტიპი (კომპიუტერული თამაში, ინტერაქციულისასწავლო ელექტრონული რესურსები);
● პროგრამული პროდუქტი უნდა შეესაბამებოდეს ჰაკათონის მიზანსა და თემატიკას;
● პროგრამული პროდუქტი შემუშავებული უნდა იყოს ჰაკათონის მიმდინარეობისას, უკვე არსებული პროდუქტის წარმოდგენის შემთხვევაში კი ნათლად უნდა განიმარტოს ჰაკათონის დროს რა დამატებით ფუნქცია/ღირებულებას შეიძენს.;
● მონაწილეებმა უნდა შექმნან მოკლე ვიდეო რგოლი, რომელშიც წარმოდგენილი იქნება მათ მიერ შემუშავებული პროგრამული პროდუქტის შესაძლებლობები;
● მონაწილეებმა, ჰაკათონის ფინალზე, პრეზენტაციის სახით ჟიურის წინაშე უნდა წარადგინონ საკუთარი ნამუშევარი.
● გაითვალისწინონ შექმნილი პროდუქტის მდგრადობა, შეძლებს თუ არა გამარჯვებული პროდუქტი ბიუჯეტის ამოწურვის შემდეგაც არსებობას და ეფექტიანად მუშაობას.
ფინალი
ჰაკათონის ფინალი და გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართება 19-21 სექტემბერს, ფიზიკურ ფორმატში, ქალაქ თბილისში. მედიის განვითარების ფონდი (MDF) უზრუნველყოფს საქართველოს რეგიონებიდან ფინალისტი გუნდების წევრების ტრანსპორტირებას. ფინალისტები პროექტების პრეზენტაციებს წარუდგენენ ჟიურის წევრებს. ჟიურის წევრები ფინალისტებს შორის გამოავლენენ 3 გამარჯვებულ გუნდს.
რა არის პრიზი?
ჰაკათონის საპრიზო ფონდია 12, 000 ევროს ექვივალენტი ლარში (დასაბეგრი თანხა). გამარჯვებულ გუნდებს პროექტის განსახორციელებლად გადაეცემათ:
● I ადგილი - 5, 000 ევროს ექვივალენტი ლარში (დასაბეგრი თანხა)
● II ადგილი - 4,000 ევროს ექვივალენტი ლარში (დასაბეგრი თანხა).
● III ადგილი - 3,000 ევროს ექვივალენტი ლარში (დასაბეგრი თანხა).
​ჰაკათონის პროფესიონალ მენტორთა გუნდი გამარჯვებულებს კონსულტაციებს გაუწევს პროექტის განხორციელების პროცესშიც.
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია
აპლიკაციების მიღების ბოლო ვადა: 30 აგვისტო, 2024 წელი.
საორიენტაციო შეხვედრები: საბოლოო იდეის გამოგზავნამდე, ჩატარდება რამდენიმე ინტერაქტიული Live - საორიენტაციო შეხვედრა, რომელზეც გექნებათ შესაძლებლობა, თავად ჰაკათონის საორგანიზაციო ჯგუფისგან მიიღოთ თქვენთვის საინტერესო შეკითხვებზე პასუხები, მათ შორის, აპლიკაციის შევსების პროცესთან დაკავშირებით.
საორიენტაციო შეხვედრების პერიოდი
2-13 სექტემბერი.
საორიენტაციო შეხვედრებზე დამატებითი ინფორმაცია და შეხვედრების ბმულები განთავსდება დატაფესტს თბილისის და მედიის განვითარების ფონდის (MDF) ვებგვერდსა (www.mdfgeo.ge) და სოც.მედიის გვერდებზე: