Dopis zdravotní pojišťovně: Chci odbornou a respektující péči porodní asistentky
Dobrý den,

pokud máte zájem o odbornou a respektující péči porodních asistentek a podporujete vznik porodních domů, připojte prosím svůj podpis pod výzvu adresovanou zdravotním pojišťovnám.

Pro více informací:

Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek, klicova@unipa.cz
Zuzana Candigliota, Liga lidských práv, zuzana.candigliota@llp.cz

Svým podpisem udělujete souhlas se zpracováním a uchováním osobních údajů po dobu nezbytně nutnou dle zásad Unie porodních asistentek a Ligy lidských práv. Všechny údaje uvedené v tomto formuláři jsou shromažďovány a zpracovávány v souladu s § 5 zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dopis zdravotní pojišťovně: Chci odbornou a respektující péči porodní asistentky

Vážení zástupci a zástupkyně zdravotní pojišťovny,

ráda bych jako vaše klientka projevila zájem o hrazenou péči komunitní porodní asistentky v průběhu těhotenství, porodu i po porodu a o péči během porodu v porodním domě. Taková péče je prospěšná pro ženu, dítě i pro zdravotní pojišťovnu. V České republice je zvykem, že péči v těhotenství ženám poskytuje ambulantní gynekolog, při porodu v nemocnici pro ženu neznámý a střídající se personál. V šestinedělí se ženám často nedostane žádné navazující péče.

V zahraničí se ovšem osvědčil model kontinuální péče komunitní porodní asistentky, která ženu doprovází celým průběhem těhotenství, porodem i po porodu. Tato péče má velmi nízkou, srovnatelnou míru novorozenecké mortality a morbidity jako péče v nemocnici, ale je spojena s výrazně nižší mírou intervencí do porodu a s menším rizikem poškození zdraví žen oproti porodům
v porodnici. Péče porodní asistentky kromě toho přináší nemalé úspory nejen v péči v těhotenství a při porodu, ale i v péči o dítě do jednoho roku věku. (Zdroj: Markéta Pavlíková, Péče vedená porodními asistentkami versus jiné modely péče o těhotné a rodící ženy, www.biostatisticka.cz).

Součástí nabídky porodní péče v zahraničí jsou i tzv. porodní domy, zdravotnická zařízení porodních asistentek. České právní předpisy upravují porodní domy jako „Pracoviště porodní asistentky, kde jsou vedeny fyziologické porody“, ale bez podpory a spolupráce zdravotních pojišťoven nemohou vznikat. Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen vyzval v březnu 2016 Českou republiku k přijetí opatření k tomu, aby porod asistovaný porodní asistentkou mimo nemocnice (tedy nejen doma, ale i v porodním domě) byl cenově dostupnou variantou.

V České republice stejně jako v dalších evropských zemích je registrovaná porodní asistentka kompetentní poskytovat péči zdravým ženám samostatně a bez dozoru lékaře, a to včetně péče u fyziologického porodu. Péče porodní asistentky splňuje definici a podmínky pro hrazenou péči podle § 13 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle § 17 tohoto zákona je možné uzavřít smlouvu s poskytovatelem i nad rámec úhradové vyhlášky, například formou podpory pilotního projektu.

Jako vaše klientka bych vás chtěla požádat, abyste učinili kroky k zajištění hrazené péče komunitní porodní asistentky, která je bezpečná, šetrná a levná. Tím mám na mysli možnost čerpat těhotenskou a poporodní péči porodní asistentky namísto gynekologa a využít péči porodního domu namísto nemocnice. Děkuji vám za kroky k respektování mojí volby péče.

S pozdravem

Příjmení *
Your answer
Jméno *
Your answer
Město/obec *
Your answer
E-mail *
Your answer
Profese
Your answer
Zdravotní pojišťovna *
Souhlasím se zasíláním newsletteru Unie porodních asistentek (4 x ročně) *
V našem nesletteru Vám posíláme tipy na akce, shrnujeme novinky z porodnictví, zveřejňujeme rozhovory s porodními asistentkami a shrnujeme, co se v uplynulém období podařilo.
Souhlasím se zasíláním newsletteru Ligy lidských práv *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms