Jak tam w Teatrze?
>>> EDIT 3: Po publikacji opracowania ankiety 11.01.2022 na moim profilu na FB i tu: https://nicdoukrycia.mystrikingly.com/blog/dyrektorzy-chorzy-na-wladze , na Waszą prośbę otwieram ankietę ponownie.

>>> EDIT: dostaję sygnały, że potrzebujecie więcej czasu, więc przedłużam termin nadsyłania odpowiedzi ws trzech teatrow (Dramatyczny, Studio, Komedia) do 29 listopada. Dla wypowiedzi o innych teatrach - do końca grudnia. EDIT: Już opracowuję odpowiedzi, ale można wciaż wpisywać.

>>> EDIT 2: w Onet.pl pt. "Mobbing, wulgaryzmy, zastraszanie. Rzeczywistość polskich teatrów?" rozmowa o tej ankiecie, jej powodach, celach: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/mobbing-wulgaryzmy-zastraszanie-rzeczywistosc-polskich-teatrow/9x178s8

--------  

ANKIETA DLA PRACOWNIC I PRACOWNIKÓW (także byłych) i OSÓB WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z:

- TEATREM DRAMATYCZNYM w WARSZAWIE
- TEATREM STUDIO w WARSZAWIE
- TEATREM KOMEDIA W WARSZAWIE
w związku ze zbliżającymi się konkursami na dyrektorów/dyrektorki,

*oraz dla innych teatrów w Warszawie, jeśli jest potrzeba, aby coś zostało w końcu powiedziane.

UTWORZONA: 16.11.2021.
Odpowiedzi dotyczące Teatrów: Studio, Komedii i Dramatycznego, zbieram do 29 listopada.
Odpowiedzi dotyczące innych teatrów zbieram do 15 grudnia.


***

DŁUGI, ALE POTRZEBNY WSTĘP: o co tu chodzi?

1. O CO MI CHODZI?
Dzień dobry. Nazywam się Alina Czyżewska, zajmuję się sprawami obywatelskimi, między innymi związanymi z powszechną przemocą w naszym społeczeństwie, ugruntowywaną przez instytucje publiczne. Interweniuję w różnych sytuacjach, w których ci, co mają władzę, przekraczają jej granice, nadużywają władzy. To interweniowanie często w naszym społeczeństwie wciąż nazywa się "wsadzaniem nosa w nieswoje sprawy". Jednak przestrzeganie i poszanowanie praw człowieka to wspólna, publiczna sprawa. Zajmuję się tym, aby w naszym społeczeństwie demokracja i poszanowanie praw człowieka istniały nie tylko na papierze.

Obecnie pracuję w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i moją rolą jest “patrzenie władzy na ręce”. Z racji tego, że jestem też aktorką, zaczęły trafiać do mnie różne sprawy związane z problemami teatru: z konkursami, mobbingiem, przemocą, brakiem transparentności. Dlatego teatry szybko znalazły się w kręgu moich działań.

Pracując w wielu teatrach, dopiero z perspektywy czasu mam świadomość, na jak wiele naruszeń, nadużyć godzimy się i znosimy, uważając, że “na tym polega praca w teatrze”, a “mistrzowi” czy dyrekcji, reżyserkom i reżyserom wolno więcej. Wciąż żywe są mity o tym, że “aktora należy złamać” i inne twierdzenia, usprawiedliwiane "świątynią teatru". Akceptujemy i uważamy za normę w teatrze opartą na nadużywaniu władzy: krzyk, szantaż, upokarzanie, wymuszanie poświęceń, posłuszeństwa i źle rozumianej "lojalności", do normy zaliczamy niedotrzymywanie ustaleń i wystawianie ekip realizatorskich do wiatru, a także karygodne traktowanie osób pracujących w pionach technicznych i wyżywanie się na pracownicach i pracownikach administracyjnych.

Teatr jest wspólnym, publicznym dobrem, i ma obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji).
Poszanowanie i ochrona przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka jest obowiązkiem władz publicznych (art. 30 Konstytucji). Bycie dyrektorem, reżyserką, osobą "z nazwiskiem", "gwiazdą" czy autorytetem nie może usprawiedliwiać wykorzystywania pozycji, nieszanowania drugiego człowieka i nie uprawnia do naruszania prawa. Zaliczam do szkodliwych bullshitów tezy, że wraz z przemocą zniknie sztuka. Nieprawda. Poza Polską się da, więc może i u nas czas na zmiany?

Ale najpierw trzeba to zobaczyć i nazwać. Dlatego - proszę Was o wypełnienie tej ankiety.

NIKT POZA MNĄ NIE ZOBACZY WASZYCH WPISÓW. A ja zachowam tajemnicę. Informacji użyję w celu sformułowania ogólnych wniosków i nakreślenia problemów. W razie niepewności - napisz: alina.czyzewska@siecobywatelska.pl lub zadzwoń - 605627123.



2. KIM JESTEM?

Wiem, że ciężko zaufać nieznajomej osobie, jaką jestem dla Wielu z Was. Moje intencje też moga budzić podejrzenia. Na uprawdopodobnienie moich intencji mogę tylko polecić wyszukanie mnie w internecie albo porozmawianie z innymi, którzy mogą kojarzyć moje działania.

Ostatnio wspierałam proces ujawniania przemocy i nadużywania władzy w szkołach teatralnych, wcześniej - m.in. opracowałam i przedstawiłam wyniki ankiety: “O czym milczeliście w szkołach teatralnych” https://nicdoukrycia.mystrikingly.com/blog/o-czym-milczeliscie-w-szkolach-teatralnych. Polecam ten tekst przed wypełnieniem ankiety także dlatego, że podjęłam w nim próbę wskazania granic, które są totalnie w teatrze niewidoczne, zamazane. A dopiero jak nazwiemy i zobaczymy granice to możemy zrozumieć, że są przekraczane. Staram się w tym opracowaniu, wskazując na konkretne przepisy, wskazywać granicę między "metodą" pracy, "procesem twórczym" a łamaniem prawa i naruszaniem godności, przytaczając przypadki łamania prawa i naruszania praw człowieka i Konstytucji.

Więcej o tym, co i po co robię: https://nicdoukrycia.mystrikingly.com/ i na moim FB: https://www.facebook.com/alina.czyzewska.7/
   

3. DLACZEGO TA ANKIETA?

Teatr w Polsce jest w procesie zmiany. Ale ona sama się nie zadzieje. Trzeba poddawać debacie publicznej konkretne zjawiska, zwracając uwagę na nieprawidłowości i zastanawiając się, jak sprawić, by one zniknęły, jak im zapobiegać. Podzielenie sie Twoimi wydarzeniami jest b.ważne. Ta zmiana zależy od nas. Od Was.
 
Niepokoi mnie to, o czym wciąż słyszę, że jest standardem w warszawskich teatrach. Dlatego chciałam zadać Wam kilka pytań:
- o szeroko rozumianą przemoc w teatrze,
- o zachowania nadające się do oznaczenia hasztagiem #metoo,
- o przemoc fizyczną i psychiczną,
- o obrażanie Was i dyskryminowanie,
- o naruszanie godność
- nierówne traktowanie.
- o inne nadużycia,
Jeśli w tym momencie myślisz sobie "coś tam było, ale właściwie to nie wiem, czy to nadużycie" - to pomyśl, jak się wtedy czułeś/czułaś. Jeśli zmroziło Cię, jeśli nagle nie wiedziałeś/łaś, jak się zachować, jeśli poczułeś/łaś dyskomfort, to znaczy, że ktoś mógł naruszyć Twoje lub czyjeś granice. Subtelne nadużycia, w odpowiedzi na które się uśmiechasz, bo to niby żart i nie wiadomo co powiedzieć - to też mogą być nadużycia.


***
Ankieta składa się z czterech części. Najistotniejsza jest CZĘŚĆ III - PYTANIA POGŁĘBIONE. Odpowiadasz oczywiście na te pytania, które chcesz, jednak im pełniejsze dane, szczególnie w części III, tym łatwiej będzie mi poskładać obraz nieprawidłowości, wyciągnąć wnioski. Podkreślam - do wyników będę mieć dostęp tylko ja.
 
***WAŻNE***
Jeśli wpiszecie swoje nazwiska, historie które mogłyby Was zidentyfikować, to w opisaniu wniosków z tej ankiety posłużę się wiadomościami od Was w taki sposób, abyście nie mogli być zidentyfikowani. Podejrzewam, że może Wam towarzyszyć lęk przed utratą pracy. Jednak zapewniam, że nie użyję  elementów historii, cytatów czy danych, które mogłyby Wam zaszkodzić, które mogłyby Was "namierzyć" (zmienię je, uogólnię i włożę do jednego wora z innymi lub pominę. Natomiast, dla rzetelności własnego działania, muszę je jednak poznać). Nie będę również ujawniać publicznie nazwisk osób, które opiszecie, jeśli to zastrzeżecie.


 
4. CO ZROBIĘ Z TĄ ANKIETĄ?

> 1) opracuję Wasze odpowiedzi w taki sposób, jaki to zrobiłam z wynikami ankiety o przemocy w szkołach teatralnych - https://nicdoukrycia.mystrikingly.com/blog/o-czym-milczeliscie-w-szkolach-teatralnych
> 2) przedstawię wnioski i i opracowanie ankiety organowi prowadzącemu Wasze Teatry (dla Warszawy - jest nim Miasto Warszawa, czyli stołecznemu ratuszowi) informacje o problemach występujących w Waszych teatrach, z wnioskiem o podjęcie profesjonalnych działań kontrolnych (np. zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy, podjęcie kontroli wydatkowania publicznych pieniędzy).
W przypadku teatrów, w których jeszcze nie ma końca dyrektorskich kadencji, będę działać z ostrożnością.  
> 3)  opracowanie ankiety prześlę zainteresowanym badaczom i badaczkom, psychologom, trenerkom, zajmującym się przemocą w teatrach (chyba że nie wyrazisz na to zgody),
> 4) przekażę ją także "zaprzyjaźnionej" prawoczłowieczo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która coraz częściej podejmuje tematy naruszania praw człowieka, mobbingu i molestowania w środowisku artystycznym (np. raport tu: https://www.hfhr.pl/byc-albo-nie-byc-pracowniczki-i-pracownicy-polskich-instytucji-artystycznych-wobec-zagrozenia-mobbingiem-molestowaniem-i-molestowaniem-seksualnym-raport-helsinsk/)    

Będę podejmować także inne działania na rzecz zmiany standardów pracy, uczłowieczania i "odfolwarczniania" stosunków zawodowych w świecie kultury.

Nie chodzi mi o lincz. Chodzi o poprawienie komfortu w pracy, o zniwelowanie strachu. O autorefleksję i zmianę i nowe rozumienie władzy - jako odpowiedzialność, a nie przywilej.


4.GDZIE TO BĘDZIE?
Umieszczę opracowanie ankiety na moim blogu: https://nicdoukrycia.mystrikingly.com/,

będę informować o tym na moim profilu FB: https://www.facebook.com/alina.czyzewska.7

***

Ankieta nie jest tajna :) Wysłałam ją również do sekretariatów teatru Dramatycznego, Komedia i Studio z prośbą o przekazanie linków pracownikom i pracowniczkom. Wszak dbanie o dobro teatru, komfort i przestrzeganie prawa w pracy, to także Ich zadania.
Dla zainteresowanych - polecam na rozgrzewkę przed wypełnieniem ankiety lekturę art. 94 Kodeksu Pracy, tj. obowiązki pracodawcy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf 

***

Proszę, podeślij tę ankietę kolegom i koleżankom z pracy wszystkich pionów: administracyjnych, technicznych i obsługi sceny, osobom współpracującym (aktorkom/aktorom, reżyserkom, scenografom, choreografkom i innym), a także zainteresowanym byłym współ/pracowniczkom.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu: alina.czyzewska@siecobywatelska.pl lub FB.

___________________________________

Jestem oczywiście otwarta na powielanie, adaptowanie tej ankiety przez związki zawodowe i inne podmioty do użytku w swoich działaniach w innych miastach, teatrach, dla dobra wspólnego. Służę pomocą i zapraszam do kontaktu :)

Alina Czyżewska
Sign in to Google to save your progress. Learn more
1. Pytam o sytuacje, które miały miejsce w ostatnich 5 latach. Jeśli jednak jakaś sytuacja jest dla Ciebie ważna, a dotyczy wcześniejszego okresu, to zaznacz to wyraźnie podczas opisu sytuacji. *
2. Którego z teatru dotyczyć będzie Twoja wypowiedź? *
UWAGA: Jeśli chcesz napisać o kilku teatrach, to wypełnij ankietę osobno dla każdego.
3. W jakim charakterze współ/pracujesz w danym teatrze?
np. Kadry, sekretariat - lub ogólnie: pion administracyjny, obsługa sceny - BOW i kasy, techniczny pion, pracownie,  akto/ka gościnna, etatowa, ochrona/portiernia, realizator/ka lub bardziej szczegółowo: choreograf, reżyserka światła, itp.  
Next
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Report Abuse