Biegaczu! Weź udział w badaniu i wygraj wyjazd na zagraniczny maraton!
Rozpoczynamy drugą edycję Ogólnopolskiego Badania Motywacji Biegaczy (pierwsza edycja zakończy się w czerwcu w 2016 r.). Badanie (anonimowe) będzie realizowane online w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pomysł zrodził się z naszej naukowej i biegowej pasji. Wszyscy wiemy, że przygotowanie do maratonu czy półmaratonu wymaga wytrwałości, samozaparcia i walki z własnymi słabościami. Wydaje się, że każdy może biegać, jednak nie jest to takie proste…
Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia... Jest w tym coś fascynującego. To „coś” jest przedmiotem naszych badań. Co w rzeczywistości się zmienia, jak bardzo się zmienia, dlaczego, w jaki sposób się zmienia i jak ważna jest ta zmiana dla innych życiowych aktywności. Kiedy ta zmiana jest pozytywna, a kiedy nie. Co sprawia, że jesteśmy wytrwali, a co i kiedy każe nam przestać. Jak wywoływać to pierwsze, a jak strzec się przed tym drugim. To podstawowe cele naszego projektu, który jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym i dlatego bardzo potrzebujemy Waszej pomocy, wsparcia i zaangażowania.
W związku z tym poszukujemy osób chętnych do udziału w naszym projekcie. Wierzymy, że wyniki tego badania będą służyć nie tylko celom naukowym, ale i wielu biegaczom.

KOGO SZUKAMY

Grupa 1. Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.
Grupa 2. Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton lub maraton i obecnie przygotowują się do półmaratonu lub maratonu.
Grupa 3. Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie ani maratonie i NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

NA CZYM POLEGA UDZIAŁ W BADANIU?

Badanie składa się z kilku etapów (nie jest łatwo, ale liczymy na wytrwałość biegaczy :)
Etap 1. Wypełnienie zestawu kwestionariuszy (można to rozłożyć na 2-3 dni, po około 15-25 minut).
Etap 2. Wypełnianie raz w tygodniu tzw. dzienniczków (ok. 7-12 minut), czyli odpowiadasz na około 20-35 (w większości bardzo krótkich) pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, samopoczucia i zadowolenia itp. – tylko raz w tygodniu – tak przez 12-13 tygodni.
Etap 3. Potem przez 6-7 miesięcy raz w miesiącu podobny zestaw pytań jak w Etapie 2 (teraz jednak tylko raz w miesiącu).
Etap 4. Podobnie jak w etapie 2. –wypełnianie raz w tygodniu dzienniczków (kilkanaście prostych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp.) – tylko raz w tygodniu – tak przez 12-13 tygodni.
Etap 5. Wypełnienie zestawu kwestionariuszy – podobnie jak w etapie 1.

KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW BADANIA

Wśród uczestników badania, którzy zrealizują wszystkie etapy badania, zostanie rozlosowanych kilka nagród.
Nagroda główna dla osób przygotowujących się do półmaratonu/maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem 2017 r. i marcem 2018 r. (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).
Nagroda główna dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu/maratonu: pakiet odnowy biologicznej.
Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne.
Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny, miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka.
Każdy z uczestników badania otrzyma raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, nie będziemy robić analiz pojedynczych osób. Jednak na życzenie możemy przygotować podstawowe zestawienie indywidualnych wyników z całego roku aktywności.

NASZ ZESPÓŁ

Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…

John Nezlek – prof. psychologii pracuje w College of William and Mary, USA, a od trzech lat również na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.

Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać... A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą wiele maratonów; jego obecny rekord 2.33.41 (Maraton Dębno 2016)

Karolina Jenczylik – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Zamiejscowym SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu. Jest zafascynowana psychologią sportu i wyznacza sobie kolejne długodystansowe cele…

Karolina Chlebosz- doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, magister psychologii UAM oraz wychowania fizycznego AWF Poznań. Zawodowo realizuje swoją największą pasję- psychologię sportu, amatorsko przekracza swoje granice startując w maratonach, ultramaratonach górskich oraz triathlonie.

Kierownikiem projektu jest prof. Anna M. Zalewska, Dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu.
Koniec rozmowy na czacie
Jeśli chcesz wziąć udział w badaniu, prześlij zgłoszenie: wystarczy, że wpiszesz swój adres e-mail oraz zaznaczysz, w której grupie możesz uczestniczyć (zaznacz jedną z opisanych niżej grup) *
Required
Czy brałeś/aś udział w pierwszej edycji tego badania?
Podaj swój adres mailowy: *
Your answer
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach naukowych, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami). *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy