Év Hídja Díj 2024-ben - Ipoly-hidak
A szavazási lehetőség 2024. április 30. éjfélig tart.

A Hidászokért Egyesület és a KTE Közlekedésbiztonsági Tagozata közösen alapított díja, melynek célja, hogy május 11-én, A Közlekedési Kultúra Napján a hidakra is ráirányítsa a figyelmet.

Az Év Hídja Díj jelöltjei ebben az évben a magyarországi Ipoly-hidak. Az elmúlt évtizedben átadott Ipoly-hidakról könyv jelent meg, mely az alábbi oldalról letölthető: https://hidak.hu/konyvek/ipoly-hidak-2023.pdf 

A kiválasztott hidakat 1-től 5-ig lehet osztályozni. Az értékelés során az osztályzatok pontokat jelentenek,  a legrosszabb osztályzat az 1-es, 1 pontot, a legjobb osztályzat az 5-ös, pedig 5 pontot ér. A szavazók által az egyes hidakra adott pontok összesítésre kerülnek.

Az Év Hídja Díjat a legtöbb pontot elért híd kapja.

Az eredményhirdetés május 10-én lesz A Közlekedési Kultúra Napjának nyitórendezvényén.

A szavazók között 10 db, hidakról szóló könyvcsomagot sorsolunk ki. Aki részt szeretne venni a sorsoláson kérjük, adja meg elérhetőségét.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
.
Szavazó neve (Teljes nevet kérünk!) *
Elérhetőség (e-mail cím vagy telefonszám), ha részt szeretne venni a sorsoláson
Sávoly híd Szob és Helemba között

A híd a 70. sz. Budapest Nyugati pu. – Szob oh. vasútvonal 636+11 hm szelvényében a magyar-szlovák államhatáron található, szerkezeti rendszerét tekintve alsópályás rácsos acélhíd. A híd nyílása 44,59+58,82+44,59 m. 

A jelenlegi hídszerkezetet a MÁV Hídépítési Főnöksége építette, a forgalomba-helyezése 1951-ben történt. Méretezési terhe 1951. évi Vasúti Hídszabályzat szerinti „A” jelű teher. 

Határhíd lévén a bal oldali felszerkezet és a magyar oldali alépítményeket a MÁV Zrt., a jobb oldali felszerkezetet és a szlovák oldali alépítményeket pedig a szlovák ZSR vasúttársaság üzemelteti.

Sávoly híd Szob és Helemba között
1
2
3
4
5
Sávoly híd Szob és Helemba között
Clear selection

Károly Róbert híd Ipolydamásd és Helemba között

Felsőpályás, monolit vasbeton pályalemezzel együttdolgozó, 2 db szekrény főtartós acél gerenda, amely a támaszoknál az alépítményekbe van befogva. A keretszerkezet egyetlen nyílással hidalja át az Ipolyt.

A híd támaszköze 56,40 m, szabad nyílása 54,00 m.

Az átvezetett kocsipálya 8,00 m széles, csak a kifolyási, déli oldalon épült 2,50 m hasznos szélességű, korláttal elválasztott kerékpárút. A híd keresztmetszetének teljes szélessége 12,13 m.

Károly Róbert híd Ipolydamásd és Helemba között (Kép forrása: Karkus János)
1
2
3
4
5
Károly Róbert híd Ipolydamásd és Helemba között
Clear selection

Letkés és Ipolyszalka közötti híd

1952-ben épült kétnyílású szegecselt rácsos tartó vasbeton pályával. A híd szabad nyílásai 46 + 46 m. Az átvezetett kocsipálya 4,80 m, a teljes szélesség 6,80 m széles.

Letkés és Ipolyszalka közötti híd (Kép forrása: Erdei Mihály, magyarepitok.hu)
.
1
2
3
4
5
Letkés és Ipolyszalka közötti híd
Clear selection

Szent Borbála híd Drégelypalánk és Ipolyhídvég között

A híd főtartója felső keresztkötés nélküli acél ív, az ívszerkezet legnagyobb magassága 6,75 m. Főtartónként 28 függesztő van, melyek alul-felül csuklósan kapcsolódnak az ívhez és a pályalemezhez. A híd támaszköze 50 m. A kocsipálya 6,50 m széles, a főtartók távolsága 9,30 m.

Szent Borbála híd Drégelypalánk és Ipolyhídvég között (Kép forrása: Derkovics Tamás, magyarepitok.hu)
.
1
2
3
4
5
Szent Borbála híd Drégelypalánk és Ipolyhídvég között
Clear selection

Balassagyarmat és Tótgyarmat közötti híd

1967-ben épült monolit szerkezetű, szekrény keresztmetszetű vasbeton híd. A híd teljes hossza 100,02 m, a nyílásbeosztása 28+34+28 m. A pálya szélessége 1,70+8,00+1,70=11,40 m.

Balassagyarmat és Tótgyarmat közötti híd (Kép forrása: Erdei Mihály, magyarepitok.hu)
.
1
2
3
4
5
Balassagyarmat és Tótgyarmat közötti híd
Clear selection
Szent Iványi híd Őrhalom és Ipolyvarbó között

A híd süllyesztett pályás acél gerinclemezes gerendahíd, melynek szerkezeti magassága 96 cm. Szabad nyílása 30,50 m. A két főtartó tengelytávolsága 8,90 m, az átvezetett kocsipálya szélessége 6,50 m. A híd külső oldalán egyedi merevítőborda rendszer van, melyek csúcsai térbeli ívet alkotnak.

Szent Iványi híd Őrhalom és Ipolyvarbó között (kép forrása: Derkovics Tamás, magyarepitok.hu)
.
1
2
3
4
5
Szent Iványi híd Őrhalom és Ipolyvarbó között
Clear selection

Katalin híd Pösténypuszta és Petőpuszta között

Négynyílású, folytatólagos öszvértartó, a négy állandó magasságú acél főtartó és a vasbeton pályalemez közösen vesz részt a teherviselésben. A híd támaszközei 16,22+25,50+16,50+16,33 m. Az átvezetett kocsipálya 8 m széles, a híd teljes szélessége 12,62 m.

Katalin híd Pösténypuszta és Petőpuszta között (Kép forrása: Karkus János)
.
1
2
3
4
5
Katalin híd Pösténypuszta és Petőpuszta között
Clear selection

Nógrádszakál és Bussa közötti híd

A híd a 74.sz. Nógrádszakál – Nógrádszakál oh. vasútvonal 24+42 hm szelvényében a magyar-szlovák államhatáron található, szerkezeti rendszerét tekintve alsópályás gerinclemezes acélhíd. A híd nyílása 25,0 m, építését 1953-ban fejezték be, teherbírása 1951. évi Vasúti Hídszabályzat szerinti „C” jelű teher. 

A híd felszerkezetét és a szlovák oldali alépítményt a ZSR vasúttársaság, a magyar oldali alépítményt a MÁV Zrt. üzemelteti.

Nógrádszakáll és Bussa közötti híd (Kép forrása: MÁV Zrt.)
.
1
2
3
4
5
Nógrádszakál és Bussa közötti híd
Clear selection

Madách híd Ráróspuszta és Rárós között

A híd nyílásbeosztása szimmetrikus 20+25+20 m. Az átvezetett kocsipálya 8 m széles, a híd teljes szélessége 15 m. A főtartója 40 cm vastag vasbeton ív, melyet a hozzá kapcsolt 50 cm vastag mellvédfal merevít. A hídhoz négy féle természetes követ használtak fel, beburkolva a híd minden látható felületét.

Madách híd Ráróspuszta és Rárós között (Kép forrása: Bernát Benjámin, magyarepitok.hu)
.
1
2
3
4
5
Madách híd Ráróspuszta és Rárós között
Clear selection
.
.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy

Does this form look suspicious? Report