VIZIONÁŘI MOSTECKA 2021
Děkujeme, že se svým názorem zapojíte do našeho projektu.

Vaším čtvrtým úkolem bude zamyslet se nad budoucím využitím jezera, konkrétně nad jeho jihozápadní částí. Co myslíte, bude lepší tuto oblast využít pro nové sady nebo čistírnu odpadních vod?

Názor 1:
V této oblasti se Vizionáři rozhodli pro ovocné sady, rybníky a zemědělské využití. Do vodních ploch Marcela a Hedvika by se nasadily ryby, a tak by sloužily jako rybářské rybníky. Zároveň by se zde mohl provozovat sportovní rybolov. Na ploše mezi rybníky by se vystavělo určité zázemí pro rybáře a parkoviště, které by bylo spojeno s hlavní silnicí.
Vedle vodní plochy Marcela se nachází další menší vodní plocha, která by našla vhodné využití v podobě kořenové čističky odpadních vod. Tato čistička by byla velmi potřeba hlavně proto, že východě by se rozšířila průmyslová zóna, která výhledově může produkovat větší množství odpadních vod než doposud.
V plánu jsou i sady zaměřené výhradně na produkci ovoce. V této části by byl umožněn samosběr ovoce.

Názor 2:
Spojení ovocných sadů a energetického potenciálu oblasti se jeví jako velmi vhodné řešení. Vnitřní výsypka lomu ČSA je poměrně větrná, takže spojením obnovitelných zdrojů (vítr, slunce) a zemědělství by došlo k plnému využití krajiny.
Vodní díla Marcela a Hedvika mají prioritně retenční funkci, zadržují vodu v krajině a současně mají obrovský potenciál v ochraně vodního ptactva. Pro intenzivní chov ryb se příliš nehodí, a to z důvodu, že soustavu nelze zcela vypustit a efektivně rybí osádku vylovit. Samozřejmě se opět nabízí možnost kombinace plovoucí rybí farmy s využitím fotovoltaických panelů.
Navrhovanou čistírnu odpadních vod by bylo spíše vhodné situovat co nejníže po proudu řeky Bíliny, aby měla možnost čistit vody z celého území lomu tzn. východním směrem.

Co si myslíte vy?

Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Co si myslíte vy? *
A copy of your responses will be emailed to the address you provided.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy