გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი პროექტის - „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში აცხადებს მწვანე ბანაკის - კლიმატის ელჩები“ მონაწილეების შერჩევას, რომელიც გაიმართება 26 ივნისი - 2 ივლისი, ბაკურიანში.
ბანაკი მიზნად ისახავს 15 - 17 წლის ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი საკითხების და კლიმატის ცვლილების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას. ბანაკი ხელს შეუწყობს მონაწილეებს შორის გუნდური მუშაობის უნარ-ჩვევების გაძლიერებას, ერთმანეთის მიმართ ნდობისა და კომუნიკაციის ჩამოყალიბებას, თვითპრეზენტაციის უნარების განვითარებას, პროექტების წერისა და გადაწყვეტილების მიმღები პირების წინაშე პრეზენტაციის ტექნიკების განვითარებას.
ბანაკის შედეგად მონაწილეები, ლიდერებთან ერთად, შეიმუშავებენ ერთობლივ ინიციატივებს გარემოსდაცვით საკითხებზე, რომლებსაც ადგილობრივ დონეზე განახორციელებენ.
ბანაკის მონაწილეები შეირჩევიან მთელი საქართველოს მასშტაბით.
მონაწილეთა შერჩევა მოხდება ორ ეტაპად: