NASIL BİR ÜNİVERSİTE?                                            
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Üniversite Özerkliğini Tartışıyoruz...                      
     
       Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına karşı başlatılan toplumsal itiraz, farklı biçimler alarak sürüyor. Bu atama öncesinde, çok sayıda akademisyenin KHK'larla üniversitelerden ihraç edilmesi, yine çok sayıda üniversite çalışanının çeşitli yöntemlerle işten çıkarılması, emekliliğe ya da istifaya zorlanması, üniversitelerin bir kişinin kararıyla kapatılması, nitelikten ziyade nicelik odaklı plansız bir genişleme neticesinde toplam üniversite sayısının 209'a varmış olması, akademik atama ve yükseltmelerde yaşanan inanılmaz taraflılıklar, vakıf ve devlet üniversitelerindeki güvencesiz çalışma koşulları, üniversitelerin şirketleşmesi, ülkemiz yükseköğretimindeki derin çürümeyi yansıtıyordu. Bunların üzerine, salgın döneminde YÖK'ün, bütün yükseköğretim programları için tek tip uygulamalar dayatarak ülkenin geleceğini taşıyacak yetkin bilim insanları ve öğrencilerin yetişmesini tehlikeye düşürmesi de eklendi.

    Bütün bu toplam,  üniversiteyi oluşturan bileşenler olarak bizleri, üniversitenin kamusal işlevini tartışmaya ve “Özgür, Özerk, Demokratik Üniversite” kavramını yaşama geçirmek konusunda bir arayışa yöneltti.

Ülkemizde üniversitenin özgür, özerk, demokratik bir temelde, kamucu bir bakış açısıyla yeniden yapılanması gerekliliğine yürekten inanan, aşağıda isimleri yazılı dernek ve oluşumlar olarak, sizleri, bu temel değerlerin yaşama nasıl geçirilebileceğine ilişkin arayışımıza katılmaya çağırıyoruz.

19-20 Haziran 2021’de,  programı ekte yer alan çevrimiçi Foruma katılın, geleceğin üniversitesinde Özgürlüğün, Özerkliğin, Demokratikliğin ete kemiğe nasıl bürünebileceğini birlikte tartışalım. Yaşadığımız çıkmazların önünü açan çözümleri birlikte arayalım, bu yolda birlikte yürüyelim!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ÖED - Akdeniz Üniversitesi ÖED - BİRARADA Derneği - BounAkademi - Çukurova ÖED - Dokuz Eylül ÖED - Eskişehir Okulu Dayanışma ve Araştırma Derneği - İTÜ Öğretim Üyeleri Derneği - İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi - Orta Doğu ÖED - Üniversite Katılımcıları Derneği - Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği

ETKİNLİĞİMİZE KATILABİLMEK İÇİN KAYIT YAPTIRILMASI GEREKMEKTEDİR. KAYIT FORMUNU 3. SAYFADA DOLDURABİLİRSİNİZ.

ETKİNLİK PROGRAMI

19 Haziran Cumartesi

1.Oturum (13:00): Kamusal Çerçevede Üniversite

 Moderatörler: Emine Sevim, Raşit Tükel

-Üniversitenin kamusal alandaki yeri nedir?
-Günümüzde kamusal üniversite nasıl mümkün olur?
-Akademinin kamusallığı mücadelesi ve üniversite bileşenlerinin  dayanışması nasıl şekillenmiştir?

2. Oturum (16:00): Akademik Özerklik

Moderatörler: İnan Özdemir Taştan,  Tahsin Yeşildere

-Üniversitenin evrensel yapı taşlarından  olan akademik özerklik ve akademik özgürlük arasındaki ilişkiyi nasıl yorumlarsınız?
-Son yıllardaki akademik özerklik /özgürlük kavramlarını ,OHAL keyfiliğini ve önceki dönemlere bakışla  değerlendirebilir misiniz?
-Akademik özerklik her zaman akademik özgürlüğü beraberinde getirir mi? İkisi arasındaki bağı yeniden düşünmek anlamlı olur mu? Her iki konu mücadelesi için ne yapabiliriz?

20 Haziran Pazar

3. Oturum (13:00): Yönetsel Özerklik

Moderatörler: Duygu Abbasoğlu,  Murat Koyuncu

-Üniversite yöneticileri nasıl seçilmelidir? Yöneticilerin siyasi erkten ve sermayeden bağımsızlığı mümkün müdür?
-Üniversitelerde bileşenlerin karar süreçlerine katılımı, temsiliyeti ve süreçlerin şeffaflığı nasıl sağlanır?
-Üniversitede güvencesizlik sorunu ve çözüm önerileri.

4. Oturum (16:00): Mali Özerklik

Moderatörler: Pelin Bayındır; Kağan Parmaksız

-Bilimsel üretim: Kar amaçlı mı, kamu yararına mı?
-Üniversite piyasa ilişkisi.
-Üniversitede kaynak dağılımı ve performans esaslı bütçeleme.

İLETİŞİM
Etkinlikle ilgili soru ve mesajlarınızı unidoplat@gmail.com adresine gönderebilirsiniz

Next
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy