سواد خانگی- دوره کارگاهی
سال‌هاست که رویکرد مسلط جهانی در سوادآموزی، رویکرد اتونُموس (Autonomous) یا رویکرد «مستقل از بافت» بوده است. در این رویکرد، «سواد» مهارتی است شناختی، با ماهیتی جهانی و بی‌طرف نسبت به بافت فرهنگی، اجتماعی. برنامه‌های سوادآموزی مبتنی بر این رویکرد مدعی سوق دادن انسان‌ها به سوی عملکردی «موفق» تر، بی‌ارتباط با جامعه و شرایط اجتماعی و فرهنگی‌شان هستند. از طرفی اقتضای آموزشی چنین رویکردی که در اغلب نظام‌های رسمی آموزشی از پایگاهی قدیمی و مستحکم برخوردار است، رویه‌های کهنِ جزء به کلِ آواشناختی است که در تقابل با روندهای کل به جزءِ (Holistic) متأخر قرار می‌گیرند. اما آیا پیش‌بینی‌های رویکرد «مستقل از بافت» و رویه‌های سوادآموزی مرتبط با آن، بر واقعیت‌های اجتماعی منطبق بوده است؟ آیا این رویکرد در ریشه‌کن کردن بی‌سوادی بزرگسالان یا تحصیل معنای نوین سواد در کودکان موفق بوده است؟
آیا رویکردهای دیگر که روایت‌های دیگری از سواد به‌دست می‌دهند، نمی‌توانند هم‌خوانی بیش‌تری با سوادِ انسان هزاره سوم داشته باشند؟... با این‌که هزاره سوم، هزاره «سواد» هاست و نه سواد، به‌نظر می‌رسد هنوز هم سفر به سرزمین سوادهای هزاره سوم از همان درگاه آغازین «سواد» به معنای توانایی خواندن و نوشتن می‌گذرد، درگاهی که اگر بتواند توانایی خواندن و نوشتن را در بستر توانایی ایجاد «تغییر» در زندگی فردی و اجتماعی بازیابی کند، نویدبخش توانش‌ها و درخشش‌های دیگری در زیست فردی و اجتماعی فردای کودک امروز خواهد بود. از طرفی چنین زیستی در جهان کنونی نیازمند بازنگری جدی در روش‌های فراگیری مهارت‌های سواد است، به نحوی که بتواند ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ارتباطی فرد را در عصر اطلاعات تا حدودی تضمین کند. بنابراین در شرایطی که مبادلات نوشتاری اطلاعات و مسأله متن از ارکان و بایسته‌های ارتباطی عصر حاضر به‌شمار می‌رود، نقش برخورداری از مهارت‌های خواندن و نوشتن که به سطوح متفاوتی از «سواد» می‌انجامد، اهمیتی دوچندان می‌یابد.
خانه‌ی یادگیری رها با چنین دغدغه‌ای، تلاش کرده است در بستری معناگرا و در پیوند با ادبیات، بازی و فعالیت‌های روزمره‌ی بچه‌ها، گذر از دنیای «بی‌سوادی» به دنیای «سواد» را تسهیل و تعمیق کند. در همین راستا، نسبت به رویکردهای سوادآموزی، اعم از رویکرد جزء به کل (Phonics)، رویکرد کل به جزء (Whole Language) و رویکرد تعادلی (Balanced Approach) گشوده بوده و با در نظر گرفتن جریان معناداری، تجربه‌هایی را ایجاد کرده و به کار گرفته است تا سواد را از پوسته‌ی معمول خود فراتر برده و به هسته‌ی شناخت، درک و تغییر نزدیک‌تر کند.
در این دوره بر آنیم که این تجربه‌ها را با والدین، مربیان و علاقه‌مندان این حوزه به اشتراک بگذاریم.

ساختار دوره
این دوره شامل هفت کارگاه (تئوری و عملی) است:
نظریه‌های سوادآموزی
روایت‌شناسی
بلندخوانی ساده (کتاب‌های آسان‌خوان)
بلندخوانی تعاملی (ادبیات کودک)
بلندخوانی خلاق (تهیه‌ی طرح خوانش)
رویکرد رها در سوادآموزی (خواندن)
رویکرد رها در سوادآموزی (نوشتن)

زمان اجرا:
چهارشنبه 7 اسفند ساعت 16 تا 20
پنج‌شنبه 8 اسفند ساعت 8 تا 17
جمعه 9 اسفند ساعت 8 تا 17

مکان اجرا:
خانه‌ی یادگیری رها

ارائه‌کنندگان:
حسن احمدی
درسا رضازاده
علی مرتضوی فومنی
شهره سروری

هزینه‌ی ثبت‌نام در این دوره:
هزینه‌ی شرکت در این دوره هفتصد هزار تومان است.
ثبت‌نام گروهی (سه نفر و بیش‌تر) شامل ده درصد تخفیف خواهد بود.
در صورت تمایل به ثبت‌نام فرم زیر را تکمیل و برای ما ارسال کنید. همچنین وجه آن را به شماره حساب زیر واریز کرده و تصویر آن را در برنامه واتس‌آپ به شماره 09358352390 یا به آدر ایمیل rahalearninghouse.ir@gmail.com ارسال نمایید.
شماره حساب 47000829013606
شماره شباIR400540102347000829013606
شماره کارت 1699-1614-0612-6221
به نام حسن احمدی، فریدون زارعی، فرهاد هموار
بانک پارسیان

ظرفیت دوره:
ظرفیت این دوره بیست نفر است و در صورت تکمیل ظرفیت، شما در لیست رزروِ تکرار دوره قرار خواهید گرفت.
Email address *
مشخصات
نام و نام‌خانوادگی *
Your answer
شماره تماس *
Your answer
سن *
Your answer
والد هستید؟ *
حوزه‌ی فعالیت *
آیا تا به حال در کارگاه‌های آموزشی خانه‌ی یادگیری رها شرکت داشته‌اید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، نام کارگاه‌های مربوطه را بنویسید:
Your answer
در صورت ثبت‌نام گروهی، نام هم‌گروهی‌های خود را بنویسید.
Your answer
به اختصار (یک پاراگراف) انگیزه‌ی خود را برای شرکت در این دوره بنویسید. *
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy