Wybór kandydata na patrona SLO 5
91,4% społeczności skupionej wokół naszej szkoły uważa, że patron jest potrzebny naszemu liceum. Po wstępnym głosowaniu wyłoniła się następująca piątką kanydatów. Należy oddać jeden głos.
Jane Austen (1775 - 1817)
Uzasadnienie 1:
Jej postać jest symbolem siły, walki i determinacji, w świecie, w którym wszyscy ludzie i wszelkie okoliczności utrudniały podążanie za swoim marzeniem. Mimo to nie poddała się i walczyła o realizację swojego marzenia, które według niej było realistyczne i osiągalne. Jej determinacja sprawiła, że mimo swojego krótkiego życia, od przełomu XVIII/XIX wieku jest najpotężniejszą i najbardziej rozpoznawalną autorką na świecie. Jej postawa powinna inspirować wszystkich ludzi do walki o swoje marzenia, a historie przez nią stworzone powinny uczyć nas “jak żyć”. Austen jest potwierdzeniem faktu, że nie należy zlewać się z masą, podążać za innymi tylko podążać własną drogą, mimo napotkanych przeszkód czy porażek.

Uzasadnienie 2:
Autorka wybitnych powieści (“Duma i uprzedzenie”, “Rozważna i romantyczna”) niezaangażowaną politycznie, ikona walki o równouprawnienie mężczyzn i kobiet, jej powieści pełne są bystrej satyry na społeczeństwo która po dwustu latach nie straciła na aktualności. Nie ma w Polsce drugiej szkoły imienia Jane Austen, a kobiety są rzadko wybierane na patronki. Myślę, że idealnie pasuje do społecznego charakteru szkoły. Z jej życiorysu możemy czerpać wartości moralne i walką o nasze marzenia.

Albert Einstein (1879 - 1955)
Myślę, że powinien zostać patronem naszej szkoły, ponieważ jest osobą rozpoznawalną. Był naukowcem, laureatem nagrody Nobla oraz przyczynił się do powiększenia wiedzy z dziedziny fizyki. Taka osoba jest idealnym kandydatem na patrona naszej szkoły.
Witold Gombrowicz (1904 - 1969)
Uzasadnienie 1:
Jak wiadomo, naszą szkołę można chwalić za personalne podejście do ucznia - każdego traktuje się tutaj indywidualnie. Nie wychowuje ona "pokolenia masy" a raczej ludzi, którzy chcą być wyjątkowi, którzy mają potrzebę zmiany świata i pozostawienia czegoś po sobie. Każdy z nauczycieli również ma swój wyjątkowy charakter, i nadaje wykładanemu przedmiotowi pewnego rodzaju wyjątkowość, a nawet sam budynek, "ciasny ale własny"- ściany pomalowane na niekonwencjonalne kolory, korytarz wspólny dla wszystkich, i prezentowanie prac uczniów na ścianach - to składa się na odmienność tej szkoły (pozytywnym tego słowa znaczeniu). I o tym właśnie pisał Gombrowicz- był przeciwny "formie", "zasadom" które zniewalają społeczność oraz "upupianiu" czy narzucaniu pewnej niedojrzałości, czy w końcu "Gębie", czyli wpajaniu ludziom innych osobowości. Za tym właśnie postuluje nasza szkoła, za zachowaniem indywidualności ucznia, jego autentyczności, a jednocześnie wprowadzeniu go w dorosły świat i ukazaniu, że bycie "innym" nie oznacza bycie gorszym.

Uzasadnienie 2:
Wybitny polski powieściopisarz, dramaturg. Autor “Ferdydurke”, jednej z najlepszych polskich powieści i wielu innych dzieł. No to chyba wystarczy na patrona.

Ferdynand Ossendowski (1876 - 1945)
Uzasadnienie 1:
Człowiek wszechstronny (znał 7 języków obcych, pisarz, podróżnik, a jednocześnie też studiował nauki matematyczno- przyrodnicze) - tak jak nasza szkoła, która jest otwarta na przeróżne propozycje rozszerzeń wybieranych przez uczniów. Nazywany był “polskim Karolem Mayem”, gdyż zajmuje drugie miejsce po Sienkiewiczu, jeśli chodzi o przekłady jego książek na języki obce. Po wojnie jego nazwisko zostało wpisane na “listę cenzorską”, więc rzadko kiedy ktoś o nim pamięta. Niezwykle ciekawa postać, bezpośrednio związana z Milanówkiem- byłby dobrym patronem dla milanowskiego liceum.

Uzasadnienie 2:
Pochowany w Milanówku, patriota, pisarz, podróżnik, barwna i inspirująca postać!

Uzasadnienie 3:
Podróżnik, pisarz, antykomunista, pochowany w Milanówku.

Nikola Tesla (1856 - 1943)
Uzasadnienie 1:
Ponieważ był on wielkim wynalazcą, wymyślił między innymi prąd zmienny i koncepcję kabla telefonicznego przeprowadzonego przez Atlantyk oraz jako pierwszy wymyślił radio. Chcemy, aby była naszym patronem, ponieważ historia go nie doceniła, mimo jego genialnych wynalazków.

Uzasadnienie 2:
Pozostawił po sobie wiele wspaniałych, wyprzedzających jego epokę wynalazków. Odkrył i opisał m. in. zjawisko prądu zmiennego, wynalazł bezprzewodowy transfer energii elektrycznej (który pozwalał na przesyłanie na pewne odległości energii elektrycznej, bez potrzeby używania jakiegokolwiek kabla), pierwszy silnik elektryczny, laser, a w jego pracowni powstało pierwsze na świecie radio oraz pierwsze zdalnie sterowane, mobilne roboty. Był wizjonerem, którego ludzie nie potrafili zrozumieć, wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem, który poczynił ogromne zasługi dla nauki. Był nie tylko wspaniałym naukowcem, ale także dobrym człowiekiem, który prawie całą swoją fortunę, której dorobił się na ponad setce swoich opatentowanych wynalazków, przekazał dla młodych i zdolnych studentów. Dlatego uważam, że Nikola Tesla, człowiek idący pod prąd i bardzo niedoceniony przez ludzi oraz historię, powinien zostać patronem naszej szkoły.

Kto jest najodpowiedniejszym patronem dla naszej szkoły? *
Submit
This form was created inside of Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku. - Terms of Service