WORKING WITH A SCRIPT CONSULTANT SENARYO DANIŞMANIYLA ÇALIŞMAK

In this talk, Christian Routh will pass on some tips about how to work effectively and harmoniously with experienced script analysts. It is vital that analysts respect the filmmaker’s vision of what they are trying to achieve and prioritize the quality of the project above all else. They are not re-writers as such but represent a cultural and industrial view of how best to assist the writer(s) in taking the script forward to maximize its potential. In a way, the analyst acts as the first spectator of the film, trying to visualize how it will work on screen and helping the writer to find the best solutions to improve it and make it connect with an audience. It is a collaboration that requires mutual trust and faith, without confrontation, without ego, and with a common goal.

TRAINER: CHRISTIAN ROUTH SCRIPT EDITOR (ES)

Date : October 6th
Time : 14.00 – 16.00 (UTC/GMT +3 hours) 

Language: English
@Zoom


Bu sohbette Christian Routh, deneyimli senaryo analistleriyle etkin ve uyumlu bir şekilde çalışmakla ilgili tüyolar verecek. Analistlerin yönetmenin hedefi ve vizyonuna saygı duyarak projenin kalitesini her şeyin üstünde tutması büyük önem taşır. Amaçları metni yeniden yazmak değil, yazarlara senaryonun potansiyelini mümkün olduğunca artıracak kültürel ve endüstriyel desteği vermektir. Analist bir anlamda filmin ilk seyircisidir ve ekranda nasıl görüneceğini hayalinde canlandırarak yazarın hikayeyi geliştirmesi ve izleyicilerle bağ kurması için en iyi çözümleri bulmasına yardım eder. Karşılıklı güven ve inanç gerektiren bu işbirliği, çatışmaya ve egoya yer vermeden ortak bir amaç uğruna müşterek çabayı gerektirir.   

EĞİTMEN: CHRISTIAN ROUTH SENARYO EDİTÖRÜ (İSPANYA)  

Tarih: 6 Ekim

Saat: 14.00 – 16.00 (UTC/GMT +3 saat)

Dil: İngilizce

@Zoom

Email *
Ad-Soyad / Name-Surname *
Email *
Profesyonel çalışma alanınız? / What is your profession?
*
Varsa, içinde yer aldığınız uzun metraj filmler / Any feature films you were a part of -if any
Daha önce senaryo danışmanı ile çalıştınız mı? / Have you ever work with a script consultant?
*
Daha önce senaryo danışmanı ile çalıştığınız ve/veya hali hazırda çalışmakta olduğunuz filmleri belirtiniz. / Please write the feature films that you worked or currently working with a script consultant. 
Atölyede özellikle değinilmesini istediğiniz konular varsa yazınız. / Please write the topics that you want to be covered in the workshop. 
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy