Στα Ίχνη του Αδριανείου: Φόρμα Εγγραφής
Από τις παρυφές της Πάρνηθας μέχρι και την πλατεία Δεξαμενής στο Κολωνάκι δεν είναι εύκολο να φανταστεί κανείς πως στο υπόγειο της πόλης, εκτείνεται ένα σπουδαίο ρωμαϊκό μνημείο, διαδημοτικής χωροθέτησης και υπερτοπικής σημασίας: το Αδριάνειο Υδραγωγείο της Αθήνας. Πρόκειται για ένα αρχαίο μνημείο σχεδόν 2000 ετών, το οποίο μεταφέρει ακόμα νερό, ενώ διατρέχει υπογείως 8 διαφορετικούς δήμους!
Οι Όχι Παίζουμε/UrbanDig Project΄προσκαλούν παιδιά και γονείς να επαν-ανακαλύψουν την πόλη μέσα από τις αισθήσεις τους και να γνωριστούν με τον αθέατο, πολύτιμο αυτό πόρο μέσα από 2 βόλτες αισθητηριακής χαρτογράφησης στον άξονα του Αδριάνειου Υδραγωγείου.
Εκτός από την εμπειρία της ίδιας της χαρτογράφησης, οι βόλτες θα περιλαμβάνουν μια σύντομη διαδραστική συζήτηση πάνω στις καταγραφές των συμμετεχόντων, όπως και την περαιτέρω γνωριμία με το αθέατο υδραγωγείο μέσα από μια βιωματική δράση και μερικές κλεφτές ματιές στο εσωτερικό του!
Κυριακή 12/12, 11.00-14.00, Γεννάδειος Βιβλιοθήκη - Πλατεία Δεξαμενής. Σημείο Εκκίνησης: Γεννάδειος Βιβλιοθήκη