Přihláška pro školy na promítání dokumentů Ozvěny AFO v Kampusu Dejvice
Zveme všechny studenty a jejich učitele na dopolední promítání úspěšných dokumentů z festivalu Academia Film Olomouc. Přijďte strávit konec školního roku do prostředí moderní budovy Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6. Promítání je zdarma a filmy doporučujeme pro věkovou kategorii od 14 let.

Přihlášku vyplňte nejpozději do 17. června nebo až do naplnění kapacity sálu (200 míst).


O FILMECH

8.30 (pozor, v programu došlo k posunutí času z původních 9 hodin na 8.30!)

VE STOPÁCH EINSTEINA (2018), USA, 81 min
Teorie relativity již více než stovku let udává směr fyzikálního bádání. Co když nás ale skrze svou „neochvějnou“ pravdivost svádí na scestí? Dočkáme se průlomové teorie, která odstartuje zcela novou fyzikální éru?
Einstein otřásl pravdami newtonovské fyziky a o něco podobného se v současné době snaží vědci z celého světa. Ani se současnými výzkumnými metodami a výkonnou výpočetní technikou, se ale nedaří předčít předzvěsti německého génia. Ať už jde o výzkum v urychlovači, měření gravitačních vln, nebo snahu o pozorování temné hmoty, výzkumníci se usilovně snaží objevit nové zákonitosti, které by jména svých objevitelů navždy zapsala do historie.

MAGION (2018), 26 min.
vítězný snímek Česko-slovenské soutěže AFO 2019

Dokument Akademie věd České republiky vypráví příběh družice Magion, která v roce 1978 po mnohaletém úsilí pracovníků vzlétla na oběžnou dráhu Země. Samotný nápad se zrodil v hlavách inženýrů Pavla Třísky a Jaroslava Vojty po cestě z Geofyzikálního ústavu Akademie věd do Ruska. Při montování družice, na jejíž výrobě se podíleli, si uvědomili, že by závaží vyvažující těžiště družice mohli nahradit stejně těžkým přístrojem, jenž by dokázal získat více údajů z cesty družice vesmírem. Nápad však musel nejdříve projít úředním schválením a získat povolení. Následovala dlouhá a náročná práce na projektu, který tvoří významnou českou stopu ve vědeckých objevech.

debata po filmu s Dušanem Majerem11.00
TERMOSTAT ZEMĚ (2018), Francie, 53 min
Dokumentární film přehledně mapuje hlavní současné metody, které se snaží řešit množství oxidu uhličitého v atmosféře a jeho klimatické důsledky. Kromě přiblížení jednotlivých procesů snímek načrtává širší společenský kontext globálního oteplování. Otázka redukce emisí oxidu uhličitého je předmětem diskuzí již několik let. Stále však nedochází k výraznějším pokrokům v případných opatřeních. Dokument poukazuje na tzv. negativní emise – jak můžeme pomocí umělých procesů urychlit odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry? Jsou tyto návrhy uskutečnitelné? Jsou dostatečně efektivní? Kdo financuje případné výzkumy? A zásadní otázka: Jak přizpůsobit případná řešení sociálním a politickým normám?


Promítání probíhá v Ballingově sále, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6 (nedaleko metra A - Dejvická)
Email address *
Rádi bychom shlédli film *
Required
Kontaktní osoba *
Telefon *
Název školy, město *
Označení třídy (např. 8. B) *
Počet žáků *
Poznámka:
A copy of your responses will be emailed to the address you provided.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy