גילוי דעת כנגד הפגיעה בדמוקרטיה

גילוי דעת כנגד הפגיעה בדמוקרטיה

אנו, חברות וחברי סגל באוניברסיטת בר אילן, החתומים מטה, מביעים את דאגתנו העמוקה לנוכח שינוי דמותה של מדינה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אנו, החוקרים, מלמדים ומפתחים את מגוון תחומי הידע במדעי האדם, החברה, הרוח, המשפט, החינוך, היהדות, המדעים המדוייקים, ההנדסה, הלימודים הבינתחומיים, והרפואה, משתייכים למגזרים מגוונים ואוחזים בקשת רחבה של דעות חברתיות ופוליטיות. אולם, כולנו מתנגדים בתוקף לצעדים שמשמעותם שינוי מן היסוד של שיטת המשטר בישראל.

מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית, נוסדה לאור עקרונות מגילת העצמאות, שלפיהם "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות...".  פגיעה בהפרדת הרשויות, ומתן כוח לא מרוסן לממשלה ולכנסת ללא מערכת משפט חזקה ועצמאית מעמידים עקרונות אלו בסכנה

מדינת ישראל נשענת על מצוינות אקדמית, שלה יש תרומה חשובה לשגשוג כלכלי, מדיני ותרבותי ולשמירה על חוסנה ועוצמתה. עצמאות מערכת המשפט חיונית לכל אלה והכרחית לתפקודה התקין של המערכת האקדמית. בעקבות הפגיעה המתוכננת בדמוקרטיה, ייפגעו קשרי המדע, שיתופי פעולה עם חוקרים ברחבי העולם וכן השקעות במחקר מקרנות בינלאומיות. בעולם גלובאלי, ישראל, במתכונתה החדשה, תתקשה להתחרות על מיטב המוחות. בהמשך, תידרדר איכות המחקר וההוראה ותיפגע ההכשרה של מדעניות, מהנדסים, רופאות, אנשי ונשות רוח וחברה. כך קרה לאחרונה בפולין ובהונגריה, שם הפגיעה במערכת המשפט הובילה לקריסת הדמוקרטיה, אפשרה פוליטיזציה של האוניברסיטאות, הובילה לסנקציות כלכליות של גופי מחקר בינלאומיים ולפגיעה חמורה ומיידית במצוינות האקדמית. 

הדאגה מיוזמות הממשלה לפגיעה בעצמאות מערכת המשפט חוצה גבולות מפלגתיים. הפגיעה המתוכננת חייבת להדאיג כל אזרח.ית במדינת ישראל השואפים לחיות בחברה דמוקרטית מתוקנת, ברוח עקרונות מגילת העצמאות. ניצול רוב פרלמנטרי רגעי לרמיסה של עקרונות וכללי המשחק הדמוקרטיים מהווה סכנה מוחשית לעתיד המדינה, לפיתוחה ולפגיעה בכבוד האדם וחירותו. 

אנו נחושים להיאבק על המדינה כמדינה דמוקרטית ולנקוט, ככל שנדרש, בצעדים לשמירת הדמוקרטיה במדינתנו.

מסמך זה חובר בהשענות בין השאר על גילויי דעת של מוסדות אקדמיים בארץ


Sign in to Google to save your progress. Learn more
שם פרטי בעברית *
שם משפחה בעברית *
email *
תואר *
פקולטה *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy