אלרגיה לחשמל ,יש דבר כזה?
תאופיק קראענה
שם התלמיד *
Your answer
תעודת זהות *
Your answer
כיתה *
אלרגיה לחשמל ,יש דבר כזה?
בחודש מרץ 2015 התפרסם סיפור מוזר באחד מעיתוני הבוקר באנגליה. פיטר לויד קיבל צו פינוי מבעלת הבית שלו. היא טענה שלויד גורם לנזקים כבדים לביתה בגלל הסירוב שלו להדליק את מערכת החימום. כתוצאה מכך בימי החורף הקרים המים קופאים בצינורות, ורבים מהם מתפוצצים. לפי הכתבה, לויד בן ה-42 טוען שהוא סובל מרגישות נדירה לחשמל שמונעת ממנו להשתמש בכל סוג של מכשיר חשמלי כמו מערכת חימום, נורות חשמליות, מכשירי טלפון, טלוויזיה ומחשב. הוא אינו נוסע בתחבורה ציבורית, ובאופן כללי מנסה לא לצאת מהבית, כי הוא פוחד להתקרב למנורות ברחוב או למכוניות נוסעות.
הבעיה של לויד מכונה על ידי אנשי מקצוע EHS, ראשי תיבות של "רגישות יתר לקרינה אלקטרו-מגנטית". אנשים שסובלים מהרגישות, מרגישים כאבי ראש וסחרחורות כשהם מתקרבים למכשירים חשמליים בגלל הקרינה שהמכשירים האלה פולטים בזמן השימוש בהם. לא פלא שהרגישות הזאת מכונה גם "אלרגיה (حساسية) לחשמל". אך שלא כמו סוגים אחרים של אלרגיה, הרגישות הזו מעוררת ויכוחים רבים בקרב רופאים ומדענים.
בשנים האחרונות נערכו מחקרים מדעיים רבים שניסו לבדוק האם הרגישות הזו באמת קיימת. עד עתה אף אחד מן החוקרים לא הצליח להוכיח זאת באופן חד משמעי. רופאים רבים טוענים שמדובר בכלל בבעיה נפשית ולא גופנית, שכלל אינה קשורה לחשמל, אלא מבטאת את הקושי שיש לאנשים מסוימים להתמודד עם העולם המודרני. עם זאת, הרופאים גם נזהרים שלא לשלול לגמרי את התופעה, ואומרים שצריך להמשיך לחקור אותה.
בין אם מדובר באלרגיה אמתית ובין אם לא, אנשים רבים מאמינים שהקרינה היוצאת ממכשירים חשמליים, עלולה להיות מסוכנת לבריאות. עיריית חיפה, למשל, החליטה לאסור על השימוש בטכנולוגיית Wi-Fi בבתי הספר ובגנים בעיר. בבתי הספר אמנם ממשיכים להשתמש במכשירי חשמל, אך בגלל החשש שהאינטרנט האלחוטי יפגע בבריאות התלמידים הוחלט להימנע מהשימוש בו. "מפני שמדובר בקרינה - אנחנו לא רוצים להסתכן", אמרה אור דורון, דוברת עיריית חיפה, בריאיון לאתר וואלה!
"הכל שטויות", אומר ארז רונן, עיתונאי שמתמחה בתחום הטכנולוגיה. "אף מחקר לא באמת הוכיח קשר בין אינטרנט אלחוטי ומחלות, ולכן ההחלטה של עיריית חיפה אינה מסייעת לתלמידים, אלא רק פוגעת בהם. כיצד תלמידים בשנת 2016 אמורים להסתדר ללא אינטרנט? ומה יהיה השלב הבא? לבקש מהם להפסיק להשתמש באוטובוסים ולחזור לעגלה עם סוסים כדי להגיע לבית ספר?".
אנשים רבים, ובעיקר צעירים, אינם מבינים את החשש משימוש במכשירי חשמל. מצד שני, לטובת אנשים כמו פיטר לויד, שחוששים מהשפעת המכשירים הטכנולוגיים על הגוף שלהם, חשוב להמשיך לחקור עד שיימצאו סוף סוף ההוכחות המדעיות לקשר בין קרינה של מוצרי חשמל לבין הבריאות שלנו.
1. כיצד פיטר לויד צריך לפעול כדי למנוע את קפיאת המים בצינורות הדירה שלו? (פסקה ראשונה) *
10 points
EHS על פי הפסקה השנייה , מה זה *
9 points
3. על פי דברי אור דורון ,מדוע עיריית חיפה אסרה שימוש באינטרנט אלחוטי במוסדות חינוך בעיר ? (פסקה 4 ) *
9 points
4. למה הכוונה במשפט "ומה יהיה השלב הבא? לבקש מהם להפסיק להשתמש באוטובוסים ולחזור לעגלה עם סוסים כדי להגיע לבית ספר ?" (פסקה 5) . *
9 points
5. רופאים רבים טוענים שהאלרגיה לקרינה מבטאת על קושי להתמודדות עם העולם המודרני . ייתכן שהם טוענים כך כי : *
9 points
6. מהו תפקיד המירכאות במילים "אלרגיה לחשמל" בפסקה השנייה ? *
9 points
7. "אך שלא כמו סוגים אחרים של אלרגיה .." (פסקה 2). המילה "אך" מבטאת קשר של: *
9 points
8. "אך שלא כמו סוגים אחרים של אלרגיה" (פסקה 2)באיזו מילת קישור אחרת ניתן להחליף את המילה "אך"? *
9 points
9. "מפני שמדובר בקרינה ,אנו לא רוצים להסתכן "(פסקה 4) .בחרו בקשר הלוגי המבטא בציטוט זה . *
9 points
10. "מה יהיה השלב הבא ?לבקש מהם להפסיק להשתמש באוטובוסים .." (פסקה 5) למי הכוונה במילה "מהם "? *
9 points
11. בפסקה הראשונה כתובים מספר דברים שפיטר לויד נמנע מהם .מאילו דברים נוספים ,שאינם מוזכרים בטקסט,לויד צריך להימנע ? *
9 points
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service