SEMIO-QUIZ
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Pacjent lat 75 przeszedł do gabinetu z powodu bólu prawego barku. Dodatkowo zgłosił pogorszenie tolerancji wysiłku. Pacjent przyjmuje hormonoterapię z powodu raka gruczołu krokowego od około 4 lat. W badaniu przedmiotowym stwierdzono ściszenie szmeru pęcherzykowego u podstawy płuca prawego i stłumienie odgłosu opukowego u podstawy prawego. Zakładając, że może mieć przerzut do układu kostnego w niniejszej sytuacji najbardziej prawdopodobną lokalizacją przerzutu będzie:
1 point
Clear selection
Rak płuca (wskaż odpowiedź błędną).
1 point
Clear selection
Pacjentka lat 70 przebyła około miesiąca temu infekcję koronawirusem SARS-CoV-2. Wyniki dwóch testów po wyleczeniu były ujemne, a pacjentka przebyła po leczeniu kwarantannę. Obecnie chora nie gorączkuje i przestała kaszleć. Zgłasza niewielką duszność. Od około 3 tygodni zgłasza bóle lewej połowy klatki piersiowej z promieniowaniem do okolicy nadpępkowej. Bóle nasilają się przy oddychaniu. W badaniu przedmiotowym: szmer pęcherzykowy symetryczny, odgłos opukowy jawny symetryczny. Bolesność uciskowa żebra 9 po stronie lewej w okolicy linii pachowej przedniej. Niewielkie zasinienie skóry tej okolicy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną takich objawów może być:
1 point
Clear selection
Półpasiec nerwów międzyżebrowych daje bóle klatki piersiowej o charakterze neuralgii międzyżebrowej i następujące objawy skórne:
1 point
Clear selection
Podczas trwającej epidemii SARS-CoV-2 przyjmując pacjenta w gabinecie osteopatii muszę nosić jednorazowe rękawiczki. Rękawiczki w pełni ochronią mnie i mojego pacjenta przed zakażeniem SARS-CoV-2.
1 point
Clear selection
Pradaxa, Acenokumarol, Warfin, Xarelto są lekami, które przy terapii manualnej mogą spowodować (wskaż stwierdzenie fałszywe):
1 point
Clear selection
Leki wymienione w poprzednim pytaniu są stosowane w następujących chorobach.
1 point
Clear selection
Młody mężczyzna przyszedł do gabinetu z powodu lejkowatego zagłębienia klatki piersiowej u dołu mostka. Głębokość zagłębienia licząc od płaszczyzny klatki piersiowej wynosi około 3 cm i stanowi mniej niż 20% wymiaru przednio-tylnego klatki piersiowej. Pacjent twierdzi, że powyższe zagłębienie powoduje u niego duszność i utrudnia mu aktywność fizyczną. Co należy zalecić takiemu pacjentowi?
1 point
Clear selection
U młodej kobiety po bezpośrednim urazie mechanicznym klatki piersiowej, która przyszła z powodu bólu lewej połowy klatki piersiowej stwierdza się ściszenie szmeru pęcherzykowego i odgłos opukowy bębenkowy w szczycie płuca lewego. Pacjentka ma sine usta i tchawicę nieco przesuniętą na stronę prawą (co jest dostrzegalne na szyi), ponadto ma wypełnione mocno żyły szyjne. Co należy zalecić takiej pacjentce?
1 point
Clear selection
Wskaż zdanie prawdziwe dotyczące anatomii i fizjologii klatki piersiowej i narządów w niej położonych.
1 point
Clear selection
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy