Mikulášský test | UMÍM ČEŠTINU?
Vyřeš osm záludných otázek na téma Mikuláš a mikulášské obchůzky a procvičíš si také: 👹 pravopis,  👼 slovotvorbu a slovní zásobu,  👹 tvarosloví,  👼 větnou stavbu,  👹 sloh,  👼 porozumění textu a  👹 literární výchovu.

Zkrátka vše, co najdeš v testech UMÍM ČEŠTINU? na umimcestinu.cz.

Kompletní nabídku procvičovacích sešitů si prohlédni na https://ucebnice.org/umim-cestinu.
NOVĚ je dostupná také interaktivní forma (pro mobily, tablety a PC) na https://prodos.publi.cz.

POJĎME NA TO!
Sign in to Google to save your progress. Learn more
1) Úvodní „zahřívací“ otázka ti o svatém Mikulášovi prozradí něco málo z historie – a také prověří, jak jsi na tom s psaním velkých písmen. 

Tedy: ve kterém z následujících souvětí není v psaní velkých písmen žádná chyba?
*
1 point
Captionless Image
2) Legenda o štědré mikulášské nadílce má poměrně nečekaný původ. Po staletí se totiž traduje zvláštní příběh o zadluženém otci a jeho třech dcerách: zchudlý šlechtic prý chtěl vyřešit svou tíživou finanční situaci tak, že se rozhodl své tři dcery __________________________, aby mu pomohly dluhy splatit. Když se o tom dozvěděl biskup Mikuláš, po tři noci za sebou vhazoval otevřeným oknem do ložnice dívek vždy po jednom měšci s penězi. Otec díky jeho štědrosti nejen splatil dluhy, ale ještě zbylo dcerám na věno. A právě od této historky se odvozuje dnešní tradice obdarovávání dětí.
Dokážeš uhodnout, co chtěl otec podle legendy udělat se svými dcerami? *
1 point
https://charlotteriggle.com/dowry-widowers-daughters/
3) Ve středověku byly mikulášské obchůzky pestřejší a zajímavější než dnes, zvláště ve městech – nazývaly se „uvádění biskupa do domů“ (episcopum conducere in domus). Mikuláš při nich chodíval s početným doprovodem, jak zjistíš v ukázce:

Příchod Mikuláše ohlašovali dva „laufři“ (ceremoniáři), pak šel Mikuláš, oděný v ornátu (kněžské roucho) a na hlavě mitru (pokrývka hlavy používaná převážně římskokatolickými hodnostáři). Obklopen byl pěti nebo šesti muzikanty, deseti husary a dvěma anděly, hlídali ho ještě hulán s dragounem, oba na koni. Za nimi šel sedlák, selka, jejich malý syn a čtyři „hansvuřti“ (hajduci), kteří chránili svatého Mikuláše. Konec průvodu tvořily masky kominíka, smrti, rasa, Žida a tzv. klapačka, což byl mladík v houni (na tyči měl dřevěnou hlavu s velikými čelistmi, které po zatahání provázkem hlasitě klapaly).

(zdroj: https://nasregion.cz/drive-to-byval-vesely-mikulas-cemu-se-lide-smali-za-prvni-republiky-74194)
Kterou příponou můžeme utvořit přídavné jméno od všech podtržených slov?
*
1 point
4) A jak se slaví Mikuláš ve světě?

V Polsku děti navštěvuje v noci z 5. na 6. prosince Mikolaj, který jim schovává dárky do připravených bot. Hodné děti dostanou ovoce a sladkosti, zlobivé najdou v botě rákosku, aby se zamyslel__, zda bude rozumné ve zlobení pokračovat.

Nizozemský Sinterklaas je zvláštní tím, že přes rok žije ve Španělsku, ale první sobotu po 11. listopadu se svým pomocníkem Černým Petrem v__plouvá parníkem do Nizozemska, aby tam odměnil hodné děti a pokáral ty zlobivé.

V Německu místo čerta chodí s Mikulášem Knecht Ruprecht – špinavý pacholek s bujným plnovousem ověšený řetězy, kožešinam__ a metlam__.

Ve Finsku je místo Mikuláše Joulupukki, obdoba Santa Clause. Žije na Korvatunturi, což znamená Ušatá hora: podle pověsti na ní dokáže slyšet všechna přání, která děti na celém světě vysloví. Skřítci pak vysněné dárky zabalí a Joulupukki je rozváží saněmi se sob__m spřežením.


(zdroj: https://pelipecky.cz/mikulasska-tradice-ve-svete, upraveno)
Kterou řadu samohlásek (v daném pořadí) doplníš na vynechaná místa v ukázce? *
1 point
Foto: Patrick Post / Hollandse Hoogte (https://www.vqronline.org/who-zwarte-piet)
5) Velmi svéráznou podobu mají mikulášské obchůzky na jižním Valašsku, kde Mikuláše, kterému se tu říká Svatý, doprovází hned několik divokých čertů v strašidelných maskách z ovčích kůží opásaných zvonci, se kterými chodí také Smrtka s kosou a další zvláštní masky, jako třeba Kobylica, postava na dřevěném koni se šavlí v ruce – pravděpodobně jde o Turka na koni, snad pozůstatek z dob, kdy Valašsko trpělo nájezdy Turků – nebo tzv. Nosič, zvláštní poddruh čerta.
Označ řádek, na kterém je přísudek z tohoto souvětí určen chybně.
*
1 point
Foto: Mirek Dvorský
6) Přečti si ukázku a potom odpověz na otázku.

„Mikuláš – Jura býl v maměnčinéj košuli, podvázáný obříslem, ornát z cukrpapíru a na hlavě vysokú čepicu z dvúkilovéj kabele – na zadku s firmú Moric Grynšpón, obchod smíš. zbožím. V ruce coby berlu měl tyčku z hrabí, na konci uvázaný kosák omotaný fajnovým papírem a na hubě glejem přilepený cancor kúdele. Čért – Ignác měl na sobě stařečkúj obrátěný kožuch podvázaný hamovníkem, hubu načérněnú viksem a v ruce zvonek, kerý ukradl súsedovéj stračeně z krku. Aby to měl jaksapatří, tož sa za ním tahl aj pekelný smrad.“
Ukázka pochází ze známé humoristické knihy, jejíhož autora prozatím neprozradíme a ani ty ho určovat nemusíš. 

Stačí, když uhodneš, kterým nářečím je ukázka psána.
*
1 point
Captionless Image
7) Mikulášská skupina s rozjívenými čerty může být vnímána úplně odlišně třeba očima dětského psychiatra.

Označ souvětí, ve kterém je pravopisná chyba. 

(zdroj: https://www.vira.cz/texty/clanky/mikulas-ocima-detskeho-psychiatra)
*
1 point
8) Přečti si mikulášskou básničku a odpověz na otázku.

Až přijde Mikuláš, _______________,
nastavím košíček, on mi dá jablíček
a já mu zazpívám jak v háji slavíček.

Přijde-li rohatý s metličkou do chaty,
schovám si hlavičku v proutěném košíčku,
nedám mu jablíčko ani svou dušičku.
Který text asi chybí na vynechaném místě?
1 point
Clear selection
Josef Lada: Mikuláš, anděl a čert
9) Poslední otázka není bodovaná, ale pouze anketní.

Jsi pro zachování mikulášské obchůzky?
*
VÝBORNĚ, HOTOVO! Nezapomeň se podívat na vyhodnocení 😉
Podobné tematické testy najdeš na stránce https://umimcestinu.cz/bonusy/
Interaktivní testy do mobilu či počítače si opatříš zde.
Máme ti dát vědět, až na stránku umimcestinu.cz nebo na prodos.publi.cz doplníme nové testy? Nebo až budeme nabízet tištěné testy v akci? Chceš zkrátka vědět, co je na UMÍM ČEŠTINU? nového? Stačí zadat e-mailovou adresu a nic ti neuteče.
Tvá e-mailová adresa:
Souhlasem se zasíláním obchodních sdělení (newsletterů) získáš možnost dozvědět se o slevových akcích i o vydání dalších učebních pomůcek nakladatelství Prodos. A pokud si to rozmyslíš, můžeš svůj souhlas kdykoliv v budoucnu odvolat. Viz https://ucebnice.org/gdpr.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy