Kvíz Za tajemstvím pražských stromů
Máme pro vás tip na příjemnou procházku po Praze. Pojďte objevovat pozoruhodné stromy Prahy a dozvíte se mnoho zajímavostí. Pokud budete mezi pěti nejrychlejšími, kteří správně zodpoví na soutěžní otázky, získáte drobné ceny - tričko Pražské stromy, zcela novou publikaci Významné stromy - živá historie našich obcí a měst a sadu stromových pohlednic.


Trasa procházky je popsána u jednotlivých kvízových otázek a můžete si jí zobrazit na mapě: https://mapy.cz/s/QNN5

Praha - Klementinum
Vycházku začínáme na nádvoří pražského Klementina, kam se lze dostat například od metra A stanice Staroměstská. Zde na nádvoří roste lípa republiky, která byla vysazena v roce 1968 na paměť 50. výročí od vzniku ČSR.
1. Co dělí návštěvníky od přístupu k lípě?
Your answer
Ostrov Kampa
Z Klementina pokračujte Karlovou ulicí na Karlův most a z něj na ostrov Kampa. Tam naproti Lichtenštejnskému paláci roste veliký památný platan. Na informační tabuli u stromu se dozvíte, v jakých letech byl vybudován park Kampa, tak jak ho známe dnes.
2. Kdy byl park Kampa vybudován do podoby, kterou známe dnes?
Your answer
Lennonova zeď
Dále trasa pokračuje po mostku přes Čertovku na Velkopřevorské náměstí. Tam nad Lennonovou zdí zdvihá svoji korunu jeden z největších platanů u nás. Pokud ještě není zavřena místní kavárna, můžete nahlédnout do zahrady a platan si prohlédnout
3. Co obklopuje jeho kmen platanu za Lennonovou zdí?
Your answer
Maltézké náměstí
Cesta pokračuje na Maltézské náměstí, kde roste významný strom Lípa Václava Havla. Pod lípou jsou umístěna dvě kovová křesílka - pamětní místo Václava Havla. Na zemi se pak nachází informační deska s informací o památných místech lavičky Vávlava Havla. Na desce je uvedeno datum, kdy byla lavička instalována.
4. Kdy byla pod lípu Lavička Václava Havla umístěna?
Your answer
Petřín - hrušeň Jana Nerudy
Dále vede cesta směrem ke Karmelitské ulici a v prodloužení ulice Hellichova se vydejte klikatou cestičkou na úbočí vrchu Petřín. Po cca. 150 m na křižovatce roste stařičká hrušeň, která nese pojmenování po básníku Janu Nerudovi. Pokud nechcete jít přímo můžete se k hrušni dostat obloukem po asfaltové cestě.
5. Odhadněte stáří hrušně Jana Nerudy
Ústřední lípa republiky
Z křižovatky pokračujte z kopce dolů směrem k lanové dráze. Těsně před ní odbočte na rozcestí vlevo a dojdete ke kašně u níž se zvedá ústřední lípa republiky. Byla vysazena v roce 1968, stejně jako lípa v Klementinu a je matkou všech lip republiky, které ten rok byly sázeny. Nedaleko lípy je socha v nadživotní velikosti.
6. Koho socha zobrazuje?
Your answer
Lípa Jana Nerudy
Vydejte se směrem na Újezd, kde u pomníku obětem komunismu nad křižovatkou roste lípa Jana Nerudy. Na žulovém kameni u lípy se dozvíte odpověď na tuto kvízovou otázku.
7. Kdy byla lípa vysazena?
Your answer
Kinského zahrada
Poslední úsek ptrocházky vede tramvajové trati na náměstí Kinských. Zde odbočte do Kinského zahrady. Hned naproti vstupu vás uvítá památný strom - mohutný platan. Na informační tabuli u stromu si můžete prohlédnout tři dobové fotografie.
8. Kdy byly tyto fotografie pořízeny?
Your answer
Vaše procházka je u konce
Abychom mohli nejrychlejším úspěšným řešitelům ceny předat , zanechte nám prosím kontakt na sebe. Kontaktní údaje použijeme výhradně pro domluvení předání cen. Pamatujte, že vyhrát může jen ten, kdo zodpoví všechny otázky správně.

Pokud se chcete dočíst další zajímavosti o pražských stromech, navštivte webové stránky www.prazskestromy.cz.

Vaše kontaktní údaje
Uveďte prosím jméno, e-mail a/nebo i telefonní číslo
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service