RIBA 2020 Honey Survey
Whether you sold 5 bottles or 5 tons, we want to know your experiences as a Rhode Island beekeeper!
How much May-July honey did you extract in 2020? *
How much August/September honey did you extract in 2020? *
How many hives did you have involved in honey production in 2020? (do not include colonies kept as mating nucs, starter colonies for queen rearing, nucleus production, or other specialized purposes) *
If you keep hives in multiple locations, what county are your biggest honey producers located in? (If you only have hives in one location, use that location. PLEASE Rhode Island beekeepers only). *
8-12 oz Pricing
What is your RETAIL (1-on-1 sales, farm stand, etc) price per jar for the following: *
I don't sell this size container in retail.
Less than $7
$7
$8
$9
$10
$11
$12
$13
$14
$15
More than $15
8 oz Plastic or Glass
What is your WHOLESALE (cases of 24 jars, sold to a reseller) price per jar for the following: *
I don't sell this size container wholesale.
Less than $7
$7
$8
$9
$10
$11
$12
$13
$14
$15
More than $15
8 oz Plastic or Glass
What is your RETAIL (1-on-1 sales, farm stand, etc) price per jar for the following: *
I don't sell this size container in retail.
Less than $7
$7
$8
$9
$10
$11
$12
$13
$14
$15
More than $15
12 oz Plastic Bear
What is your WHOLESALE (cases of 24 jars, sold to a reseller) price per jar for the following:
I don't sell this size container wholesale.
Less than $7
$7
$8
$9
$10
$11
$12
$13
$14
$15
More than $15
12 oz Plastic Bear
Clear selection
16 oz Pricing
What is your RETAIL (1-on-1 sales, farm stand, etc) price per jar for the following: *
I don't sell this size container in retail.
Less than $10
$10
$11
$12
$13
$14
$15
$16
More than $16
16 oz Plastic or Glass
What is your WHOLESALE (cases of 24 jars, sold to a reseller) price per jar for the following: *
I don't sell this size container wholesale.
Less than $10
$10
$11
$12
$13
$14
$15
$16
More than $16
16 oz Plastic or Glass
Cut Comb/Ross Rounds Pricing
What is your RETAIL (1-on-1 sales, farm stand, etc) price per jar for the following: *
I don't sell this.
Less than $14
$14
$15
$16
$17
$18
$19
$20
More than $20
16 oz Cut Comb
What is your RETAIL (1-on-1 sales, farm stand, etc) price per jar for the following: *
I don't sell this.
Less than $14
$14
$15
$16
$17
$18
$19
$20
More than $20
8 oz Ross Round
Do you sell honey in other formats besides those above? (check all that apply) *
Required
How Do You Sell Your Honey?
The PRIMARY way I sell honey is through: *
Besides the primary way I sell honey, I also sell through (check all that apply): *
Required
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy