"Na równych zasadach" - szkolenia dla dyrekcji szkół
Szkolenia skierowane do dyrektorów/rek i wicedyrektorów/rek szkół podstawowych i średnich. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy nt. inkluzji w szkole, sytuacji i potrzeb uczniów nieheteroseksualnych i niecispłciowych oraz przekazanie narzędzi do budowania otwartego i akceptującego środowiska szkolnego. Elementem szkolenia będzie również zapoznanie dyrekcji szkół z prawnymi aspektami dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową.
W czasie szkolenia uczestnicy:
- zdobędą podstawową wiedzę nt. społeczności LGBT+,
- lepiej zrozumieją specyficzny kontekst życiowy i sytuację społeczną osób LGBT+ w Polsce,
- zobaczą jakie konsekwencje na osoby LGBT+, w szczególności dzieci i młodzież, wywierają stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja,
- zrozumieją oddziaływanie procesu stygmatyzacji i stresu mniejszościowego,
- podwyższą kompetencje potrzebne do reagowania na sytuacje wykluczania i dyskryminacji osób LGBT+,
- poznają prawne aspekty dyskryminacji i możliwe metody ingerencji prawnej,
- pogłębią umiejętność budowania akceptacji i otwartości w środowisku szkolnym.
Prowadzący:
dr Anna Strzałkowska - psycholożka i socjolożka, nauczycielka akademicka zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim, autorka książek i publikacji z zakresu inkluzji społecznej (m.in. Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem, Upragniona i nieznośna dorosłość), była współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT+ Tolerado, współkoordynatorka modelu na rzecz Równego Traktowania, z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie zarządzania różnorodnością w biznesie.
adw. Tomasz Płaszczyk - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – major w stanie spoczynku, 16 lat służby w pionie śledczym ABW, w Delegaturze ABW w Gdańsku. Doświadczeniami zdobytymi na gruncie tych postępowań dzielił się wielokrotnie w publikacjach oraz podczas konferencji i szkoleń z tego zakresu. Po zakończeniu służby przyjął propozycję współpracy z Instytutem Bezpieczeństwa Społecznego, aby dalej dzielić się swoją wiedzą i zdobywać nowe doświadczenia. Jest ekspertem w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji i przestępstwom motywowanym
nienawiścią. Współtworzy specjalistyczne programy edukacyjne i prowadzi szkolenia dla policjantów i nauczycieli.
Szkolenia odbywają się online w pięciu terminach, w poniższym kwestionariuszu należy wskazać jeden, przez siebie wybrany.